
A Linux Mint projekt elsősorban szeretne köszönetet mondani adományozóinknak, szponzorainknak és mindazoknak, akik támogatják a projektet. Hálásak vagyunk mindnyájatoknak. A Linux Mint Magyar Közösség honlapja ezektől a támogatásoktól függetlenül üzemel, így kérlek fontold meg a magyar Linux Mint oldal pénzügyi támogatását, akár havi, rendszeres támogatással, kisebb összegekkel. A Linux Mint közössége áprilisban is aktív fejlesztésekkel jelentkezik. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, milyen újdonságokra számíthatunk a közeljövőben. Megvannak az új kiadások kódnevei, frissül a Mint-Y téma modernebb megjelenéssel, és folytatódik a törekvés a libAdwaita alkalmazások jobb integrációjára. Íme a részletek!
Kódnevek: „Zara” és „Gigi”
A következő Linux Mint és LMDE verziók már nevet is kaptak:
- Linux Mint 22.2 kódneve: Zara
- LMDE 7 kódneve: Gigi
Ezek a nevek a projekt hagyományait követik, női keresztnevekből válogatva, ábécé sorrendben haladva.
Üdvözöljük Linux PewDiePie-t!
A fejlesztők örömmel fogadták a közösség új tagját, egy egyedi névvel rendelkező felhasználót: Linux PewDiePie. „Hányan vagyunk már? Nem számoljuk. Tízesével, tucatjával biztosan!” – írják a megszokott vidám hangvételben.
A kék árnyalatok hozzáadása a Mint-Y témához
A UI (felhasználói felület) dizájnban elterjedt gyakorlat, hogy egy kis kék árnyalatot adnak a szürkéhez. Ez nemcsak a mobil eszközökön, hanem asztali gépeken és az interneten is gyakori. A szürke ritkán teljesen szürke, gyakran egy kis kék színű árnyalatot tartalmaz, miközben kevésbé van benne piros vagy zöld.
Ha megnézed a GitHub szürke árnyalatát a színválasztóval, látni fogod, hogy nem #f8f8f8, hanem #f6f8fa. A Firefox, a Google Docs, a Trello és más alkalmazások is jól alkalmazzák ezt a technikát. Ennek az az oka, hogy így a szürke enyhén fémszerűbbnek tűnik, és modernebb hatást kelt. A tiszta szürke semleges, és a környezettől függően hidegnek vagy melegnek érzékelhető. Ha kék árnyalatot adunk hozzá (vagy, mint a GitHub esetében, mindkét kék és zöld színt), akkor kényszerítjük, hogy hideg hatást keltsen.
Érdekes beszélgetés a témáról itt olvasható: Reddit - Why Apple's system/website grey shades always lean
A másik ok, amiért ez a trend modernebbé teszi a felhasználói felületet, hogy ma már elterjedt, míg 10 évvel ezelőtt nem volt annyira jellemző. Mint minden új trend esetében, a régi szabványok követése elavultnak tűnhet.
Érdekes módon a libAdwaita is alkalmazta ezt a megoldást.
Ha frissíted a Flatpak libAdwaita alkalmazásokat, észre fogod venni, hogy most már a #222226 színt használják sötét témában, és #ebebed színt világos témában.
Mivel már sok libAdwaita alkalmazás található a Flathub-on, és mivel a saját témánk már így is eléggé hasonló a színek tekintetében, a Mint-Y témát úgy alakítjuk, hogy ugyanazokat a színeket használja.
A világos téma különbsége elenyésző. Valószínűleg nem venné észre valaki, aki nem tudná, hogy ezt a változtatást végrehajtották. A fejlécek színe #e8e8e8-ról #ebebed-ra változik.
Összefoglalva tehát:
- A világos téma fejlécszíne például a korábbi #e8e8e8 helyett #ebebed lesz.
- A sötét téma látványosabban frissül: a háttér #2b2b2b-ről #222226-ra, míg más elemek #404040-ről #2e2e33-ra módosulnak.
Ez a változás finomabb és modernebb megjelenést biztosít, különösen a sötét témánál. Az új árnyalatok közelebb állnak a modern UI trendekhez és például a GitHub, Firefox vagy Google Docs által is használt árnyalatokhoz.
(A témával kapcsolatos szakmai háttér: Reddit vita a szürke árnyalatokról)
Vezérszín támogatás Flatpak alkalmazásokhoz, az XDG Desktop Portal XApp-ban
Kisebb változtatást hajtottunk végre az XDG Desktop Portal XApp-ban, hogy támogassa az akcentus színeket. Az XApp asztali portál egyszerűen átvizsgálja a GTK témát egy „accent_color” nevű szín után. Ha ez a szín jelen van, akkor azt az XDG Settings API-n keresztül biztosítja.
Egyszerűen fogalmazva, ez az vezérszínt változtatja meg a Flatpak libAdwaita alkalmazásokban a választott GTK téma alapján. Ez a Cinnamon, MATE és Xfce asztali környezetekben is működik. Csak annyi szükséges, hogy a téma meghatározza az „accent_color”-t.
Megjegyzés a téma készítőknek: Ez csupán egy egysoros kód a GTK CSS-ben.
A fejlesztők frissítették az XDG Desktop Portal XApp modult, amely mostantól támogatja a „vezérszín” vagy „kiemelő szín” (accent color) megadását GTK témákban.
