Már volt róla szó, de visszatérek rá: Cinelerra GG videóvágó program. Az előző részben az első pár tapasztalatot osztottam meg veletek, most egy nagyobb projekt (100 órányi) közben írom a tapasztalataimat. Így munka közben tudom – az akkor és ott tapasztalt – dolgokat leírni.
Már az elején le kell szögezni, hogy a Cinelerra GG nem az a program, amit nem kell megtanulni, mert rögvest minden egyszerű és átlátható lesz. A program összetett és professzionálisan kialakított. Gyakorlatilag az eddigi munkám alatt ez a Linux alatt elérhető, ingyenes vágók közt az egyetlen, amire rá merek mutatni: ez nagyon profi.
Bár nagy fennakadást nem okoz az átállás egy Kdenlive stb. vonalról, kell egy bizonyos idő a begyakorláshoz. Maga a koncepció sokban eltérnek a megszokottól. Örömömre szolgált, hogy saját utat követnek, és nem egymást, vagy akár egy Windowsos programot másolnak. A kialakításon látni: szakember, ebben dolgozó emberek készítik, akik tudják is miről van szó, ha videót vágunk.
Az első benyomásom a Cinelerra GG-ről
Nem változott! Bár jellemző ha folyamatosan használunk egy programot egyre több kisebb-nagyobb hiányosságba ütközünk. Itt eddig semmi problémám nem volt. A programon látni a hozzáértést, mert minden funkció gyorsan, hatékonyan elérhető. Bár nem feltétlen azt a logikát követik, amit én, de azért átlátható a felülete.
Felület, ablakok
Az első kellemes meglepetés az ablakokkal volt. Minden ablak mozgatható, és szétrakható a monitoron. Így a kinézetet az adott munkádhoz igazíthatod. Nem! Itt nem egy félmegoldással lehet az ablakokat rakosgatni, hanem mindent szabadon rakhatsz oda ahova akarsz. Ez az elején zavaró lehet, mert nem ezt a szabadságot szoktuk meg, hanem valami szinten egy előre elkészített sablon kinézetet kaptunk más programokban. Én többmonitoros rendszert használok, ahol nagyon logikusan, és rendezetten szétrakhatom az ablakokat.
Itt nincs semmi korlát, minden külön ablakba kerül.
Amit érdemes tudni: ablakkezelőknél ez okozhat problémát, ha nem kezeli az ablakkezelő normálisan a lebegő ablakokat, és csak pár sablon asztali elrendezés van. Én i3wm alatt használtam, így semmi komolyabb probléma nem volt.
Időnként előfordulhat, hogy a megnyíló kisebb ablakok nem ott és úgy nyílnak meg i3wm alatt mint ahogy az én gondolom, de ezekre adhatunk meg egy-egy szabályt az i3-nak.
XFCE és Gnome, Pop Shell alatt is próbáltam. Úgy működött, ahogy kell!
Most KDE Plazma felületen vagyok, itt vágom a Magyar Linux Videós videókat, és mást is. Igen kézreálló a megoldás.
A több monitoros, kijelzős rendszerekben is jól működik. Itt nincs kellemetlen meglepetés, vagy akár fagyás is, mint a Kdenlive alatt, amikor a ProjektMonitor ablakát a másik monitorra teszem…
Proxy nélkül is jó az előnézet!
Ez számomra kellemes meglepetés volt. Sokféle méretű, sokszor nagy videó anyagot használok és komolyabb lassulást az előnézetnél a Compozer ablakban még akkor sem tapasztaltam, ha több, összetett effektet használtam. Itt nem rángat a hang, ha indítom a lejátszást…
A gépem nem egy erőgép, de FullHD videókat nem proxyzom le, hogy jól jelenjenek meg. A proxy videók (kisebb felbontású videó, hogy az előnézet gyors legyen) érzésem szerint picit lassabban készülnek el, mint Kdenlive alatt, de komolyabb, és mértékadó mérést nem tettem. A Cinelerra GG alatt nem kellett sokszor a proxy videót használnom.
Cinelerra GG szuper tulajdonsága
A most készülő videó sorozat (nem Linux a téma!) nagyrészt képernyőről felvett program bemutatás és egyéb szakmai anyag. Ilyenkor rengeteg őőőzés, levegővétel, szó ismétlés, vagy komolyabb szünet és hasonló kerül a nyers videóba. Ezeket villámgyorsan tudjuk kivágni: egérrel bejelöljük, majd x lenyomásával el is tűnik. A Cinelerra GG intelligensen még az így keletkezett üres helyet is eltünteti!
Ez a funkció nekem nagyon hiányzott a KDenlive-ből.
