Baljós árny: ARM licenc nélkül marad a Qualcomm?

kami911 képe

Az Arm Holdings Plc, egy Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező vállalat, felmondta azt a licencszerződést, amely lehetővé tette a Qualcomm Inc.-nek, hogy Arm szellemi tulajdonát felhasználva chipeket tervezzen és gyártasson. Ez a lépés tovább fokozza a két fél között zajló jogi vitát, amely a modern okostelefon-technológia alapját képező chiptervezést érinti. A Bloomberg által látott dokumentum szerint az Arm hivatalosan értesítette a Qualcommot a szerződés felmondásáról, amelyhez egy kötelező 60 napos felmondási idő is tartozik. A szerződés révén a Qualcomm képes volt saját chipeket létrehozni az Arm szabványainak felhasználásával.

A piacra gyakorolt hatások

A vita komoly következményekkel járhat mind a globális okostelefon-, mind a személyi számítógép-piacra nézve, és jelentős pénzügyi és működési zavart okozhat két meghatározó fél számára a félvezetőiparban. A Qualcomm részvényei 3%-kal csökkentek a szerdai New York-i tőzsdenyitás után, míg az Arm részvényei 6,4%-kal estek, ami azt mutatja, hogy a befektetők mindkét fél esetleges veszteségeitől tartanak. A Qualcomm évente több száz millió processzort értékesít, amelyek technológiája a legtöbb Android okostelefonban megtalálható. Ha a licenc törlése hatályba lép, a vállalat kénytelen lehet leállítani a termékei forgalmazását, amelyek jelentős része az évi körülbelül 39 milliárd dolláros bevételükből származik, vagy hatalmas kártérítési igényekkel szembesülhet.

A jogi vita háttere

Ez a lépés tovább élezi azt a jogi vitát, amely 2022-ben kezdődött, amikor az Arm szerződésszegés és védjegybitorlás miatt pert indított a San Diego-i székhelyű Qualcomm ellen, amely az egyik legnagyobb ügyfele. A felmondási értesítéssel az Arm nyolc hetet adott az amerikai vállalatnak a vita rendezésére. Az Arm egy szerdai nyilatkozatában megerősítette az értesítés elküldését, és közölte, hogy a lépés „szükséges volt annak érdekében, hogy megvédjük azt a páratlan ökoszisztémát, amelyet az Arm és kiemelten fontos partnerei több mint 30 év alatt építettek ki”.

A Qualcomm szóvivője szerint a brit vállalat „megalapozatlan fenyegetéseket” használ arra, hogy növelje a licencdíjakat, és „látszólag megpróbálja megzavarni a jogi folyamatot”, valamint a felmondási igény „teljesen megalapozatlan”. A két fél felkészül a bírósági tárgyalásra, amely az Arm szerződésszegési peréről és a Qualcomm ellenkeresetéről szól. A vita középpontjában a Qualcomm 2021-es felvásárlása áll, amikor a cég megvette az Arm egyik másik licenctulajdonosát, a Nuvia nevű chiptervező startupot.

A Nuvia-ügy szerepe

A Nuvia munkája központi szerepet játszik az új személyi számítógépes chipekben, amelyeket a Qualcomm olyan vállalatoknak értékesít, mint például a HP Inc. és a Microsoft Corp. Ezek a processzorok kulcsfontosságúak az új mesterséges intelligencia-központú laptopok (AI PC-k) számára. A héten a Qualcomm bejelentette, hogy a Nuvia által tervezett Oryon nevű technológiát alkalmazni fogják a Snapdragon chipekben, amelyeket széles körben használnak okostelefonokhoz. Az Arm szerint ez megsérti a Qualcomm licencszerződését, és követeli, hogy a Nuvia tervezéseit semmisítsék meg, amelyek még a felvásárlás előtt készültek. Az eredeti per szerint a Nuvia terveit nem lehet átvinni a Qualcommhoz az Arm engedélye nélkül.

A decemberi tárgyalás és a várható kimenetel

Az Arm kijelentette, hogy „teljes mértékben felkészült” a decemberi tárgyalásra, és „biztos benne, hogy a bíróság az Arm javára dönt”. A Bloomberg Intelligence elemzői, Tamlin Bason és Kunjan Sobhani szerint az Arm licencfelmondása egy taktikai lépés lehet a tárgyalás előtt, hogy nyomást gyakoroljanak a Qualcommra. Az elemzők úgy vélik, hogy a vita végül egy újratárgyalt licencmegállapodással zárul, amely lehetővé teszi a Qualcomm számára az Arm architektúra testreszabását, de magasabb licencdíj ellenében.

Az iparágban sok más vállalathoz hasonlóan a Qualcomm is az Arm által kifejlesztett utasításkészletre (instruction set) támaszkodik, amely a számítógépes chipek működéséhez szükséges alapvető kódot biztosítja. Ha az Arm valóban felmondja a licencszerződést, a Qualcomm nem tudná tovább használni az Arm utasításkészletét saját chipjeinek tervezéséhez, bár továbbra is vásárolhatná az Arm terveit külön megállapodások alapján. Ez azonban jelentős késedelmet és anyagi veszteségeket okozna a Qualcommnak.

A versengő stratégiák ütközése

Korábban a két vállalat szorosan együttműködött a mobiltechnológia fejlesztésében, ám újabb vezetés alatt mindkettő egyre inkább versenytársként lép fel. Az Arm vezérigazgatója, Rene Haas vezetésével a vállalat egyre inkább saját, kész chipterveket kínál, amelyeket a cégek közvetlenül használhatnak fel a gyártásban. Haas szerint az Armnak, amelynek többségi tulajdonosa továbbra is a japán SoftBank Group Corp., nagyobb jutalmat kellene kapnia a mérnöki munkájáért. Ez a stratégia veszélyezteti a hagyományos ügyfelek, például a Qualcomm üzletét.

Mindeközben a Qualcomm vezérigazgatója, Cristiano Amon azon dolgozik, hogy a vállalat függetlenedjen az Arm terveitől, és saját fejlesztéseire helyezze a hangsúlyt. Ennek ellenére a két vállalat technológiája továbbra is szorosan összefonódik, és a Qualcomm még nem áll készen arra, hogy teljesen elszakadjon az Armtól.

Az Armot 2016-ban vásárolta fel a SoftBank, és részben a tőzsdére vitte 2023 szeptemberében. A japán vállalat továbbra is az Arm több mint 80%-át birtokolja.

Hozzászólások

Balazs_B képe

Hát érdekes,  hogy ebből mi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 szerintem a Qualcom elkezd majd egyre jobban szemezni a Risc V-al. Amúgy házon belül tuti van már több kísérleti SOC-jük.

De az ARM balhézása miatt valszeg benyelik a pirulát és inkább elkezdenek több erőforrást a Risc V-ba ölni.

A Valve is hasonló okok miatt mozdult a Linux felé.

Business continuity és sok más szempontból biztonságosabb a Qualcomnak egy Risc V féle megközelítés.

Persze az ARM magok egyelőre piacvezetők még de az ilyen húzások miatt szerintem egyre többen szabadulnának tőlük.