Megjelent a GNOME 49 Alpha: Alapértelmezetten letiltja az X11 támogatást, rengeteg újdonság érkezik

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A GNOME fejlesztőcsapata bejelentette a GNOME 49 asztali környezet alpha verzióját, amely már nyilvánosan tesztelhető. A szeptemberi végleges kiadás előfutáraként ez a változat számos újdonságot, fejlesztést és mélyebb technológiai átalakítást kínál. Ez a kiadás betekintést nyújt a szeptember 17-ére tervezett végleges verzió újdonságaiba, és több szempontból is fontos mérföldkő: a GNOME csapata ezzel a verzióval tesz újabb lépést a teljes Wayland-átállás felé. Az X11-es munkamenet (GNOME on Xorg) alapértelmezetten le lett tiltva a fő komponensekben – köztük a GDM-ben, a Mutter ablakkezelőben és a GNOME Session szolgáltatásban.

Vége az X11 alapértelmezésének – új korszak kezdete

A legjelentősebb változás, hogy az X11 (pontosabban a „GNOME on Xorg”) munkamenet alapértelmezetten le van tiltva az olyan alapvető komponensekben, mint a GDM (GNOME Display Manager), a Mutter ablakkezelő és a GNOME Session. Emellett a GNOME Session már nem támogatja a munkamenet visszaállítását (session restore) és megszűnik az X Session Management Protocol (XSMP) használata is.

A GNOME Shell 49 Alpha több újítást is bevezet: megjelent a „pad dials” (táblagépek tárcsái) támogatása, a többmonitoros rendszerek esetében pedig már minden képernyőn megjelenik a munkaterület-váltó (workspace switcher) OSD. Újdonság a gnome-extensions upload parancs is, amellyel egyszerűbben tölthetők fel saját kiegészítések. A gyorsbeállítások között mostantól elérhető a „Ne zavarjanak” mód, a bejelentkező képernyőn pedig külön menübe került az akadálymentesítés. A Shell ezen túlmenően már képes ismeretlen energiagazdálkodási profilokat is megjeleníteni, lehetőséget nyújt a kulcstartó jelszó hibás megadása utáni javítására, valamint több helyen is kiegészült akadálymentesítési címkékkel.

A Mutter fejlesztései közé tartozik az új MetaBacklight API bevezetése, az xdg_toplevel szélső korlátozásainak (edge constraints) kezelése, a HDR színtérformátumok (YUV422 és YUV444) támogatása, a passzív képernyőtükrözés (screencast), valamint az aszinkron billentyűzetkiosztás-beállítások. Emellett megjelent a Mutter SDK, egyszerűsödött a skálázás kiválasztása, és a rendszer a fedélzárási állapot kezelését már a logind segítségével végzi. A mutter ezen kívül támogatja a háttérvilágítás-szabályozást, a 10, 12 és 16 bites YUV formátumokat, valamint új API-t kínál a kurzor láthatóságának szabályozására.

A Nautilus (Files) 49 Alpha verzióban teljesítményjavulás történt a tömeges átnevezés során, új ikon jelenik meg a befejezett műveletekhez, valamint lehetőség van a helyi meghajtók eszköznév szerinti rendezésére az oldalsávban. Megjelent egy új gyorsbillentyű (Ctrl + .) a jelenlegi mappa terminálban való megnyitásához, a rejtett fájlok átlátszósággal jelennek meg, a dátumformázást az ICU kezeli, és új szaggatott szegélyt kapnak a kivágott fájlok, olló ikonnal kiegészítve.

Az Epiphany (GNOME Web) böngésző is jelentős frissítést kapott. Teljesen átalakították a címsort, bekerült a „kiosk mód”, valamint külön keresőmotor is beállítható inkognitó módban. Támogatja az OpenSearch XML alapú keresőmotorokat, felismeri az automatikusan kínált szolgáltatásokat, valamint támogatja a nem lapfüles oldalak hangjának visszakapcsolását. A könyvjelzők oldalsávján kattintásra automatikusan bezárul az oldalsáv, és bekerült egy új gomb a WebApp-ok eltávolításához is.