Más vágóknál ez soklépcsős feladat: a kivágandó rész elején vág, a végén vág, majd kijelöljük a felesleges részt, kivágjuk, az üres részt kijelöljük, majd töröljük. Ez egy lépésben megy a Cinelerra GG alatt!
Első olvasatban ez nem olyan nagy dolog, de egy órás videó ilyen tisztítása harmadával kevesebb időt vesz igénybe.
Gondolom aki a programot készítette sok ilyen vágást csinálhatott, mert nagyon eltalálta ezt a megoldást. Az ehhez rendelt billentyű is nagyon kényelmes: az egér a jobb kézben, a másik kéz a billentyűzeten, az x-nél. Kényelmes, mert csak a kijelölésre kell koncentrálnom, és az x-et ütni. Felette az s betű ment, a space leállít, indít. Mindent elérek a gyors vágáshoz a kezem felemelése nélkül.
Mentések
A Kdenlive alatt igen zavarónak találtam, hogy mentéskor a lejátszás megállt. Itt a mentéskor nem áll meg, így nem kell indítani újra, meg újra a mozgást. Nem sok idő, de én nagyon gyakran nyomom a mentést.
Bár nem szeretném elkiabálni, de soha nem volt fagyásom a Cinelerra GG használatánál. Pedig nagyon vegyes anyagot (volt hibás nyersanyag is) használtam, és nagyon sok effektet, átmenetet és egyebet zsúfoltam bele a videókba.
A mentéshez tartozik a teljes projekt mentése is. Ez sok programnál nem igazán sikerült jól megoldani, bár egyre jobbak ezen a téren. A Cinelerra GG projekt mentése nagyon profi: ha akarom egy megadott könyvtárba bemásolja az összes klipet, hangot, képet. Így minden egy helyen lesz. Igen, ez máshol is így van. De itt működik is! Szuper megoldás – ha akarom – akkor a projekt mentését azonnal betölti, a munkát azon tudom folytatni. Így biztosan mindent lementett abba a könyvtárba és a mentés biztosan használható.
Felíratok, címek
A felírat készítő része kiemelkedő. Sok videóvágókat program csak a vágási, effektezési munkára koncentrál, de a feliratokat, címeket valami miatt mostohán kezeli. Itt a Cinelerra GG messze veri a többit. A megszokott formázási, effektezési részére nem nagyon akarok kitérni, aki már látta tudja: átlátható, könnyen kezelhető. Benne van minden, ami kell, itt nagy extrát nem lehet kitalálni. De! A szövegbeviteli mezőben tördelhetjük a szöveget, ami hatékonyabb, mint a Kdenlive megoldása.
A szövegbeviteli mezőben érdemes jobb egérgombbal kattintani. Kapunk egy jobbklikkes menüt, amiben nagyon sok formázási lehetőséget találunk. Akár betű szinten is megadhatjuk a tulajdonságot, méretet, színt, formázást. Ez a html-hez hasonló jelzéseket rak bele a szövegbe és a kinézetét ezzel vezérelhetjük. Egy szó kiemelésére, vagy összetettebb formázásokra nagyon alkalmas. Akár egy szót villogtatni is tudunk, ami egy hosszabb szövegben, esetleg unalmasabb narrációnál eléggé figyelemfelkeltő.
Egy oktatóvideónál eddig csak a kellő, de minimális szöveget használtam, mert macerás volt a használatuk. Most mindenhova, a legkisebb igény esetén is gyorsan be tudok dobni egy plusz magyarázó szöveget. Így a videó attraktívabb, és jobban hasznosul: minden, esetleg magyarázatra szoruló fogalom mellé, vagy plusz információként mehet a szöveg. Gyorsan…
Hang, videó sávok és a Cinelerra GG
Aki más vágót használt eddig az első percekben a haját tépi: a Cinelerra GG alatt a hang és a videósávok külön mozognak. Illetve van ilyen beállítás is, amikor simán eltolhatjuk a hangsávot a képtől. Amikor megszokjuk a Cinelerra GG logikáját, illetve erre figyelünk már nem lesz ezzel gond. Sokkal logikusabb, mint más programnál.
Effektek kezelése nagyon jó
A videó-átmenetek egyszerűek, villámgyorsan bedobható két videó közé. Az effektusok? Elképesztő mennyiség van, nagyon sokhoz jó grafikus beállítási felület is tartozik. A kedvencem az, amivel rajzolni lehet a videóra. Egy aláhúzás, kiemelés villámgyorsan megoldható. Ami hiányzik az effektből: vonalak, görbék rajzolása mellett előre kész formák (nyilak, téglalap, kör) rajzolására még nem alkalmas.