Ha a témában szerepel egy ilyen sor:
@define-color accent_color #9ab87c;
akkor a Flatpakból telepített libAdwaita alkalmazások – mint például a GNOME naptár vagy karaktertérkép – ennek megfelelően jelenítik meg az élénk színeiket, teljesebb integrációt nyújtva Cinnamon, MATE és Xfce környezetekben.
A libAdwaita problémája és a lehetséges megoldások
Egy évvel ezelőtt panaszkodtunk a libAdwaitára, nem azért, mert rossz lett volna, hanem mert nem támogatta a mi igényeinket. Az ezen könyvtárat használó alkalmazások csak a GNOME-mal integrálódtak megfelelően, míg a Cinnamon, MATE és Xfce asztali környezetekben funkciókat törtek el. A Linux Mint 22-es kiadásával a GNOME alkalmazások, amelyek a libAdwaitát használták, vissza lettek állítva a GTK3 verzióikra, hogy továbbra is megfelelően működjenek a támogatott asztali környezetekben. Ez egy ideiglenes megoldás volt, amíg ezek az alkalmazások vagy lecserélődtek, eltávolításra kerültek, forkra kerültek, vagy amíg nem találtunk módot arra, hogy továbbra is használhassuk őket.
Tudom, hogy a közönségünk nincs felkészülve arra, hogy a témaválasztás megszűnjön. Jelenleg rendkívül népszerűtlen lenne, ha eltávolítanánk a téma választás lehetőségét. Mivel biztosítjuk, hogy a témaelválasztás működjön, ennek működnie kell. Nem adhatunk ki olyan asztali környezetet, amely lehetővé teszi a téma választását, miközben egy alapvető alkalmazáscsomag ezt megsérti.
Ahogyan azt fentebb láthattuk, frissítettük a Mint-Y-t, hogy ugyanazokat a színeket használja, mint a libAdwaita. Ezenkívül a libAdwaita akcentus színét úgy alakítottuk, hogy az kövesse a témát. Ez segíti az integrációt, de csak egy apró lépés a megfelelő alkalmazásintegráció felé. Nem oldja meg az ablakvezérlőkkel kapcsolatos problémákat, és nem segít más témák esetében.
Akár visszaállítjuk, akár forkot készítünk az alkalmazásokból, tudom, hogy a legtöbb GNOME fejlesztő ugyanúgy szomorú a fragmentálódás és az erőfeszítések megkettőződése miatt, ahogyan mi is. Múlt héten arról beszéltünk, hogy kivonjuk az EPUB-támogatást az Xreaderből és új alkalmazást készítünk. Ez egy hét és egy hónap közötti időtartamot venne igénybe, hogy elérjük azt a szintű funkcionalitást, amit például a Foliate kínál, de hosszú távon mi értelme lenne? Nem lenne jobb, ha a Foliate GNOME-tól függetlenül működne, és mi használnánk?
Az XApp beszélgetések során a Qt, GTK3, alkalmazásalternatívák, forkok és újraírások kerülnek szóba. Amit mostanában vizsgáltunk, az egy kicsit más. Hogyan érhetjük el, hogy a GNOME alkalmazások továbbra is működjenek GNOME nélkül?
Valójában van valami probléma velük, miután követik a témát és megfelelő ablakvezérlőket biztosítanak?
Megpróbáltuk. A Mint-X és Mint-Y stíluslapokat hozzáadtuk a libAdwaita-hoz, és néhány változtatást eszközöltünk a libAdwaita-ban, hogy ne a saját stíluslapját használja. Ahogy látható, a libAdwaita widgetek elrendezése és stílusa eltér a hagyományos GTK3 alkalmazásokétól. Több érintésbarát oldalsávval és felosztott navigációs fejlécekkel rendelkezik, nem menüsorokkal és eszköztárakkal. Azonban bizonyos alkalmazások számára nagyon jól működik.
A fenti GIF-ben a gnome-calendar, gnome-characters és foliate libAdwaita alkalmazások. Nagyon jól integrálódnak.
Ha ezeket a javításokat alkalmazzuk a libAdwaita-ra, valószínűleg nem lesz szükségünk továbbra is a GNOME alkalmazások visszaállítására.
Hosszú távon, ha továbbra is használni kívánjuk a libAdwaita alkalmazásokat, valószínűleg szükség lesz egy XApp platform könyvtárra, hasonlóan a libAdwaita-hoz, akár soft-forkok (könyvtárak és/vagy alkalmazások, amelyek gyakran vissza vannak alapozva az upstream-ra) formájában, akár egy kiterjesztett könyvtárként (valami, ami kiterjeszti a libAdwaita-t, hasonlóan a libGranite-hoz).
Hogyan tovább?
A jövőre nézve a csapat két utat lát:
- Soft-fork megközelítés: egyes libAdwaita komponensek vagy alkalmazások rendszeres új alapon tartása (rebasing).
- Bővítőkönyvtár (extension library) létrehozása, hasonlóan a libGranite megoldáshoz, amely az Elementary OS-ben működik.
A cél az, hogy a GNOME alkalmazások hosszú távon is jól használhatók legyenek Cinnamon, MATE és Xfce környezetekben – akár módosítás nélkül.
Linkek:
(kép)
