A GIMP 2.10.36 nyílt forráskódú, ingyenes és többplatformos képszerkesztő szoftver új, jellemzően hibajavító verziója jelent meg, a GIMP 2.10 sorozat új, karbantartási frissítéseként, mivel a fejlesztők továbbra is keményen dolgoznak a következő jelentős kiadáson, a GIMP 3.0-n.
Bár karbantartási, hibajavító verziónak tekintik betekintést kapunk a következő verzió pár újdonságába is. Így az új GIMP (GNU Image Manipulation Program) kiadás a GIF képfájl formátum kezelést is javítja, mivel hozzáadja a "nem négyzetarányt támogató" (non-square ratio support) GIF-képek betöltését, ezek tartalmazzák a PixelAspectRatio fejléc metaadatai. Itt lehetséges méretenként eltérő felbontás beállítása, de a kép tényleges arányának megtekintéséhez ki kell kapcsolnia a „Dot for Dot” opciót a Nézet menüben.
Támogatja az Adobe Swatch Exchange (ASE) és az Adobe Color Book (ACB) palettákat, valamint egy új színátmenet opciót, az „FG to Transparent (Hardedge)” néven. Amely átmenetet generál az előtér színétől az átlátszóságig a két szín közötti éles átmenetekkel.
A GIMP 2.10.36-ban továbbfejlesztették a Szöveg eszközt is, már valamivel jobb formázási működést kínál a szöveg vásznon történő kijelölése és módosítása során.
Számos biztonsági problémát és hibát is kijavítottak, beleértve annak a hibának a javítását, amely miatt a GIMP összeomlott grafikus tábla használatakor Linux alatt, részletesebb infókért nézd meg a *kiadási bejelentést . Sok kisebb javítás és megoldás került bele.
Telepíteni az új verziót flatpak csomagként lehet, ami a Gimp oldalán elérhető. A Flathub oldalon jelenleg (23.11.12 reggel) még egy picivel régebbi érhető el, ott még várni kell az új verzióra.
Mi is az a Gimp?
Bár mindenki ismeri de pár szót ejtek a GIMP-ről. A saját leírása szerint a GIMP a GNU Image Manipulation Program rövidítése. Ez egy szabadon terjesztett program olyan feladatokra, mint a fotóretusálás, képkompozíció és képalkotás.
Számos képességgel rendelkezik. Használható egyszerű festőprogramként, profi minőségű fotóretusáló programként, online kötegelt feldolgozó rendszerként, tömeges képmegjelenítőként, képformátum konvertálóként stb. Azaz jelenleg a bittérképes képek egyik svájcibicskája Linux alatt.
A GIMP bővíthető, sok kiterjesztés érhető el. Úgy tervezték, hogy beépülő modulokkal és bővítményekkel kiegészítve szinte bármire képes legyen. A fejlett szkriptkezelő felület lehetővé teszi, hogy a legegyszerűbb feladatoktól a legbonyolultabb képkezelési eljárásokig minden könnyen leírható legyen. A GIMP elérhető Linux, Microsoft Windows és OS X rendszereken.