Meghajtók káosza

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

Fórum: 

Üdv megint,

 

Van egy gépem 3 Winyóval, és egy külső meghajtóval. Az egyik winyón a Windows van, mely jól működik. A másikon a Linux, mely jól működik.  Egyik winyó csak azért van, hogy a Windows játékokat ooda telepítsem fel. Jól működik ez is. 

A gond a külső winyóval van. Sem a Windows, sem a Linux nem olvassa. Azt ne kérdezzétek, hogy tudtam ezt csinálni, de nagyon jó lenne, ha valahogyan vissza tudnám állítani anélkül, hogy a rajta lévő adatok elvesznének. Beillesztettem egy képet is, hogy lássátok mi is a helyzet. 

Ha tudnátok valami megoldást, megköszönném. Bár én nem értek a programozásokhoz, ha volna egyszerű megoldás annak nagyon örülnék. 

Köszönöm előre is a válaszaitokat.

Kép: 

Meghajtóim
Meghajtóim
csuhas32 képe

Linux alól nézzük, kérlek!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Szia!

Ez egy képernyőkép Windows alól, ahhoz még annyira sem értek, mint a Linuxhoz (Mondjuk ez a RAW már most gyanús, nem írtad valami képfájllal felül a partíciót?). Légy oly kedves, bootolj be Linux alól, ahhoz a rendszerhez csatlakoztasd ezt a lemezt és kezdésnek mutass egy képernyőképet a GPartedről vagy inkább egy

sudo parted -l

kimenetet!

A Windows imádja raw-ként

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A Windows imádja raw-ként mutatni a linukszos partíciókat. A formázást is önzetlenül felajánlja. :)

csuhas32 képe

Válasz a képernyőképen lévő kérdésekre

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Ezek miért vannak egy sorban? Ez azt jelentené, hogy egy merevlemezen két partíció van?
Én négy partíciót látok, ebből kettőt betűvel is megjelöl a Windows [E: és C:] szóval ezeket a fájlkezelőben is megjeleníti neked, valószínűleg tudsz rájuk adatokat írni, róluk adatokat olvasni.

Ez akkor azt jelentené, hogy egy kétpartíciós lemez, amin a Linux van. Gondolom. Viszont itt nem látok kötetnevet, címkét, (*miért)?
Már megint matematikai összetűzésünk van, szerintem ez három partíció. Egyik sem windowsos fájlrendszerű (NTFS, FAT, exFAT,...), ezért nem kap a Windowstól betűjelet, az alól alapesetben nem tudod olvasni, írni.

No ez lenne a külső merevlemez, amit sem a Windows sem a Linux nem tud olvasni.
A megjelölésed nem egy lemezre, hanem egy lemezen lévő 931 GB-os partícióra mutat. Szóval ezt a partíciót nem tudják olvasni a rendszerek (állításod szerint).
Azért én azt megnézném, hogy a Linux minek látja, ha van rajta tartalom, akkor azt esetleg a Linux tudja-e olvasni, mert lehet olyan helyzet, hogy csak írni nem tud rá... Aztán kiderül mire jutunk.

(Könnyebb lett volna nekem, ha a kérdéseidet egy hozzászólásban karakterekkel teszed fel, nem egy képernyőképre írod fel őket!)

Nem vagyok programozó!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Én az vagyok, mégsem tudnám az adataidat visszaállítani. A programozás annál sokkal szélesebb skálán mozog ma. Kb olyan, minz az orvostudomány, hogy rengeteg irányra tagolódik, és az egyes területek szakemberei nem tudnak hozzászólni a másik szakterületéhez. Pl egy bőrgyógyászhoz hiába mész szívelgteleséggel. Vagy egy sebészhez lelki problémáiddal. Na a programozás is ilyen. Nem azért nem tudod megoldani, mert nem vagy programozó :) Nem sértésből írom. Csak ne kenjünk mindent arra, hogy nem vagyok programozó. Én sem röstellem, hogy egy olajcserével megkeresem az autószerelőt :) Most szégyenkeznem kellene azért, hogy nem tudok elvégezni egy vezérmű szíj cserét az autómon? Igen jó lenne, ha egyedül meg tudnám csinálni, de nem tudom.

na de mégis "programozó" szemmel a következőt látom! A raw az informatikában nyers, adott esetben még feldolgozatlant jelent. Vagyis előfordulhat, hogy az a meghajtó elvesztette a particióját. Tehát olyan, mintha nem lenne rajta partició. Maga az eszköz a windowsod szerint kifogástalan állapotban van, tehát nem elromlott. Egyszerűen csak valamitől galyra ment a particiós tábla az eszközön.
 

