Canon i-SENSYS LBP nyomtatók telepítése

A fórumon már van egy téma ezzel kapcsolatban, és a válaszok között minden meg is található, ami ahhoz kell, hogy működésre bírjuk a nyomtatónkat. Viszont a művelet elég bonyolult, ezért talán érdemes egy blogbejegyzésben leírni a szükséges lépéseket. Szóval az operációs rendszer egy Linux Mint 18.3 a nyomtató pedig Canon i-SENSYS LBP2900 típus.

Először is csatlakoztassuk a nyomtatót, de ne kapcsoljuk be. Töltsük le a hivatalos oldalról a driver csomagot. Jelenleg (2018. január) a 2.71-es verzió a legújabb.

www.canon.co.uk/support/consumer_products/products/printers/laser/i-sensys_lbp2900b.aspx

Erről a csomagról két dolgot kell tudni. Az egyik, hogy a 64-bites verzió nem működik. A 32-bitest kell telepítenünk, akkor is ha az op. rendszerünk 64-bites. A másik, hogy a mellékelt leírás hibás. Ha onnan másolgatjuk a parancsokat hibaüzenetet fogunk kapni.

Mielőtt bármit feltelepítenénk nézzünk bele a README-capt-2.71UK.txt nevű fájlba és győződjünk meg róla, hogy a driver biztosan megfelelő a nyomtatónkhoz.

Telepítsük először a cndrvcups-common_3.21-1_i386.deb, majd a cndrvcups-capt_2.71-1_i386.deb nevű csomagot. Kattintsunk kétszer a fájlra, majd a Csomag telepítése gombra.

Nyissunk egy terminált. Indítsuk újra a CUPS nyomtatókiszolgálót:

sudo /etc/init.d/cups restart

Eredmény:

[ ok ] Restarting cups (via systemctl): cups.service.

Ezután a regisztrálás következik. Ha más típusú nyomtatót szeretnénk telepíteni, akkor ennek megfelelően kell módosítani az alábbi parancsokat. Tehá ha az LBP2900-as típust telepítjük:

sudo lpadmin -p LBP2900 -m CNCUPSLBP2900CAPTK.ppd -v ccp://localhost:59687 -E

...ha a LBP3010-as típust telepítjük:

sudo lpadmin -p LBP3010 -m CNCUPSLBP3010CAPTK.ppd -v ccp://localhost:59687 -E

A Cinnamon felületen meg kell jelennie egy értesítésnek, hogy a nyomtató felvételre került. A terminálban nem kapunk visszajelzést. Ezután:

sudo ccpdadmin -p LBP2900 -o /dev/usb/lp0

Eredmény:

CUPS_ConfigPath = /etc/cups/
LOG Path        = None
UI Port         = 59787

Entry Num  : Spooler    : Backend    : FIFO path        : Device Path     : Status
----------------------------------------------------------------------------
     [0]    : LBP2900     : ccp         : //localhost:59687     : /dev/usb/lp0     : New!!

Utolsó lépésként el kell indítanunk a ccpd daemon-t:

sudo /etc/init.d/ccpd start

Eredmény:

Starting /usr/sbin/ccpd: .

Nyissuk meg a Nyomtató beállításokat (Menü/Adminisztráció/Nyomtatók). Ha minden jól ment valami ilyesmit kell látnunk:

Kapcsoljuk be a nyomtatót. A rendszer automatikusan fel fogja ismerni és kettes számúként fogja regisztrálni. Ezt töröljük le (Jobb gomb/Törlés) és az első állítsuk be alapértelmezettnek (Jobb gomb/Alapértelmezettnek kiválaszt).

A ccpd daemon-t minden újraindítás után el kell indítanunk, ha nyomtatni szeretnénk. Célszerű tehát automatizálni a dolgot: (Kiegészítés lentebb, köszi kimarite)

sudo nano /etc/rc.local

Az exit 0 sor elé másoljuk be:

/etc/init.d/ccpd start

A nano szerkesztőben ctrl+o billentyűkombinációval majd az enter leütésével tudjuk menteni a változásokat. A ctrl+x megnyomásával pedig kiléphetünk.

Forrás:

askubuntu.com/questions/805015/how-to-install-lbp-printer-driver-in-ubuntu-16-04lts/956669#956669

És a hivatalos doksi.
 

Hozzászólások

kimarite képe

Canon i-SENSYS LBP nyomtatók telepítése

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Csak annyi, hogy míg a Linux Mint 17+ és korábbi kiadások az upstart-ot használták (a Debian által is használt sysvinit Ubuntus megvalósítása), úgy a Linux Mint 18+ kiadások már a systemd-t vagy az upstart systemd-re linkelését használják ..., tehát -egyelőre- működik terminálban vagy konzolon a

sudo /etc/init.d/ccpd start

parancs, de inkább így szokás a közvetlen indítás (LM 18+).

sudo service ccpd start

Mind az init indításnak, mind a service indításnak, léteznek kapcsolói, ilyen mindkettőnél az említett start kapcsoló, de a sok közül megemlítem a status, a stop, a restart, és a reload kapcsolókat is.

A ccpd folyamat automatikus indítását én nem úgy intézném a systemd alatt. mint ahogy a blog írja (/etc/rc.local), mert az upstart-nál is létezik automatikus indulásokat beállító alkalmazás, és a systemd-nél is.