Csináltam egy internetes rádót LinuxMint/XFCE alapon, ha esetleg valakit érdekel. (Eleve XFCE-vel installáltam fel, Cinnamon nincs is a gépemen.) Vettem hozzá egy használt, olcsó 12”-os laptopot és távolról tudom vezérelni ThinCast Remote client segítségével. Utóbbival nagyon sokat küzdöttem, sokszor kérdeztem meg a ChatGPT-t aki néha használható megoldást adott, de sokszor bevitt az erdőbe. A fő gond az volt, hogy a remote klineshez kell egy xrdp server, de az alapból nem viszi át a hangot.
A Linux terjesztések Python 2-ről Python 3-ra álltak át, néha-néha beleütközöm abba a kérdésbe, hogy mi legyen a python parancs helyén. Ezt a Linux-okon az alternatives csomag oldja meg amely a PATH-on lévő szimbolikus linkekkel fűzi be a rendszerbe a terjesztés alapértelmezett beállításait, amit aztán az update-alternatives paranccsal könnyen testre is lehet szabni. Ezt a rendszert lehet használni új parancsok felvételére, vagy akár arra is, hogy a nem PATH-on lévő parancsok ilyen módon legyen elérhetőek.
Az Icinga 2 monitoring eszköz, amely a rendszer-adminisztrátorok életét hivatott megkönnyíteni. A szoftverrel kapcsolatban gyakran merül fel a kérdés: miért nem érhető el naprakészen az Enterprise Linux (EL) disztribúciókon, például RHEL, CentOS, AlmaLinux, RockyLinux SUSE Linux Enterprise Server és Amazon Linux 2 (AWS) alatt? Természetesen vannak naprakész csomagok, de előfizetéshez kötöttek. Régen ez nem így volt, voltak elérhető csomagok, de Icinga 2 fő fejlesztője változtatott az üzletpolitikáján.
Eltérő asztali környezetek eltérő mód kezelik az energia kezelési funkciókat. az egyik eltérs, hogy a média lejátszás közben alvó módba tudják, avagy nem tudják tenni a gépet. Nekem az ez elvárásom, hogy meghatározott idő után altasson, akkor is, ha egy filmet meg. Ezt nem feltétlen oldja meg a gyári, az asztali környezethez kapott program, így mást kellett keresnem. Ezt a témát járjuk körbe.
VirtualBoxban a Debian 12.10 netinst lemezkép a GRUB-menüig ugyan eljutott, de a telepítőt már nem tudtam elindítani, pedig többféle opciót is próbáltam, de vagy szürke képernyőt vagy a mellékelt hibaüzenet kaptam.
A trash-cli egy egyszerű, parancssoros eszköz Linux rendszerekhez, amely lehetővé teszi a fájlok és könyvtárak biztonságos törlését úgy, hogy azok a Lomtárba (Trash) kerüljenek, ahelyett, hogy véglegesen eltűnnének. Ez különösen hasznos olyan parancssori felhasználók számára, akik nem akarnak azonnal végleges törlést (rm) használni, hanem szeretnék a grafikus felületeken megszokott „Lomtárba helyezés” funkciót parancssorból is elérni.
Az sxhkd (Simple X Hotkey Daemon) egy rendkívül hasznos és könnyűsúlyú billentyűparancs-kezelő program Linux rendszerekhez, amelyet kifejezetten az X Window System (X11) környezetben való használatra fejlesztettek ki. A programot Bastien Dejean (a bspwm ablakkezelő fejlesztője) alkotta meg, és célja, hogy egyszerű, de rugalmas módon lehessen billentyűkombinációkat (hotkey-eket) definiálni és ezekhez parancsokat társítani.
Pár funkció hiányzik nekem a Cinnamon felületen, az egyik az I3wm-ben megszokott funkció, amivel megadhatom, hogy egy ablak, program pontosan hol jelenjen meg nyitáskor. Kisebb keresgélés után pár megoldást találtam. Nem túl kényelmes, hiszen nem grafikus felületű, de a konfigurációk szerkesztését nekem megéri a cél érdekében. Plusz ezek független programok, bármelyik xorg-ot használó környezetben működni fognak.
Egérfókusz követés Cinnamon alatt. Ezt a témát dolgozzuk most fel. Mi is az egér fókusz követés? A legtöbb asztali felületben valami szinten megtalálható funkció szabályozza, hogy az egér mozgatását követi a fókusz, vagy nem. Ha követi, akkor az az ablak lesz aktív automatikusan, ami fölé mozdul az egér. Ha nem követő módban van, akkor rá kell arra az ablakra kattintani, amiben munkát akarunk végezni.
A nagyobb (>= 256 GB) pendrive-jaimra rendszert is szoktam tenni, és miután ezek a kis jószágok könnyen elvesznek (pl. reptéren stb.), inkább titkosítom őket. Ám, egy sikertelen telepítés után nem tudtam a szokásos partíció kezelőkkel törölni és újra particionálni. Hát, sokat keresgettem, mégis hogyan lehetne, és sok bonyulult próbálkozást találtam is. Végül is egyetlen paranccsal feloldható a védelem:
$ sudo cryptsetup luksClose /dev/sda2
Utána partíciókezelővel törölhető. Persze az adatok a feloldással sem olvashatók!
Talán ismerősen cseng az, hogy CUPS, talán nem - ez esetben gondolom jó lehet vele megismerkedni.
Elöljáróban elárulom: nyomtatásról lesz szó.
A CUPS fejlesztése 1997-ben kezdődött, az első béta változatok 1999-ben jelentek meg. Mindezt azért jelzem, hogy lássuk, nem mai gyerekről van szó. Ám, hogy mindezt megértsük, kis történeti áttekintés mindenképpen szükséges, de ígérem, nem Gutenbergtől fogom kezdeni...
Bár szinte mindig csak soft linkeket használok, mégis nagyon zavart, hogy nem volt tiszta, mi is a pontos különbség a hard és soft link között, és hogy is működnek. Böngésztem sok oldalt, bőséges szöveges magyarázatokkal, de nehezen hámoztam ki a lényeget, pedig egyszerű. Végül lerajzoltam (a hard link egy újabb név az adott fájlra; a soft link a fájl nevére mutató név):
Megtörtént a csoda. Rávettem magam, hogy kipróbáljam a Linuxot. Tegnap feltelepítettem, Windows mellé szerettem volna. Mármint külön winyóra. De elrontottam, mert bár feltelepült a Linux, de a Winyó elromlott amin a Windows volt.
No ma reggel nekiálltam megint, helyrehoztam a Windowst és kihúztam a Windowsos winyót, s a másikra rátelepítettem a Linuxot. Majd vissza dugtam a másik vinyót is és elindítottam a gépet.
Lidl Plus alkalmazás használata külföldön (kép: Lidl Magyarország)
Manapság egyre több magyar vásárol külföldön, legyen szó Szlovákiáról, Ausztriáról vagy más szomszédos országokról. A határ menti bevásárlás gyakran előnyös lehet az eltérő árak és akciók miatt, ezért sokan szeretnék a Lidl mobilalkalmazását is használni ezekben az országokban. Az alkalmazás azonban alapértelmezetten az adott ország szerinti tartalmat mutatja, és nem is használhatók a vásárlás során,így nem lehet igénybe venni az ottani kedvezményes akciókat, amely a Lidl alkalmazás használatához kötöttek. Azonban ez csak egy beállításból fakadó akadály, amelyet ebben a leírásban mutatok be: hogyan állíthatod át az applikációt, hogy külföldön is teljes funkcionalitással használható legyen.