
19 ország együttműködésével sikerült felszámolni egy bűnszervezetet: Nemzetközi rendőrségi művelet keretében 19 ország bűnüldöző szervei letartóztattak 25 gyanúsítottat, akik egy mesterséges intelligencia (AI) segítségével létrehozott gyermekbántalmazó tartalmak (CSAM – Child Sexual Abuse Material) terjesztésével foglalkozó bűnszervezethez tartoztak. A dán rendőrség által koordinált és az Europol által támogatott akció, amelyet Cumberland-műveletnek neveztek el, 173 elektronikus eszköz lefoglalásához és 273 gyanúsított azonosításához vezetett világszerte. A legtöbb letartóztatásra 2025. február 26-án került sor, amikor a hatóságok 33 házkutatást végeztek a világ különböző pontjain.
Egy dán férfi volt a fő szervező
A hatóságok már 2024 novemberében őrizetbe vették a fő gyanúsítottat, egy dán állampolgárt, aki az interneten keresztül terjesztett AI-generált tartalmakat. A bűnszervezethez tartozók egy jelképes összegű online fizetés után jelszót kaptak, amellyel hozzáférhettek az általuk létrehozott anyagokhoz.
Az Europol ügyvezető igazgatója, Catherine De Bolle így nyilatkozott az ügyről:
„Ezeket a mesterséges intelligencia által generált képeket olyan könnyű elkészíteni, hogy akár technikai ismeretek nélküli személyek is létrehozhatják őket bűnös szándékkal. Ez hozzájárul a gyermekbántalmazó tartalmak elterjedéséhez, és minél nagyobb mennyiségben állnak rendelkezésre, annál nehezebbé válik az elkövetők és az áldozatok azonosítása.”
Az Europol régóta harcol a gyermekbántalmazás ellen
Az Europol 2017 óta működteti a „Stop Child Abuse – Trace An Object” (Állítsuk meg a gyermekbántalmazást – Kövessünk egy tárgyat) kezdeményezést, amelynek célja, hogy az emberek információt szolgáltathassanak a hatóságoknak olyan nyomokról, amelyek segíthetnek a gyermekbántalmazási ügyek felderítésében.
A program keretében 2023 novemberéig 30 áldozatot sikerült azonosítani, és a kapott információk alapján 6 elkövetőt tartóztattak le és vontak felelősségre. A kezdeményezés eddig közel 28 000 bejelentést kapott világszerte.
Hasonló célból az Ausztrál Szövetségi Rendőrség (Australian Federal Police, AFP) 2021 márciusában elindította saját verzióját a kezdeményezésnek, amely elsősorban az Ázsia–Csendes-óceáni térségre összpontosít.
Új kampány indul az AI illegális felhasználása ellen
Az Europol bejelentette, hogy a következő napokban egy online kampányt indít, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a mesterséges intelligencia illegális felhasználásának következményeire.
A kampány során:
- Online üzenetekkel szólítják meg az illegális tartalmak vásárlóit
- Figyelmeztető leveleket küldenek
- Közösségi médiás üzeneteket helyeznek el
- Kopogtatós figyelmeztetéseket (knock-and-talks) alkalmaznak, hogy a potenciális elkövetőket személyesen is elérjék
A kibertámadások mögött álló szervezetek is célkeresztbe kerültek
A héten a Microsoft is közzétett egy jelentést, amelyben több fenyegetési szereplőt azonosított egy globális kiberbűnözői csoport részeként, amelyet Storm-2139 néven követnek nyomon. A jelentés szerint ez a csoport rosszindulatú eszközöket fejlesztett ki, amelyek képesek megkerülni a generatív mesterséges intelligenciák beépített védelmi mechanizmusait, és illegális tartalmakat, köztük hírességekről készült deepfake videókat állítanak elő.
A mesterséges intelligencia egyik legnagyobb etikai és biztonsági kihívása, hogy miként lehet megakadályozni annak visszaélésszerű használatát, különösen amikor kibertámadásokhoz vagy bűncselekményekhez használják fel. Az Europol és más szervezetek folyamatosan dolgoznak azon, hogy visszaszorítsák ezeket a fenyegetéseket és megvédjék a társadalmat a technológia árnyoldalaitól.
Forrás: Police arrests suspects tied to AI-generated CSAM distribution ring
