A FreeCAD egy nyílt forráskódú, parametrikus 3D modellező szoftver. A szoftverfejlesztés világában az 1.0-s verzió hagyományosan azt jelenti: „A szoftverünk mostanra elérte a stabil állapotot, és készen áll a komoly munkára.” A FreeCAD esetében azonban ez a pillanat már régóta elérkezett: a programot évek óta használják világszerte professzionális és produktív környezetben. Ennek ellenére a FreeCAD közössége szándékosan várt az 1.0-s verzióval. Az indulástól fogva egyértelmű elképzelésük volt arról, mit kell tartalmaznia ennek a kiadásnak. Az évek során két fő cél körvonalazódott: a topológiai névkezelés problémájának (topological naming problem) megoldása és egy beépített összeállítási modul létrehozása.
A fejlesztés eredményei
Mostanra mindkét kihívásra sikerült megoldást találni. A topológiai névkezelés problémájára egy stabil, működőképes megoldás született, amely már alkalmazható a Sketcher és PartDesign modulokban, és folyamatosan kiterjesztik más területekre is. Ezenkívül elkészült egy új, jól használható összeállítási (assembly) munkapad is, amely az „Ondsel solver”-t alkalmazza – egy innovációt, amely egy másik FreeCAD projekttől származik.
Fontosabb újítások az 1.0-s verzióban
Az 1.0-s verzió nem csupán szoftvertermék, hanem a közösség szenvedélyének és kitartó munkájának eredménye. Az alábbiakban kiemeljük a főbb újdonságokat:
- Topológiai névkezelés fejlesztése: A Realthunder által kidolgozott algoritmus jelentős stabilitást biztosít a paraméteres modellekben, ellenállóvá téve őket a topológiai változásokkal szemben.
- Új összeállítási modul: Az Ondsel solverrel működő új munkapad lehetővé teszi az alkatrészek egyszerű és pontos összeállítását.
- Új arculat: A közösség új logót választott a beérkezett javaslatokból.
- Felhasználói felület fejlesztései: Javítások az indikátoroknál, szűrési lehetőségeknél, univerzális mérőeszközök, valamint új világos és sötét témák kerültek bevezetésre.
További fejlesztések a különböző munkaeszközökön
- Alaprendszer fejlesztései: A vektor API használhatóvá vált kifejezésekben, és új funkciók érkeztek a Python API-hoz.
- BIM munkaeszköz: Az Arch modul egyesült a BIM-mel, és natív IFC objektumtámogatást is kapott.
- CAM munkaeszköz: Az egykori Path munkapad számos új funkcióval és egy új szimulátorral bővült.
- Sketcher fejlesztései: Új eszközök, például az „Offset” funkció, valamint javítások az UI-ban.
Ez a verzió nem a végtermék, hiszen a FreeCAD sosem volt egyszerű szoftvertermék. Ez egy közösségi projekt, egy eszköz, amelyet lelkes fejlesztők és felhasználók közösen építettek. Az 1.0-s verzió a közösség elkötelezettségének szimbóluma: azt üzeni, hogy megérkeztünk, és készen állunk a további fejlődésre. Ha Ön még csak most ismerkedik a FreeCAD-del, javasoljuk, hogy kezdje a dokumentációval, a kézikönyvvel és a közösség által készített oktatóanyagokkal.
A telepítés előtt a korábbi verziókkal készített fájlokról készíts biztonsági másolatot, ugyanis problémáid lehetnek, ha ezt nem teszed meg!
Az új verzió Windows, MAC OS és Linux rendszerekre érhető el.
A Linux verziók:
- a kiadás támogatott frissítési szervereiről;
- Ubuntu-alapú rendszerekre PPA forrásból (is), és Snap-ként is;
- valamint AppImage (ARM) csomagból telepíthetőek.
A kép forrása: FreeCAD fórum
További képek itt.
Hozzászólások
Vannak gondok...
Beküldte Briós -
Értékelés:
Sziasztok!
Műszaki rajzokkal foglalkozok, azon belül a gyakoribb az alkatrészek, összeállítások, hajlítós alkatrészek tervezése.
Annak idején, amikor elegem lett a Windows-ból, a Linux volt a B opció, melyet nagyon nem bántam meg... Minden tiszteletem a fejlesztőké, akik ezt a remek szoftvert össze rakták, mert így nekem kézenfekvő volt, hogy le tudom váltani az Autodesk Inventor 2020-at.
Bele kellett tanulnom rendesen a FreeCAD használatába, de azt kell írjam, tökéletesen meg tudom oldani a feladataimat FreeCAD alatt.
Viszont! Ezt az 1.0-át még nagyon kár volt kiadni, ezer sebből vérzik... Vannak benne jó gondolatok, de nagyon sok a hiba! Pl. egy fogaskerék fogainak 360 fokos forgatásánál a gép csontra fagy vagy a program bezáródik. Egy hajlítós alkatrész rajznál egy oldal felrajzolva, majd simán tükrözve kontúr hibákat okaz, de sorolhatnám...
Biztosan javítva lesznek a dolgok, de nem engedhetem meg magamnak, hogy a javításokra várjak, ezért én az előző verziót használom.