A Canonical 2024. október 10-én elérhetővé tette az Ubuntu 24.10 (kódnév: „Oracular Oriole”) operációs rendszer végleges verzióját a nagyközönség számára.
Három héttel a stabil verzió megjelenése előtt a béta lehetőséget kínál arra, hogy ízelítőt kapjunk a végleges verzióban várható fejlesztésekből. Az Ubuntu 24.10 középpontjában a legfrissebb GNOME 47 áll, amely számos fejlesztést hozott a GNOME Shell, GTK4/libadwaita, a beállítások és a core alkalmazások terén. A Nautilus fájlkezelő oldalán új, áttervezett sáv található, amely új lehetőségekkel bővült; a hálózati oldal pedig letisztultabb lett, könnyebb kapcsolatokat és távoli meghajtók böngészését teszi lehetővé. Az új funkciók közé tartozik a helyi információk megjelenítése is, amelyek magyarázzák, miért lehetnek lassúak egyes keresések.
Az Ubuntu 24.10 motorját a Linux kernel 6.11 hajtja, amely számos hardverközpontú fejlesztést hozott. Ilyenek például az AMD közelgő RDNA4 GPU-ira vonatkozó javítások, az Intel Battlemage GPU-k kezdeti támogatása, valamint az Intel CPU-k számára egyszerűsített HWMon kód és a LoongArch CPU architektúra jobb támogatása. Emellett teljesítményjavítást nyújt az EXT4 fájlrendszerben, és bővíti a hardvertámogatást is.
Az Ubuntu 24.10 második fő újdonsága a GNOME 47, amely számos új funkcióval bővült, mint például az akcentusszínek támogatása. Ez az Ubuntu felhasználók számára már ismert, mostantól azonban követi az upstream fejlesztéseket is. Emellett több GNOME alkalmazás frissült, például a GNOME Terminal (3.54.0), a System Monitor (47), a Clocks (46), a Calculator (47) és az Eye of GNOME (47).
Az Ubuntu 24.10 kiemelkedő újdonságai közé tartozik a frissített asztali telepítő, amely mostantól támogatja a helyi fájlutakat az automatikus telepítési (autoinstall) importálásnál, valamint a továbbfejlesztett és optimalizált Power Profiles Manager (energiaprofil-kezelő), amely jobb támogatást biztosít az újabb hardverekhez, különösen az AMD processzorok esetében. Továbbá frissítették az ujjlenyomat-eszközök támogatását is.
A kiadás új háttérképeket is tartalmaz, amelyeket a Canonical által szervezett háttérképversenyből választottak ki.
A fájlkezelő alkalmazás, a Nautilus (Files), számos fejlesztésen ment keresztül. A legfontosabb változás a megújult oldalsáv, ahol mostantól eltávolítható könyvjelzők jelennek meg az alsó részen. Az oldalsávon emellett alapértelmezés szerint megjelennek a belső tárolóeszközök is, a fájlátviteli párbeszédpanel átalakult, és az „Egyéb helyek” oldal helyét az új „Hálózat” oldal vette át.
Az Ubuntu 24.10 alkalmazásközpontja (App Center) is új funkciókkal bővült.
Az új rendszer ígéretes újítása a Flutter alapú Biztonsági Központtal (Security Center), amely lehetőséget biztosít az otthoni könyvtár engedélykezelésének kísérleti funkciójának egyszerű bekapcsolására vagy kikapcsolására. Ezen felül továbbfejlesztették az alkalmazásközpontot (App Center) is. A „Kezelés” oldalon mostantól könnyen eltávolíthatók a Snap alkalmazások, Ezen felül további javításokat eszközöltek a Mutter és a GNOME Shell rendszereken a stabilitás és teljesítmény javítása érdekében. Valamint egy új „Művészet és dizájn” kategória is elérhetővé vált, ahol népszerű alkalmazások, mint a GIMP, Inkscape, Darktable és Krita találhatók.
- Egy másik érdekes újítás az Ubuntu 24.10 kiadásában az NVIDIA grafikus kártyákat használó felhasználók számára készült. Az „Oracular Oriole” alapértelmezésben a Waylandet fogja használni az Xorg helyett azoknál a gépeknél, amelyek NVIDIA GPU-kkal működnek. Mint mindig, számos változás történt az alapértelmezett beállításokban is, amelyek többsége az újabb csomagverziókból adódik.
