A Linux kernel 4.19, amely a Linux 4.x kernel sorozat utolsó tagja, hivatalosan is elérte az élettartama végét. Több mint hat évnyi aktív fejlesztés és karbantartás után a felhasználók számára elengedhetetlen, hogy áttérjenek egy újabb, támogatással bíró LTS (Long-Term Support) kernel verzióra a biztonságos működés érdekében. Ezzel egyidőben a Linux 6.11 kernel sorozat támogatása is hivatalosan véget ért, ezért elengedhetetlen, hogy a felhasználók minél előbb áttérjenek a legújabb Linux Kernel 6.12 LTS verzióra, amely hosszú távú támogatást és biztonsági frissítéseket kínál.
Ebben a cikkben összefoglaljuk a változásokat és a frissítés fontosságát.
A Linux 4.19 kernel 2018. október 22-én jelent meg, és az elmúlt hat év során összesen 325 karbantartási frissítést kapott, amelyek közül az utolsó a Linux 4.19.325 verzió volt. A kiadás legjelentősebb újdonságai közé tartozott:
- Az elsődleges Wi-Fi 6 támogatás bevezetése.
- Az EROFS fájlrendszer implementációja.
- Egyesített csatolási fájlrendszer (union mount filesystem) támogatása.
A kernel fejlesztője, Greg Kroah-Hartman így fogalmazott a kernel életútjáról:
„Jó életet élt, még akkor is, ha belső konfliktusok árnyékában született. A közösség megmutatta, hogy képes a változásra és a fejlődésre, ami nagyszerű. Az egyetlen, ami megállíthatja a Linuxot, az mi magunk, a Linux közösség vagyunk. Dolgozzunk együtt annak érdekében, hogy ez ne történjen meg.”
Greg Kroah-Hartman figyelmeztetett, hogy a Linux 4.19 kernelt több száz megoldatlan sebezhetőség (CVE, Common Vulnerabilities and Exposures) sújtja. Az aktív támogatás hiánya miatt ezek a hibák már nem kerülnek javításra. A fejlesztő sürgette a felhasználókat és vállalatokat, hogy váltsanak egy újabb, támogatott kernel verzióra, például a Linux kernel 6.12 LTS verzióra.
„Bármely vállalat, amely azt állítja, hogy fontos számára a biztonság, igazolja állítását tényekkel. Jelenleg a 4.19 kernelhez 983 CVE kapcsolódik. Bár a CVE-k száma önmagában nem jelent mindent, jelzésértékű.”
– hangsúlyozta Greg Kroah-Hartman.
Sokkal rövidebb életű volt a Linux 6.11, mert nem tartozott a hosszú távú támogatású (LTS) verziók közé. Csak néhány hónapos karbantartási időszakot kapott, összesen tizenegy frissítéssel. Az utolsó frissítés, a Linux 6.11.11, a híres kernel fejlesztő, Greg Kroah-Hartman bejelentése szerint már elérhető, és ezzel hivatalosan is véget ért a 6.11-es sorozat támogatása.
Greg Kroah-Hartman a következőképpen nyilatkozott a Linux kernel levelezőlistán:
„Bejelentem a 6.11.11 kernel kiadását. Minden 6.11-es verziót használó felhasználónak most frissítenie kell a 6.12.y ágra. Ez a verzió már nem kap új frissítéseket, mivel a támogatás véget ért.”
A Linux 6.11 kernel 2024. szeptember 15-én jelent meg, és számos új funkcióval gazdagodott, például:
- Új illesztőprogram alrendszer a Qualcomm platformokon található Bluetooth/WLAN chipek támogatásának engedélyezéséhez.
- getrandom() támogatás a vDSO (virtual Dynamic Shared Object) számára x86 rendszereken, amely lehetővé teszi a kernel számára, hogy memória nyomás alatt nullázza ki az oldalpárokat.
- Virtuális CPU hotplug támogatás AArch64 (ARM64) ACPI rendszerekhez.
A Linux kernel 6.12 LTS: a jövő útja
A Linux kernel 6.12 2024. november 17-én jelent meg, és hosszan támogatott LTS verzióként és legalább 2026 végéig biztonsági frissítéseket fog kapni. Az új kernel számos innovatív funkcióval érkezett, mint például:
- Valós idejű PREEMPT_RT támogatás.
- Egy új scheduler, a sched_ext bevezetése.
- DRM pániküzenetek QR-kódok formájában történő megjelenítése.
- Clang támogatás (beleértve az LTO-t) a nolibc számára.
- Az cpuidle eszköz frissítése, amely mostantól a cpuidle állapotok lakóhelyi értékét is megjeleníti.
- A NVIDIA virtuális parancssor támogatása SMMUv3 implementációhoz.
Az új kernel már elérhető olyan disztribúciókban, mint az Arch Linux, Alpine Linux és Nitrux, valamint hamarosan érkezik az openSUSE Tumbleweed és Fedora Linux rendszerekhez is.
A Linux kernel 6.12 már elérhető az Ubuntu kernel PPA csomagtárolóból is, így látszik a Mainline alkalmazásból is:
Ne habozzon, frissítse rendszerét a legújabb LTS verzióra, hogy biztosítsa annak biztonságos és stabil működését! A frissítés a nem támogatott verziókról nem csupán ajánlott, hanem elengedhetetlen, hogy biztosítsuk rendszereink biztonságos és stabil működését. Egyes gyártók támogathatnak hosszabb távon, nem hossztávú, LTS támogatású Linux kernelt is, amelyről az adott gyártónál lehet tájékozódni.