Ha a Calibre, a népszerű nyílt forráskódú e-könyvkezelő maga is könyv lenne, a kimerítő, sokrétű funkciókészletnek köszönhetően minden bizonnyal örök bestseller lenne. Legalábbis ezt állítja az egyik portál. Igaza van. Régebben sokat használtam, és talán az egyik legjobb ilyen program.
A legújabb Calibre 7 kiadásban pedig a funkciókészlet még tovább bővül. Nemcsak szépészeti téren jvaítanak, a fejlesztők valóban a fejlesztésre is sokat adnak.
A legújabb verzió új lehetőségeket vezet be a menedzser meglévő e-könyv-konverziós, szinkronizálási, olvasási és szerkesztési lehetőségeinek listájához.
Új funkciók a Calibre 7-ben
A Calibre 7.0 kiemelkedő kiegészítése az a képesség, hogy különféle könyvattribútumokhoz kapcsolódó jegyzeteket tárolhatunk a Calibre könyvtárában. Elrejtheti a szerzőkkel, kiadókkal, könyvsorozatokkal és egyebekkel kapcsolatos jegyzeteket, így nyomon követhetjük releváns információkat.
Ennek használata a Calibre 7.x és újabb verzióiban rendkívül egyszerű: csak kattints jobb gombbal egy szerző vagy címke nevére a Címkeböngészőben vagy a Könyv részletei panelben, majd kattints a Jegyzetek szerkesztése lehetőségre, és már mehet is.
A könyvtárához hozzáadott összes jegyzet böngészéséhez és kereséséhez nyomd meg a Ctrl + Shift + N, vagy szerkesztheted az eszköztárat, és hozzáadhatsz egy Jegyzetek tallózása beállítást. Igen, a Calibre ikonos eszköztár teljesen átvariálható, ami nagyon kényelmessé teszi a használatot.
Egy másik nagyszerű hangzásbeli fejlesztés az „Audio ePubs”, azaz az ePub 3.0 támogatás. Ezek lehetővé teszik videó és hang beágyazását egy fájlba, szöveg mellé. Ha tehát szívesebben hallgatsz e-könyveket, mintsem olvass, akkor ezt nagyon értékelni fogod.
Sajnos a szabadalmi korlátozások azt jelenthetik, hogy az Audio ePubs Caliber 7.0-s és újabb verzióiban való lejátszása nem biztos, hogy úgy működik, ahogyan kellene Linuxon, bár változhat – próbáld ki, és és ha van tapasztalatod oszt meg!
A Caliber 7 lehetővé teszi a könyvhöz kapcsolódó „adat” fájlok csatolását is, valamint az adatok kezelését és elérését az alkalmazáson belül. Milyen adatok? Nos, ez rajtad múlik, de lehetnek PDF-ek, webes hivatkozások, irodai dokumentumok/esszék, képek stb.
A Caliber 7.0 lehetővé teszi a törlés gyors visszavonását – praktikus megoldás!
Végül, a Calibre 7-nek saját privát „lomtára” van, amely a Caliber szerint megkönnyíti a könyvtörlés visszavonását egy kattintással, és „automatikusan visszaállítja az összes fájlt és metaadatot”. Más alkalmazásokhoz hasonlóan, amikor törölsz egy könyvet a Caliberben, egy ideiglenes „visszavonás” párbeszédpanel jelenik meg.
Mint mindig, a felhasználókat arra biztatják, hogy frissítsenek a Caliber legújabb verziójára, hogy kihasználhassák a legújabb új funkciók előnyeit, részesülhessenek a hibajavításokból, a teljesítménybeli módosításokból.
Összességében a Calibre továbbra is egy sokoldalú és felhasználóbarát e-könyv-kezelési megoldás, és ez a legújabb frissítés hangsúlyozza a projekt azon elkötelezettségét, hogy olyan gyakorlati funkciókat biztosítson, amelyek az e-könyvek élményének minden aspektusát kielégítik.
Töltsd le a Calibre 7.x-et
Nézd meg a Calibre webhely letöltési oldalát, ahol egy parancsot találsz a Calibre for Linux letöltéséhez bináris buildként. A fejlesztők ezt tanácsolják a „terjesztés által biztosított csomag helyett”, mivel ezek gyakran hibásak/elavultak.
Telepítheted a Calibre-t a Flathubból is , ha ezt szereted, bár amennyire meg tudom állapítani, ez a csomag nem „hivatalos”, ezért tartsd ezt szem előtt, ha valószínűleg hibajelentéseket küldesz.