Élet az eszközök gyártói támogatása megszünése után

kami911 képe

Az Linux Vendor Firmware Service (LVFS) és az Fwupd a Linux firmware frissítéshez hamarosan megkönnyítheti a régebbi, életciklusuk végére érő eszközök átállítását a hivatalos firmware-csomagokról a nyílt forráskódú Coreboot-hoz hasonló, öregedő PC hardverekre. Ez nem csak azt eredményezné, hogy a rendszer több szabad szoftveren futna, hanem a hardver élettartamát is meghosszabbítaná a firmware-frissítésekkel ott, ahol a gyártó már nem támogatja a hardvert.

Richard Hughes, a Red Hat vezető LVFS és Fwupd fejlesztője kezdte boncolgatni ezt a témát. Richard Hughes a következő közösségi kérdést tette fel a közösségnek:

Elméletileg, ha egy jogi személy (mint az LVFS) elkezdené a Coreboot firmware biztonsági frissítéseinek terjesztését olyan EOL hardverekhez, mint a ThinkPad X220 (a gyártó áldásával), milyen érzés lenne? Kifejezetten bele kellene egyeznie a felhasználónak, és egyértelmű lenne, hogy minden OEM garancia megszűnt.

Nyilvánvalóan vannak jogi kérdések, és egy ilyen lépést nem biztos, hogy a hardvergyártó jóváhagyja, de az érintett hardver mégiscsak életciklusa végén van, és a gyártói támogatás neélkül léteznek csak. Ez egy érdekes út, mivel jelenleg a Coreboot sok más Intel laptopon / asztali alaplapon / szerver alaplapon is futhat, de általában nem túl könnyű a tapasztalatlan felhasználók számára a flash művelet elvégzése és az átállás általában eléggé bonyolult lépésekkel az firmware építéshez és a flasheléshez. Az LVFS/Fwupd sokkal könnyebbé teheti a rendszer saját firmware-éről a libre firmware-re való átállást, ahol ez támogatott.

Hughes ezt követően javasolta az LVFS alternatív ágainak ötletét. Az LVFS eddig kizárólag az ODM és OEM-ekre támaszkodott a hardverek firmware feltöltésében a jogi követelmények, a jó biztonsági modell és egyebek miatt. A javasolt alternatív ágakkal azonban az támogatás lejártát megélt hardverek útja megnyílhatnak a nem gyártói firmware előtt. Az alternatív firmware-ágakhoz a felhasználónak szigorúan bele kell egyeznie, és megfelelő figyelmeztetéseket kell adni a lehetséges következményekre (csökkentett funkcionalitás, sérült vagy akár tönkrement hardver), valamint arra, hogy az alternatív firmware engedély nélkül nem használhatja fel az eredeti hardvergyártó kódját binárisait, eszközeit.

Ez lehet a tervezett elavulás ellenszere? Segítség az embereknek és a természetnek? Tényleg elavultak ezek az eszközök, vagy megfelelő „támogatás” mellett Ti (vagy mások) használhatnák tovább? Ti hogyan látjátok?

A tervezett elavulás elmélete szerint az 1920-as évektől kezdődően a gazdasági növekedés fenntartása érdekében különféle cégek a korábbi minél tartósabb termékek helyett kevésbé tartós, hamarabb elromló, ezért hamarabb lecserélendő termékeket kezdtek tervezni, gyártani, árulni. A jelenségben érintett termékek vagy technikailag mennek tönkre idő előtt, vagy a divat és reklám miatt igen hamar elavultnak, túlhaladottnak tűnnek, és a termék tulajdonosát arra ösztönzik, hogy cserélje le őket.