-
Az új Security Center alkalmazás előtelepítve található az Ubuntu 24.10-ben, amely a (szintén új) Prompting Client-tel együtt lehetővé teszi a felhasználók számára a mappák jogosultságainak jobb ellenőrzését a snap alkalmazások esetében.
-
Az Ubuntu Dock mostantól progressziós sávot mutat a rögzített snap alkalmazásoknál, amikor azok a háttérben frissülnek.
-
Az Ubuntu 24.10 a Ubuntu első kiadásának 20. évfordulóját is ünnepli. Számos évfordulós funkciót tartalmaz, például egy „warty” barna színsémát és az első Ubuntu bejelentkező hang visszatérését – nem, nem a híres dobos hangot!
Frissített eszközkészlet
A motorháztető alatt az Ubuntu 24.10 frissített eszközkészlettel érkezik, amely tartalmazza a GCC 14.2, GNU Binutils 2.43.1, GNU C Library 2.40, LLVM 19, Rust 1.80, Go 1.23, OpenSSL 3.3, systemd 256.5, Netplan 1.1 és a .NET 8 verzióit.
Rövid távú támogatással
Az Ubuntu 24.10 csupán kilenc hónapig lesz támogatott, 2025 júliusáig. Ha hosszú távú támogatást keres, javasolt letöltenie és telepítenie az Ubuntu 24.04 LTS-t (Noble Numbat), amely legalább 2029-ig támogatott.
Az Ubuntu kiadási ciklusban kétféle kiadás létezik: az Interim (köztes) és az LTS (Long Term Support - Hosszú Távú Támogatás). Minden Ubuntu LTS kiadás 10 évig karbantartott: 5 évnyi standard támogatás + 5 évnyi ESM (Extended Security Maintenance - kiterjesztett biztonsági karbantartás). A köztes kiadások 9 hónapig maradnak karbantartva.
Ha szeretnéd kipróbálni az Ubuntu 24.10 (Oracular Oriole) végleges verzióját, a hivatalos weboldalról már most letöltheted.
Az Ubuntu 24.10 a legújabb 6.11-es Linux kernelt tartalmazza, amely számos új funkciót hoz magával:
- AMD teljesítményjavítások és optimalizációk
- Intel teljesítményoptimalizációk és Lunar Lake eszköz támogatás
- AI gyorsítók továbbfejlesztett támogatása
- Fejlesztések a RISC-V funkcionalitásban
- Virtualizációs és fájlkezelési frissítések
- Támogatás illesztőprogramok fejlesztésére Rust nyelven
- Új hardverek, mint a Chromebook, Snapdragon stb. fejlesztett támogatása
- Fejlesztések az io_uring alrendszerben
- Valós idejű kernel késleltetés csökkentése
- KVM virtualizáció támogatásának fejlesztése
- Fejlesztések a rendszerhívásokban és API-kban
- Edubuntu (letöltések)
-
Az Edubuntu legújabb verziója néhány apró, de fontos változtatást hozott, amelyek növelik a biztonságot és felhasználói élményt.
- Új alapértelmezett háttérkép: Az Edubuntu most egy új háttérképet tartalmaz, amely a következő két kiadásban is megtalálható lesz, hogy megkülönböztessük ezeket a kiadásokat ebben az LTS ciklusban.
- GNOME 47: Az Edubuntu a legújabb GNOME 47 asztali környezettel érkezik.
- Biztonsági fejlesztések: A kiadás tartalmazza az Ubuntu Desktop-ban is megtalálható jogosultsági kérés és a Biztonsági Központ funkciókat, amelyek növelik a rendszer biztonságát.
-
- Kubuntu (letöltések)
-
a Kubuntu 24.10, amely a vadonatúj és gyönyörű KDE Plasma 6.1-et tartalmazza. Ez a verzió alapértelmezetten egyszerű, de szükség esetén erőteljes. Az „Oracular Oriole” kódnevet viselő Kubuntu 24.10 folytatja a barátságos számítástechnika (Friendly Computing) hagyományát, integrálva a legújabb és legjobb nyílt forráskódú technológiákat egy magas színvonalú, könnyen használható Linux disztribúcióba.
-
A háttérben számos alapcsomag frissítése történt, beleértve az új 6.11-es alapú kernelt, a KDE Frameworks 5.116 és 6.6.0 verzióit, a KDE Plasma 6.1-et és számos frissített KDE alkalmazást.