Vannak erre szakosodott cégek, akik adatmentéssel foglalkoznak, ők le tudják szedni az adatokat újraparticionálás előtt. Te magad nem tudod megcsinálni, mivel "házi" környezetben, egy végfelhasnáló csak úgy tudja particionálni a háttértárolóját, hogy formázza. Az pedig teljes adatvesztéssel járhat. A gyorformázás ad particiót, és az adatok sem vesznek el. Viszont azt is csak az adatmentéssel foglalkozó cégek fogját tudni kiolvasni.

A gyorsformázás és teljes formázás közt az a nagy külömbség, hogy míg a gyors csak a particiós táblát "nullázza" azaz készíti újra, addig a teljes formázás ténylegesen mindent töröl.

A particiós tábla nagyon lesarkítva, tárolja, hogy az egyes fájlok melyik memória címen kezdődnek, aztán minden blokk végén ott van, hogy hol folytatódik. És ezt az OPrendszer addig olvassa, amíg az EOF (End Of File) jelzést meg nem találja.

Persze a modern particiók dimaikusak, mint az extX, ezért sokkal gyorsabbak is és sokkal nagyobb particiók kezelésére alkalmasak.

Szóval csak, mint elmélet: Ha ez a particiós tábla eltünik, akkor nem tud az oprendszer honnan mit kiolvasni, ezért üresnek látja. Ha ujra gyorsformázod, akkor egy üres particiód lesz a leíró szerint. Ezért nem fog tudni az oprendszer semmit sem kiolvasni. mErt egszerűen már nem lesz meg neki, hogy mit honnan olvasson.

Tehát vagy adatmentő, vagy nem tudom... ha van olyan lehetőség, aminek segítségével egy particiót meg lehet javítani, helyreállítani a particiós "táblát" Akkor van esély a menekítésre. Viszot ahhoz (ismereteim szerint) egész pontosan tudni kéne, hogy milyen partició volt azon az eszközön.

Vagyok bocsi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Elnézést, hogy eddig nem tudtam jönni.

Azzal a sudo parted -l parancsal ezt adta ki.:

Típus: ATA CT1000BX500SSD1 (scsi)
/dev/sda lemez: 1000GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
Partíciós tábla: msdos
Lemezjelzők:

Szám  Kezdet  Vég     Méret   Típus    Fájlrendszer  Jelzők
 1    1049kB  9769MB  9767MB  primary  ntfs
 2    9769MB  9821MB  52,4MB  primary  ntfs          boot
 3    9821MB  1000GB  990GB   primary  ntfs
 4    1000GB  1000GB  535MB   primary  ntfs          msftres

Típus: ATA WDC WD10EZRZ-00H (scsi)
/dev/sdb lemez: 1000GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/4096B
Partíciós tábla: gpt
Lemezjelzők:

Szám  Kezdet  Vég     Méret   Fájlrendszer  Név                           Jelzők
 1    17,4kB  16,8MB  16,8MB                Microsoft reserved partition  msftres
 2    16,8MB  1000GB  1000GB  ntfs          Basic data partition          msftdata

Típus: ATA ST3500418AS (scsi)
/dev/sdc lemez: 500GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
Partíciós tábla: gpt
Lemezjelzők:

Szám  Kezdet  Vég     Méret   Fájlrendszer  Név                   Jelzők
 1    1049kB  2097kB  1049kB                                      bios_grub
 2    2097kB  540MB   538MB   fat32         EFI System Partition  boot, esp
 3    540MB   500GB   500GB   ext4

Típus: TOSHIBA External USB 3.0 (scsi)
/dev/sdd lemez: 1000GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
Partíciós tábla: msdos
Lemezjelzők:

Szám  Kezdet  Vég     Méret   Típus    Fájlrendszer  Jelzők
 1    106MB   1000GB  1000GB  primary  ntfs          boot

Típus: TOSHIBA External USB 3.0 (scsi)
/dev/sde lemez: 1000GB
Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/512B
Partíciós tábla: msdos
Lemezjelzők:

Szám  Kezdet  Vég     Méret   Típus    Fájlrendszer  Jelzők
 1    1049kB  1000GB  1000GB  primary  ntfs

 

Ha viszont ezzel nem lehet mit kezdeni és csak lementő cég tudna mit kezdeni vele, az gond. Többekközött hivatalos papírok másolatai voltak rajta. Nme biztos, hogy kell valaha is, de nem lehet tudni ezért mentettem le. Valamit jól elbaltázhattam. Nem mindegy melyik meghajtóra melyik oprenszerrel mit másolok fel. Külön kell kezelnem a Linuxos és a Windowos mentéseket. Nem érdemes egy winyóra másolgatnom . A vén Sanya is holtig  tanul. Esetleg valami olyan free program mely ovassa a lemezt? Érdemes keresni ilyet? Egyszer Windozban használtam egyet. Igaz fizetős volt. Nem is olcsó.  Vajon van ilyen Linuxos free?