A tervezett elavulás ellentmondása, hogy míg a gazdasági növekedést serkenti, munkahelyeket tart fenn, addig szociális szinten a változó divat elvárásai miatt vagy beépített technikai időkorlátok miatt új, felesleges költséget jelent a társadalom számára mind az új termékek megvásárlása, mind a keletkező hulladék semlegesítése, tárolása, környezeti és egészségügyi problémái miatt

  • Technikai elavulás: egy új termék, vagy technológia felülmúlja az újat, és ajánlatosabb azt használni.
  • Rendszer-elavulás: az a rendszer kerül élettartamában megtervezésre, melyben a termék működik, így a további alkalmazása nehezebbé válik. Ilyen pl. egy szoftver változása

(forrás és Wikipedia)

Hozzászólások

Right to repair?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Bár hivatalos, de még nem hivatalos, vagy bármilyen statisztikát nem találtam, hogy akár adott szegmensben, vagy úgy általában hogyan oszlik meg a Coreboot, vagy akár a Libreboot BIOS+Firmware-t használó eszközök a többihez képest, szerintem annyira marginális az érték, hogy a kérdésnek még a fakultatívnál is kevesebb a relevanciája.

Ugyanakkor érdekes kérdés, ha felvesszük a a szempontok közé a Right to repair kérdéskört is, és nem csak az Intel cuccait érintően, hanem úgy általában. Mi van akkor ha pl. bugos a BIOS / UEFI, és teszem azt a gyártó nem hajlandó rendesen az elvárható alapossággal gondozni, jót állni a termékkel kapcsolatban, magyarul a termék életciklusa alatt /garancia idő alatt, vagy azon túl nem ad ki hozzá javított BIOS-t? Van-e a végfelhasználónak vagy bárki másnak joga kijavítani a hibát?

Nézhetjük akár a Spectre /  meltdown tükrén át: talán jogot sért-e mondjuk a felhasználó, vagy akárki más, aki nem a gyártó, ha nem hajlandó a kockázatot elfogadni, és kijavítja a gép BIOS-át?

Ezek bár tényleg fakultatív kérdések, de nézzük meg a másik oldalról:

Bárki, akinek gépe van, látott-e bármi olyan EULA-t, vagy akármit, akár a gépkönyvben utalást arra, hogy a gép BIOS-át nem lehet lecserélni?

Ha feltesszük azt a kérdést, hogy köteles vagyok-e a gépet adott rendszerrel használni, teszem a megtehetem-e, hogy a Windowst lecserélem Linuxra, vagy akár vele párhuzamosan használom, akkor elég egyértelmű a válasz, nem?

Miért lenne ez másképp a BIOS esetében? Abban a vonatkozásban értem, amit a felvezető cikk említ.

Mert AMI / AWARD / Phoenix / Insyde / meg többiek esetében, az, hogy az eredeti BIOS-ba belepiszkálok, az szerzői és szomszédos jogokat is sért. Nade, AMI / AWARD / Phoenix / Insyde esetében nem én kötöttem szerződést velük, hanem a HW gyártó. Én csak vettem egy alaplapot, aminek a termék jellemzőinek felsorolása között a legutolsó az, hogy milyen BIOS-a van, ha egyáltalán szempont, ha egyáltalán említve van.

És még ha ez is a helyzet, ha hibás a BIOS, talán nincs jogom azt megjavítani? (Értsd, kimásolni a Flash tartalmat, kijavítani a hibát, és visszaírni a javított binárist)

 

Right to repair?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Jogilag nem vagyok képbe csak amit gondolok azt leírom.

Ha megvásárolok egy szoftver futtatására alkalmas eszközt, az szerintem fizikailag az enyém. A szoftver nem, azt vagy megveszem vele, vagy havidíjat fizetek érte stb.  Vagy szoftver nélkül vásárolom meg és arra használom amire akarom. Bármilyen szoftverrel. A bios ebből a szemszögből egy, a hardverhez kötelezően tartozék szoftver amit a hardver árába beépítenek azaz már megvásároltam.  Az hogy én nem akarom ezt használni, saját döntésem. Pl. egy telefon, tablet, azt csinálok vele amit akarok, bootloadert nyitok, másikat használok, a gyári recoveryt lecserélem. Pc, szerintem ott is jogom van az egész biost kihajítani és sajátot irni, használni. 

Az hogy a garancia elveszik, az jogos, de ezt én vagy bevállalom vagy ha már lejárt akkor meg mindegy.