-
- Lubuntu (letöltések)
-
LXQt 2.0 és Qt 6
-
A Lubuntu 24.10 az első Lubuntu kiadás, amely főként Qt 6-alapú környezetet tartalmaz. A korábbi LXQt kiadások Qt 5-öt használtak. Ennek a frissítésnek köszönhetően a modern Qt 6-alapú alkalmazások, mint például a VirtualBox legújabb verziói, a qBitTorrent és mások, mostantól a desktop többi részéhez hasonlóan lesznek témázva. A Qt 5-ös alkalmazások témázása is működik, lehetővé téve, hogy továbbra is használj olyan alkalmazásokat, amelyek még nem frissültek Qt 6-ra.
A Lubuntu-specifikus alkalmazások (nevezetesen a Lubuntu Update és a Lubuntu Installer Prompt) szintén frissültek, hogy a Qt 6-ot használják. A Calamares telepítő azonban továbbra is a Qt 5-öt használja. Várakozásaink szerint a Calamares átáll a Qt 6-ra a Lubuntu 25.04-ben.
-
-
Kvantum Téma
-
A Lubuntu már egy ideje a KDE Plasma Breeze témáját használta. Míg ez egy ideig jól működött, előfordultak inkompatibilitások az LXQt-val, és ez a ciklus során ismét megtörtént. Ahelyett, hogy egy KDE komponenst próbálnánk működtetni, amely nem igazán volt tervezve ehhez, a Lubuntu 24.10 mostantól Kvantum témázással érkezik. A Kvantum vezető fejlesztője egyben az LXQt fő fejlesztője is, így nem várunk jelentős inkompatibilitásokat a jövőben.
Új téma, amely találóan „Lubuntu” névre hallgat, a Kvantum KvArc témáján alapul, és módosítva lett, hogy hasonlítson a Lubuntu korábbi témázásához.
-
-
Mi történt a Wayland-dal?
-
Azok, akik figyelemmel kísérték a a rendszer fejlesztését, valószínűleg emlékeznek arra, hogy Wayland-ot akarták kínálni lehetőségként a 24.04-ben, és alapértelmezettként áttérni rá a 24.10-ben. Sajnos ez nem a tervek szerint alakult. Az LXQt 1.4 és 2.0 túl kényelmetlen volt a Wayland környezetben való használatra ahhoz, hogy biztonságosan beépíthessék azt alapértelmezettként, és nem volt idejük a fejlesztőknek, hogy lehetőségként megvalósítsák. Várhatóan az LXQt 2.1 teljes Wayland támogatással érkezik, így a Lubuntu 25.04-ben szeretnék megvalósítani a Wayland használatát.
-
-
- Ubuntu Budgie (letöltések)
- A legújabb budgie-desktop v10.9.2 képezi a rendszer alapjait.
- Budgie Menü: A fenti Budgie menü most már megjeleníti azokat az alkalmazásokat, amelyek terminál-alapúként (pl. Terminal=true a desktop fájlban) jelzik magukat. Az olyan alkalmazások felhasználói, mint a Neovim, örülhetnek!
- Budgie Futtató Dialógus: Javították a korábbi visszaesést, amikor a pager és a feladatlista kihagyását nem hívták meg a konstrukció során, így a feladatváltókban (IconTasklist és Task List) megjelentek.
- Dialógusok: Javították a lezárási dialógusokat, amelyek blokkolták az authentikációs dialógusokat.
- Értesítések: Javították azt a problémát, ahol egy értesítés alapértelmezett művelete végrehajtódott, amikor a bezárás gombra kattintottak.
- Specifikációs Megfelelés: Javították azt a problémát, ahol a „restart/reboot” ikont „system-restart-symbolic”-nak neveztük, ahelyett, hogy „system-reboot-symbolic”-ot használtunk volna. Ez javítja a kompatibilitást az ikon témákkal, miközben megtartja saját ikonunkat tartalékként, ha az ikon téma nem biztosítja.
- Rendszertálca: Javították azt a problémát, amely miatt egyes alkalmazások nem a megfelelő ikonjukat mutatták. Ennek oka, hogy ezek az alkalmazások (pl. Cinny és Tauon) nem voltak kompatibilisek a StatusNotifierItem specifikációval, mivel abszolút utakat adtak meg az ikonokhoz, nem pedig ikonnevet vagy ikonadatot.
- Lapfülváltó: Többé nem mutat üres lapváltót, ha nincsenek ablakok, amelyeken valóban válthatnánk.
- Munkaterület Applet:
- Javították azt a problémát, ahol az ablakikonra kattintva nem történt meg a tervezett munkaterület-váltás.
- Javították a bal oldali görgetési irányt. A libxfce4windowingban a „bal” fogalmunk a „lefelé” felel meg, de a „jobb” még mindig „jobb”.