Ahogy már említettem az effektek hossza nincs a klipekhez kötve. A leggyorsabb megoldás, ha kijelöljük azt az időtávot, amiben az effekt működjön, majd oda feldobjuk az effektet.
Keyframe
A keyframek használata (pld. egy-egy effekt értékének a változási helye) a videón jól látható, szabadon mozgatható. A lehető legkényelmesebben használhatom őket. Az már csak hab a tortán, hogy nem csak a vágóasztalon, hanem a ProjectMonitorban is látom.
Nagyítás, pozicionálás, fade, zoom
A legfontosabb effekteket külön kezeli a Cinelerra GG. Beállíthatom panelben is, ami kényelmes, van csúszka, és van numerikus érték megadási lehetőség is. Pluszban a videósávon is megjeleníthető vonal mozgatásával is tudom ezeket szabályozni.
Csuszkák skálázása szuper
A legtöbb program a csuszkás beállításnál egy zárt skálát alkalmaz, ahol a skála pld. 0…100 közt mozog. Itt beállítható, hogy a csuszka ne a teljes, lehetséges intervallumot fogja át, hanem csak egy szakaszát. Azonos távon mozgó csuszka kisebb intervallumot (0…10 táv, az egész tizede…) átfogva sokkal pontosabb beállítás ad.
Hang erősség kezelése
A hang ereje egy több klipet tartalmazó videóban mindig problémás. Az egyik halkabb, a másik hangosabb. Ezt a Cinelerra GG ügyesen megoldotta: egy, a hangerőt szimbolizáló vonalat mozgatva, megfelelő helyen lerakott keyframek mellett szakaszosan hangosíthatok, halkíthatok, vagy akár be- vagy lekeverhetem a hangot.
Minden egy helyen:
Bár más vágókban is megoldható, hogy az effektek, az átmenetek, a klippek egy ablakban legyenek, de itt alap, hogy ez egy panelban jelenik meg, rendezetten.
A jobbklikkeléssel az adott helyeken a megfelelő menü jön elő. Ez elvben máshol is így kellene lenni, de sokszor nem sikerül, ha a programozó, a program tervezője nem aktívan használja a vágóprogramot.
Klip méretre figyelj! Bosszantó lehet
A Cinelerra GG picit másképp gondolkodik, mint a többi ezen a téren. A KDenliveben a projekt méretét automatikusan felveszi a vágóasztalra behúzott klip. Azaz ha klip FullHD, a projekt valami miatt csak 720-as, akkor a klip automatikusan felveszi a kisebb méretet, azaz nem csak a közepe jelenik meg. A Cineéerra GG nem így működik. Nem kicsinyíti, vagy nagyítja a klipet, így egy kisebb felbontású videó csak a közepén lesz látható, a nagyobbnak csak a közepe lesz látható. Az eltérő méretű klipet előbb át kell állítani a projekt méretére. Ez okozhat az elején kisebb bosszúságot, de pillanatok alatt megszokja az ember az átállítást.
Hogy melyik a logikusabb, nem tudom. A Cinelerra GG így működik és ezt meg kell szokni.
Én évekig a Kdenlive-t használtam, amikor átálltam a Cinelerra GG használatára, egy órás videót újra kellet vágni. A CineGG-vel kétharmad idő alatt végeztem. Ami nem kevés! A legtöbb időt a kivágás profi megoldásai adták.
Remélem mindenkinek kedve támadt kipróbálni a CineGG-t. mert egy jó alternatívája lehet a KDenlive, openshot stb. programoknak.
Hozzászólások
Köszi az összefoglalást, ki
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Köszi az összefoglalást, ki fogom próbálni.
Cinelerra videóvágó: tapasztalatok
Beküldte zmintzoltan -
Értékelés:
Úgy van ahogy írod:
Már többször elhatároztam, hogy beleásom magam, de valahogy mindig visszatértem a Kdenlive - ShotCut kettőshöz. Utóbbi jobban kézre áll, előbbi - nálam - simábban működik.
Már letöltöttem a Cinelerra GG-t, talán majd most...
Köszönöm az összefoglalót és a magyar linux videókat!
Ilyenkor rengeteg őőőzés,
Beküldte zmintzoltan -
Értékelés:
Úgy emlékeztem, hogy ezt (is) tudja a Kdenlive. És tudja: az idővonalon a "Normal mode" módot át kell állítani "Insert mode" állásba. Ezután a klippet két helyen elvágjuk, majd a Delete gombbal töröljük. Az üres részt ezzel a beállítással a Kdenlive is kitölti.
A ShotCut is tudja.
Ettől függetlenül elfogadom, hogy van akinek a Cinelerra GG kényelmesebb.