A hír igaz: a Linux kernel 6.12 hosszú távon támogatott verzió lesz

kami911 képe

Ahogy az várható volt, de most hivatalossá vált: az idei Long-Term Support (LTS) kernel a Linux 6.12.

Az éves LTS kernel általában a naptári év utolsó stabil kernelverziója. A Linux 6.12 november közepén debütált. Eközben a Linux 6.13-nak 2025 első napjaiban kell érnie a hőn áhított stabilitást...  Greg Kroah-Hartman, a Linux kernel kiemelkedő fejlesztője, bejelentette, hogy a Linux Kernel 6.12 hivatalosan is LTS kiadásként szerepel a kernel.org weboldalon, és várhatóan legalább 2026 decemberéig kap támogatást. Az új kernel verzió 2024. november 17-én jelent meg, és számos jelentős újítást tartalmaz:

  • Valós idejű támogatás (PREEMPT_RT): Jobb reakcióidőt biztosít kritikus feladatokhoz.
  • Új ütemező (sched_ext): Hatékonyabb erőforrás-kezelés a rendszerben.
  • QR-kódos DRM pániküzenetek: Könnyebb hibakeresést tesznek lehetővé.
  • Új és frissített hardver-illesztőprogramok: Szélesebb körű hardvertámogatást kínál.

A Linux Kernel 6.12 bekerült a hosszú távon támogatott verziók sorába, amelyek között megtalálható a 6.6, a 6.1, az 5.15, az 5.10 és az 5.4 is. Ezek közül a legtöbb, beleértve a 6.12-es verziót, 2026 végéig biztosan frissítéseket kap. Kroah-Hartman a bejelentést a Linux 4.19.325 kernel kiadásával egy időben tette, amely az 4.19-es sorozat utolsó verziója, mivel ezt mostantól EOL-ként (End of Life) jelölik.

A Kernel.org frissítésre került, hogy jelezze a Linux 6.12 LTS-ként való kezelését. A jelenlegi tervek szerint a Linux 6.12-es verzióját a 2026 decemberi végéig fenntartják: ugyanekkor a Linux 6.6, 6.1, 5.15 és 5.10 is eléri élettartama végét (EOL). Így a jelenlegi intézkedések értelmében a következő két évben a Linux 6.12 LTS megmarad, így ez már a szóba került LTS időszak két évre történő lerövidítésével megfelelően lett kiadva. Mindenesetre sokkal rövidebb, mint a régebbi Linux LTS kerneleknél, amelyek 5-6 éves kernelpontos kiadásokat élveztek. Tehát azoknak a szervezeteknek, amelyek ragaszkodnak az éves LTS-kernelekhez, vagy ezekhez a kernelverziókhoz adnak támogatást, a Linux 6.12 az új cél, és nagyszerű megoldás a számos új funkciója és fejlesztése miatt.

Hat év helyett két év LTS

A bilbaói Open Source Summit Europe 2023 rendezvényen a 2017-ben hat évre meghosszabbított LTS-támogatás ismét körülbelül két évre csökkent. A hosszabb időszakot kevesen használták ki, ezért a tartósan létszámhiányos karbantartók számára szükségtelenül vette igénybe a fejlesztői időt. A hosszabb támogatási időszakot igénylő vállalatok használhatják a Civil Infrastructure Platform (CIP) SLTS kerneleket, melyeket tíz évig karbantartanak. Ott is terveznek 20 éves időszakokat, ami messze több, mint akár a legigényesebb asztali felhasználó elvárna....

Az Ubuntu felhasználókat érdekelni fogja ez a hír, mivel a következő Ubuntu kiadás is LTS lesz. Általában LTS Linux kernelt használnak az Ubuntu LTS kiadásokban, így szinte biztos, hogy az Ubuntu 24.04 Linux 6.6-ot fog használni.

A Linux 6.12 LTS 2026 decemberéig támogatott, ami 2 év.

A kernelfejlesztők tehát 2 évre lerövidítik az LTS-támogatási időszakot, ami arra késztette a Canonical-t, hogy elkötelezze magát az Ubuntu LTS rendszermagok támogatása mellett 5 évig és 10 évig az ESM-mel együtt.

Mi is az a LTS kernel

Az "LTS" az angol "Long-Term Support" rövidítése, és a Linux kernel egy hosszú távú támogatási verziót jelöl vele. Az LTS kernel verziók olyan kiadások, melyek hosszú távú támogatást biztosítanak a fejlesztők és felhasználók számára. Ezek a verziók általában hosszabb ideig kapnak javításokat, biztonsági frissítéseket és karbantartást, ami fontos lehet vállalati környezetekben vagy olyan rendszereknél, ahol a stabilitás és a megbízhatóság kulcsfontosságú. Az LTS kernel kiadások általában 2-6 évig kapnak támogatást, ami sokkal hosszabb ideig lehet, mint a rendes, nem-LTS verziók esetében, amik rövidebb ideig, körülbelül 9 hónapig kapnak frissítéseket és támogatást. Az LTS verziók kifejezetten arra szolgálnak, hogy hosszú távon biztosítsák a stabilitást és a biztonságot a szervezetek számára, amelyek számára fontos a rendszerük megbízhatósága és stabilitása.

Mi is az a kernel

A Linux kernel az a szoftverkomponens, amely az operációs rendszer magját alkotja a Linux-alapú rendszerekben. Ez az alapvető része a Linux operációs rendszernek, és felelős a hardver erőforrások kezeléséért, a processzorok, memória, perifériák és más eszközök közötti kommunikációért. A kernel feladatai közé tartozik a folyamatok menedzselése (processzkezelés), a memóriaallokáció, a rendszeres eszközkezelés (például az USB-eszközök, merevlemezek kezelése), a hálózati kommunikáció, és a rendszerbiztonság megvalósítása is része lehet a feladatainak. A Linux kernel nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy bárki hozzáférhet a forráskódhoz, módosíthatja, és hozzájárulhat a fejlesztéséhez. Rengeteg fejlesztő dolgozik a kernelen világszerte, ami lehetővé teszi az állandó fejlődést és a legújabb technológiák támogatását a hardverek és a szoftverek terén is.