- Build: Újra elrejtették a korábban a Meson < 1.4.0-ban elrejtett figyelmeztetéseket. Az 1.4.0-ban a figyelmeztetések megjelennek, amelyek nagyrészt a Vala fordítóban lévő hibás C kódgenerálás eredményei, olvashatatlan naplóspam-t okozva, és lényegesen megnehezítve a valódi figyelmeztetések észlelését.
- VAPI: Frissítve a libxfce4windowing 4.19.3 támogatására.
- A legújabb budgie-desktop v10.9.2 képezi a rendszer alapjait.
- Ubuntu MATE (letöltések)
- Stabil MATE Desktop 1.26.2: Az új kiadás számos hibajavítást tartalmaz.
- Visszatérés a Slick Greeterhez: Az Arctica Greeter helyett visszatértek a Slick Greeterhez, mivel a rendszerindítási folyamat során fellépő versenyhelyzetek miatt a kijelzőkezelő nem tudott inicializálódni. A Slick Greeter visszahozza a bejelentkezési képernyő könnyű konfigurálásának lehetőségét egy grafikus alkalmazás segítségével, amelyet a felhasználók régóta kértek.
- Ubuntu Studio (letöltések)
-
Az Ubuntu Studio 24.10 kiadása jelentős frissítéseket hoz, különösen a KDE Plasma 6.1 verziójának bevezetésével, amely átfogóbb és modernebb felhasználói élményt kínál.
-
Plasma 6.1: Ez egy jelentős frissítés, és néhány funkció és beállítás máshová került, mint ahol korábban voltak. A Plasma 6.1 több újdonságot kínál, de a felhasználóknak érdemes megismerkedni az új elrendezésekkel és lehetőségekkel.
-
Kernel váltás: Az Ubuntu Studio a korábbi linux-lowlatency kernelről áttért a linux-generic kernelre. A low latency üzemmód mostantól speciális boot opciókkal érhető el, amelyeket az Ubuntu Studio Audio Configuration segítségével lehet testre szabni. Ez az átállás a linux-lowlatency kernel esetleges megszüntetésére való felkészülés része.
-
Hangkonfiguráció: Az Ubuntu Studio Audio Configuration már nem támogatja a PulseAudio/JACK konfigurációra való váltást, mivel ez a beállítás mostantól teljesen elavult és nem támogatott. A JACK továbbra is használható önállóan, a PipeWire-JACK modul letiltásával és a QJackCtl alkalmazás segítségével történő kezeléssel.
-
Minimal install opció: A telepítési ISO most már tartalmaz egy Minimal Install opciót is, amely lehetőséget biztosít a rendszer minimalista verziójának telepítésére.
-
Új téma: Az Ubuntu Studio váltott a Material témáról az Orchis témára, amely letisztultabb és modernebb megjelenést biztosít.
-
-
- Ubuntu Unity (letöltések)
-
Az Ubuntu Unity 24.10 továbbra is a Unity 7.7 verziót használja, és a közelmúltban felfedezett hibák miatt, amelyek közvetlenül a kiadás előtt (az archív fagyása után) merültek fel, áttértek a unity-greeter helyett a lightdm-gtk-greeterre. Természetesen a lightdm folytatódik a rendszerben (ez a hiba más Ubuntu ízesítményeket is érintett, amelyek a unity-greeterre építettek a lightdm felett).
-
Calamares
-
A telepítési lemezképek, akárcsak az Ubuntu Unity 24.04 esetében, a Calamares telepítőprogramot használják.
-
-
- Xubuntu (letöltések)
-
Az Xfce 4.19 intenzív fejlesztés alatt áll, és várhatóan a következő hónapokban véglegesítik, a végső kiadás az Xfce 4.20 lesz. A Xubuntu 24.10 néhány Xfce 4.19 komponenst tartalmaz, hogy előzetes betekintést nyújtson a következő generációs Xfce alkalmazásokba. Az alábbiakban a frissített komponensek legfontosabb újításait találja.
