A Debian terjesztések alatt kiválóan használható az apt-pinning módszer a rendszerben elérhető csomagoknál újabb csomagok telepítésére, ám némi elővigyázatosságot és ki gondolkodást igényel. A módszer általános leírása itt olvasható: http://jaqque.sbih.org/kplug/apt-pinning.html. Blog erről itt: http://ubuntu.hu/node/24158.
Lényeges dolog a preferences fájl megléte, amely a különböző kiadások közötti prioritásokat tartalmazza.
-- elkészítése és megnyitása szerkesztésre
sudo nano /etc/apt/preferences
-- tartalma legyen például ez:
Package: * Pin: release a=stable Pin-Priority: 700 Package: * Pin: release a=testing Pin-Priority: 100 Package: * Pin: release a=unstable Pin-Priority: 1
Igazság szerint, én nem az LMDE3 alatt, hanem a BunsenLabs Linux alatt használom most az apt-pinning-et, és az elméletileg legnagyobb prioritás a BunsenLabs csomagoké, ezeket itt nem jelöltem, de az értékük: 1001. Nyilván te az LMDE3 fő csomag forrásait teszed 1001-es, azaz „mindenható” prioritásra. A Linux Mint és az Ubuntu csomag forrásainak elnevezése egészen más logikát követ, így az iménti preferences tartalmat meg kell változtatni ezen kiadásokhoz.
-- mentés és kilépés a nano szövegszerkesztőből
Crtl + O és Enter
Ctrl + X
Az apt-pinning használható a Linux Mint, az Ubuntu rendszereknél, azaz bármely Debian-alapú rendszernél működik. De inkább kérdezz, mielőtt bármilyen leírást követnél, derüljön ki, mit is szeretnél pontosan.
Most felvesszük a további csomag forrásokat, a Debian testing tárolót (kódneve jelenleg a Buster), és az unstable tárolót (kódneve a Sid). Utóbbi tárolót egyáltalán nem kötelező felvenni. Ez egyébként az alapja az Ubuntu kiadásoknak, de a Debian és az Ubuntu tárolók nem keverhetőek már össze.
-- a forráslista megnyitása szerkesztésre
sudo nano /etc/apt/sources.list
-- a szöveg végére sorközzel és új sorba kerül ez a tartalom
# Testing deb http://ftp.us.debian.org/debian testing main non-free contrib # Unstable - Firefox deb http://http.debian.net/debian unstable main
-- mentés és kilépés a nano szövegszerkesztőből
Crtl + O és Enter
Ctrl + X
A jelzésből látható, hogy én eredetileg az ESR Firefox „kiváltására” vettem fel az unstable forrást.
-- a csomag források listájának frissítése.
sudo apt-get update
-- az újabb csomagok nem frissülnek automatikusan, mert a stabil kiadás nagyobb priorítást élvez,
sudo apt-get upgrade
tehát a rendszered összes csomagja egészen biztosan nem fog az újabb csomag verziókra frissülni.
Ha nem frissül egy csomag, a
sudo apt-get update sudo apt-get update
parancsok futtatása után, úgy futtasd a
sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade
parancsokat. No, ezek a parancsok, amik a Linux Mint biztonsági szinteket figyelmen kívül hagyják (az upgrade parancsok), éppen ezért a leírás inkább az LMDE3 rajongóknak jöhet jól.
Például megnézed, hogy egy alkalmazás, mondjuk, az egyik, sokak által kedvelt képszerkesztő alkalmazás, a GIMP melyik kiadásból érhető el jelenleg a rendszeren, és milyen verziók érhetőek el.
(nálam már telepítve az újabb csomag)
apt-cache policy gimp gimp: Telepítve: 2.10.6-3 Jelölt: 2.10.6-3 Verziótáblázat: *** 2.10.6-3 100 100 http://ftp.us.debian.org/debian testing/main amd64 Packages 1 http://http.debian.net/debian unstable/main amd64 Packages 100 /var/lib/dpkg/status 2.8.18-1+deb9u1 700 700 https://deb.debian.org/debian stretch/main amd64 Packages 700 https://deb.debian.org/debian-security stretch/updates/main amd64 Packages
Általában elmondható, hogyha a testing és az unstable kiadásban lévő csomag ugyanaz, akkor a stabilabb testing tárolóból telepíts. Két lehetőséged van:
-- ez a megoldás csak az alkalmazást telepíti az újabb kiadásból (itt testing), az alkalmazás függőségeit viszont a stabil kiadásból veszi. Ha valami mégsem menne így, akkor azt látod majd.
sudo apt-get install gimp/testing
-- ez a megoldás az alkalmazást és a függőségeit is az újabb kiadás tárolóiból telepíti.
sudo apt-get -t testing install gimp
Valami mégsem volt tökéletes, mert ezt a hibaüzenetet kaptam:
gimp: symbol lookup error: /usr/lib/libgimpcolor-2.0.so.0: undefined symbol: babl_format_with_space
Ránéztem a libbabl csomagra és abból tényleg nem a testing verzió volt telepítve:
apt-cache policy libbabl*
Telepíttem tehát a GIMP telepítésekor, általam használt módszert szerint, azaz, a csomagot frissítettem:
sudo apt-get -t testing install libbabl-0.1-0
Így már a GIMP is elindult (a terminálban kell tesztelni a hibákat).
Fontos tudnod, hogy egy alkalmazás kisebb alkotórészeit, példának tekintve például a GIMP plugineket, mint ilyet, szintén az apt-pinning módszerrel telepítsd, ha máshogyan nem megy persze. Használhatod még a Synaptic csomagkezelőt is.
Kérlek, vedd figyelembe, hogy a rendszered stabilitása valamelyest csökkenhet az újabb tárolók használatával, és esetenként érdemes lehet ellenőrizned a rendszer frissítéseket terminálban is, hogy minden rendben van-e. Bármely új forrást felveszel, azt rögtön, a használatba vétele előtt be kell tenned a preferences fájlba és prioritást kell arra beállítani. Ilyen forrás a Debian Multimedia is, de bármi lehet, ami a Debian rendszerhez használható.
Enjoy :-)