LXQt 2.1 megjelent: Új Wayland munkamenet-támogatással

kami911 képe

Az LXQt 2.1-es verziója új Wayland munkamenet-komponenssel érkezik, lehetővé téve a könnyű, Qt-alapú asztali környezet számára a modern Wayland alapú munkamenetek támogatását. Az új kiadás számos újítást és fejlesztést hoz a Wayland környezetben futó LXQt használatához.

Az LXQt 2.1 legjelentősebb fejlesztése az új lxqt-wayland-session komponens, amely lehetővé teszi, hogy az LXQt hét különböző Wayland munkamenetet támogasson, két Wayland hátvéggel az LXQt-Panel számára. A jelenlegi verzióban támogatott munkamenetek a következők: Labwc, KWin, Wayfire, Hyprland, Sway, River és Niri kompozitorok. Az LXQt-Panel háttereként elérhető két Wayland-támogatás közül az egyik a KWin Wayland-hoz, a másik pedig általános célú.

Az LXQt 2.1 bejelentéséből:

„Az új lxqt-wayland-session komponenssel az LXQt 2.1.0 hét Wayland munkamenetet támogat, amelyekhez a Labwc, KWin, Wayfire, Hyprland, Sway, River és Niri kompozitorokat használhatják. Az LXQt-Panel két Wayland hátteret kínál: az egyik a kwin_wayland-hoz, a másik általános célú. Minden olyan LXQt komponens, amely nem kizárólag X11-re korlátozódik, jól működik Wayland-en is. Az új munkamenetek az LXQt Munkamenet beállításain belül, a Wayland Beállítások részben érhetők el.”

A Wayland támogatás egyelőre opcionális és kísérleti jellegű, az LXQt fejlesztői pedig továbbra is biztosítják az X11 munkamenetek támogatását.

Egyéb fejlesztések és új funkciók

Az LXQt 2.1 számos további fejlesztést is tartalmaz a Wayland környezetre való optimalizálás érdekében, beleértve az LXQt-Panel feladatkezelő Wayland alatti működését, valamint kisebb konfigurációs és funkcionalitásbeli javításokat a QTerminal terminál emulátorhoz. A legjobb használati élmény eléréséhez érdemes a választott Wayland kompozitor legújabb stabil verzióját telepíteni.

Az LXQt 2.1 kiadásának részletei és letöltési lehetőségek elérhetők a GitHub-on. A LXQt környezet elérhető például a Lubuntu nevű Ubuntu változatban:

  • A Lubuntu az Ubuntu egy olyan változata, amely a Lightweight Qt Desktopot használja. A projekt célja, hogy egy könnyűsúlyú mégis funkcionális Linux disztribúciót kínáljon, amely egy sziklaszilárd Ubuntu alapra épül.