- exo: 4.18.0-1build4 → 4.19.0-1
- Fejlesztett ikonméretezés
- garcon: 4.18.1-1build3 → 4.19.1-1
- Fejlesztett ikonméretezés
- libxfce4ui: 4.18.4-1build4 → 4.19.5-1
- Elosztási logó hozzáadása az "About Xfce" párbeszédablakhoz
- Fejlesztett CSD (client-side decoration) támogatás
- A billentyűparancsok egyetlen módosító billentyűvel (pl. Super) mostantól a billentyű felengedésekor észlelhetők
- Ez lehetővé teszi a xcape integráció eltávolítását és a Super billentyű támogatásának fenntartását
- libxfce4util: 4.18.1-2build3 → 4.19.3-1
- libxfce4windowing: (új) 4.19.4-1
- thunar: 4.18.8-1build3 → 4.19.3-1
- Beállítás a szimbolikus ikonok oldalsávban való váltására
- Támogatás a keresésre a fájltípusok oldalsávjában
- Támogatás IPv6 távoli URL-ekhez
- Fejlesztett miniatűr méretezés
- Mostantól 4 embléma mindig megjelenik
- tumbler: 4.18.1-1.1build4 → 4.19.1-1
- xfce4-appfinder: 4.18.0-1build2 → 4.19.2-1
- (Ctrl+Enter) billentyűparancs a parancsok végrehajtására
- (Ctrl+N) és (Ctrl+P) billentyűparancsok a találatok navigálására
- Beállítás, hogy automatikusan zárja be az ablakot, amikor a fókusz elveszik
- Beállítás az elemek egy kattintással való indítására
- A parancsokat megbízhatóan hozzáadják a történelemhez az ismert menüpontok esetén
- xfce4-panel: 4.18.4-1build2 → 4.19.3-1
- Beállítás a hét számok váltására az Óra bővítményhez
- Fejlesztett ikonméretezés
- Fejlesztett Wayland támogatás
- xfce4-power-manager: 4.18.3-2build3 → 4.19.3-1
- Energiagazdálkodási beállítások a laptop fedél bezárásakor
- Támogatás a görgetési eseményekhez a panel bővítményhez
- Fejlesztett akkumulátor ikon szintek
- Fejlesztett fényerőszint kezelés
- Fejlesztett ikonméretezés
- Fejlesztett energiatakarékossági gátlás
- Fejlesztett Wayland támogatás
- xfce4-screenshooter: 1.10.5-1build1 → 1.11.1-1
- Beépített Imgur támogatás eltávolítása
- Fejlesztett Wayland támogatás
- xfce4-session: 4.18.3-1build2 → 4.19.2-1
- xdg-desktop-portal konfigurációs fájl hozzáadása
- Fejlesztett ikon- és pillanatkép méretezés
- Fejlesztett Wayland támogatás
- xfce4-settings: 4.18.4-0ubuntu3 → 4.19.2-1ubuntu1
- Beállítás a CSD engedélyezésére a párbeszédpanelekben a Megjelenés párbeszédablakhoz
- Fejlesztett sötét téma észlelés
- Fejlesztett kijelzőprofil párbeszédablak és háttér
- Fejlesztett ikonméretezés
- Fejlesztett minimális kijelző párbeszédablak
- Fejlesztett Wayland támogatás
- xfconf: 4.18.1-1build3 → 4.19.2-1
- xfdesktop4: 4.18.1-1build3 → 4.19.3-1
- Fejlesztett ikon rendezési irány
- Fejlesztett Wayland támogatás
- Megnövelt átlátszóság az inaktív ikonok számára
- A háttérképek színátmenetei mostantól ditherezve vannak, hogy csökkentsék a színcsíkokat
-
- Ubuntu Kylin (letöltések)
-
UKUI 4.0 Asztali Környezet
-
Az Ubuntu Kylin 24.10 az UKUI 4.0 asztali környezettel van felszerelve, amely az esztétikára és a használhatóságra összpontosít. A felhasználók széleskörű személyre szabási lehetőségeket kapnak, így könnyen létrehozhatják a preferenciáiknak megfelelő asztali elrendezést, ami megkönnyíti munkájukat.
-
-
Telepítő
-
Az Ubuntu Kylin 24.10 új telepítője egyszerűsíti a telepítési folyamatot, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy gyorsan és zökkenőmentesen telepíthessék a rendszert. Ez a kiadás számos fejlesztést és új lehetőséget kínál, amelyek célja a felhasználói élmény javítása és a stabilitás növelése. Az Ubuntu Kylin 24.10 tehát ideális választás azok számára, akik egy modern, felhasználóbarát Linux disztribúciót keresnek.
-
-
- Ubuntu Cinnamon (letöltések)
- Az Ubuntu Cinnamon 24.10 a Cinnamon 6.0.4 verzióját használja, amely megegyezik a 24.04 "Noble Numbat" verzióval, de néhány háttéralkalmazás a 6.2.0 verzióra frissült.