Megjelent a digiKam 8.7 – Tartalomelemzésen alapuló automatikus képforgatással

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A digiKam csapata bejelentette a digiKam 8.7 kiadását és általános elérhetőségét, amely a Qt és KDE technológiákon alapuló, nyílt forráskódú, ingyenes és keresztplatformos digitális fotókezelő szoftver legújabb stabil verziója. A fejlesztők ezzel a kiadással még professzionálisabbá és intelligensebbé tették a képek kezelését, különös tekintettel az arcfelismerésre és az automatikus képfeldolgozásra. A legnagyobb újdonság egy új, mély neurális hálózatokat (DNN) alkalmazó automatikus képforgatási funkció, amely képes a kép tartalma alapján helyesen beállítani az orientációt – függetlenül attól, hogy a fényképezőgép elforgatása vagy hibás EXIF-adatok miatt a kép nem megfelelően áll. Ez különösen hasznos lehet nagy mennyiségű, vegyesen álló fotó gyors, intelligens rendezésére.

Továbbfejlesztett arcfelismerés és tanuló algoritmus

A fejlesztők frissítették a Face Classifier komponens teljesítményét és pontosságát, valamint bevezettek egy új lehetőséget, amely lehetővé teszi, hogy amikor a felhasználó megerősít vagy elutasít egy arcfelismerési javaslatot, a program automatikusan újraindítson egy arcfelismerési ciklust. Emellett, ha egy javasolt arcpárosítást elutasítanak, a rendszer azonnal felkínálja a következő legvalószínűbb egyezést.

Teljesítmény és stabilitás

A stabilitást javítja az a lehetőség is, hogy a felhasználók kikapcsolhatják az OpenCL támogatást az AI modelleknél. Ez segít elkerülni azokat a hibákat, amelyek akkor lépnek fel, ha a rendszer OpenCL-illesztőprogramjai hiányosak vagy nem megfelelően konfiguráltak. Egy új tesztfunkció segítségével gyorsan ellenőrizhető, hogy az AI/ML funkciókhoz szükséges OpenCL támogatás megfelelően működik-e.

G’MIC plugin: új montázs lehetőségek

A digiKam 8.7 egy új G’MIC általános plugint is bemutat, amely egyfajta rétegkezelési módként működik az ikon-, szerkesztő-, Showfoto- és Light Table nézetekben. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy több képet montázsba rendezzenek a G’MIC „Montage” szűrő segítségével.

Frissített komponensek Linuxon

A Linuxos AppImage csomag jelentősen frissült:

  • Qt 6.8.3 és KDE Frameworks 6.12 támogatás,
  • ExifTool 13.29-re frissítve,
  • G’MIC-Qt plugin 3.5.0 verzióra emelve,
  • Libraw és QtAVPlayer könyvtárak legfrissebb upstream verziói kerültek be.

Letöltés és elérhetőség

A digiKam 8.7 már most letölthető a hivatalos weboldalról GNU/Linux, macOS és Windows platformokra. Ha az Ön által használt terjesztés csomagként biztosítja a digiKamot, akkor az elkövetkező napokban ez a frissítés is megjelenhet majd.

A digiKam programról

A digiKam egy fejlett, nyílt forráskódú digitális fényképmagatartó alkalmazás, amely Linux, Windows és MacOS rendszereken is fut. Az alkalmazás átfogó eszközkészletet biztosít fényképek és nyers fájlok importálásához, kezeléséhez, szerkesztéséhez és megosztásához. A digiKam importálási lehetőségeivel könnyedén átvihetjük a fényképeket, nyers fájlokat és videókat közvetlenül a fényképezőgépről vagy külső tárolóeszközökről (SD kártyák, USB meghajtók stb.). Az alkalmazás lehetővé teszi, hogy importálási beállításokat és szabályokat konfiguráljunk, amelyek automatikusan feldolgozzák és rendszerezik az importált fájlokat.

A digiKam a fényképeket, nyers fájlokat és videókat albumokba rendezi. Az alkalmazás emellett erőteljes címkéző eszközöket kínál, amelyekkel címkéket, értékeléseket és jelöléseket rendelhetünk a fényképekhez és nyers fájlokhoz. Ezután a szűrési funkció segítségével gyorsan megtalálhatjuk azokat az elemeket, amelyek megfelelnek a megadott kritériumoknak.

A szűrési funkciók mellett a digiKam erőteljes keresési lehetőségeket is kínál, amelyekkel széles körű kritériumok alapján kereshetünk a fényképtárban. Képesek vagyunk keresni a fényképeket címkék, jelölések, értékelések, dátum, helyszín, sőt, még specifikus EXIF, IPTC vagy XMP metaadatok alapján is. Több kritérium kombinálásával még fejlettebb kereséseket végezhetünk. A digiKam az Exiv2 könyvtárat használja a metaadatok kezelésére és a fényképtár feltöltésére.

A digiKam képes kezelni a nyers fájlokat is, és az alkalmazás az elismert LibRaw könyvtárat használja a nyers fájlok dekódolásához. A könyvtár aktívan karbantartott és rendszeresen frissítik, hogy támogassa a legújabb fényképezőgépeket. A digiKam a videófájlokat is képes kezelni katalogizálási célokra, és az alkalmazás az FFmpeg hátteret használja a metaadatok kinyerésére és a média lejátszására.

Az alkalmazás egy átfogó szerkesztő eszközkészletet kínál. Ez tartalmazza az alapvető eszközöket a színek beállításához, vágáshoz és élesítéshez, valamint fejlettebb eszközöket, például görbék beállítását, panoráma összeillesztést és még sok mást. Egy különleges eszköz, amely a Lensfun könyvtáron alapul, lehetővé teszi a lencsehibák automatikus javítását a képeken.

A digiKam kibővített funkcionalitása a plugin-alapú eszközök révén valósul meg (DPlugins a digiKam Plugins rövidítése). A pluginek írhatók arra, hogy tartalmakat importáljanak és exportáljanak távoli webszolgáltatásokra, új funkciókat adjanak hozzá a képszerkesztéshez, és tömeges képfeldolgozást végezzenek.

Főbb jellemzők:

  • Fényképek rendezése albumokba és alkalmalbumokba (címkék és megjegyzések támogatása)
  • Exif, Iptc, Xmp, Makernotes támogatása
  • SQLite vagy MySQL alapú tárolás az album tartalmának és metaadatainak kezelésére fejlett keresőeszközökkel
  • Albumok szűrése és rendezése
  • Importálás több mint 1100 digitális fényképezőgépről
  • Támogatás több mint 900 RAW formátumú fényképről
  • Fényképek oldalra helyezése a Light Table (Fényasztal) segítségével
  • Kiterjesztett funkciók extra eszközökkel
  • Fényképek megosztása HTML-ben vagy távoli webszolgáltatásokra történő publikálással
  • Képszerkesztő beépített fejlett eszközökkel, amelyek gyors javítást tesznek lehetővé