A GNOME Calculator szintén látványos fejlődésen ment keresztül. Támogatja a permutációkat és kombinációkat, az általános gyökfüggvényt, a legnagyobb közös osztót (GCD), valamint a legkisebb közös többszöröst (LCM). Kezeli a szexageszimális (fok–perc–másodperc, DMS) számokat, és lehetővé teszi korábbi műveletek részeinek kiválasztását és újrafelhasználását. Megjelentek a logikai operátorok (NAND, NOR, XNOR), és már az egyiptomi font, valamint az angol pint és gallon mértékegységek is elérhetők.

A GNOME Sudoku játék mostantól egyszerűen rögzíti a legjobb pontszámokat, támogatja a tabuláris számformátumokat, új interakciókat kínál a számok kiemelésére, valamint 5 percenként automatikusan ment. Ezen kívül animációval jelzi a szüneteltetést és az előjegyzések törlését is.

További figyelemre méltó változások közé tartozik a GNOME Shell Window List kiegészítőjének animációval történő frissítése, a Workspaces Indicator jobb munkaterület-kezelése, a GNOME Software memóriafragmentációjának csökkentése, valamint a Quadrapassel klasszikus játék GTK4-re és libadwaitára történő átportolása.

Továbbá eltávolításra került a „Windows Live!” opció a GNOME Online Accounts-ból, javult a dokumentumszűrés a GNOME Text Editor keresési funkciójánál, bekerült az Astro nyelvi kiszolgáló és Arduino támogatás a GNOME Builderbe, és javult az érintésvezérlés, valamint az NVIDIA rendszerek támogatása a GNOME Remote Desktop alkalmazásban.

A GNOME 49 végleges megjelenése 2025. szeptember 17-ére várható, a Béta és Kiadásra Jelölt (RC) változatokat pedig augusztusban és szeptember elején adják ki nyilvános tesztelésre. A teljes változáslista és további részletek a hivatalos bejelentésben olvashatók.

 

GNOME Software fejlesztések

A GNOME Software csomagkezelő új rendszerd-sysupdate plugin támogatással bővült, javítva a frissítések betöltési teljesítményét és a Snap alkalmazások eltávolítását. Emellett bevezetésre került egy mikrofon-hozzáférést figyelmeztető funkció a PipeWire-hez kapcsolódó alkalmazásokhoz.

Egyéb alkalmazások fejlesztései

  • GNOME Maps: Új MOTIS v2 API, frissített felhasználói felület és továbbfejlesztett kedvenc helyek kezelése.
  • Orca képernyőolvasó: Hatékonyabb eseménykezelés és bővített funkciók a spellcheckhez.
  • Loupe képszerkesztő: XMP metaadatok megjelenítése és JPEG, PNG képek alapvető szerkesztési lehetőségei.
  • GNOME Control Center: Akkumulátor töltési korlát támogatása és egy új Wellbeing (jólét) panel, amely alapértelmezetten még nem aktív.

További részletek

A GNOME 49 végleges verzióját 2025. szeptember 17-ére tervezik kiadni, bár a mostani késéssel nem tudom tartható-e. Addig a béta és a kiadásra jelölt változatok érkezése várható február elején és márciusban. Az alfa verzió teljes változáslistája elérhető a hivatalos bejelentésben.

  • Tekintse át az frissített modulok és változások listáját.
  • Használja a hivatalos BuildStream projekt pillanatképét a GNOME 49.alpha1 fordításához.
  • Használhatja a flatpak runtime 48 rc ágát, amely most már elérhető a Flathub-on.
  • Elérhető egy telepítőkép teszteléshez és kiterjesztések portolásához. Ez a telepítőkép egy EFI-támogatással rendelkező virtuális gépbe (például a Flathubon elérhető GNOME Boxes verzióba) szánva. Megpróbálhatja telepíteni "bare metal" rendszerre is. Tudatában vagyunk annak, hogy teljesítményproblémák vannak ezzel a lemezképpel, amikor virtuális gépen fut. Amint megérkezik egy javítás, frissítheti a rendszert a GNOME Szoftveren keresztül.

A fejlesztők által régebben közzé tett a kiadási ütemterv, amely tartalmazza az összes köztes verzió megjelenési dátumát, beleértve a 49.1 verziót is. GNOME 49 kiadási ütemterve:

  • 49.alphainstabil – 2025. június 28.
  • 49.betainstabil – 2025. augusztus 2.
  • 49.rckiadásra jelölt (release candidate) – 2025. augusztus 30.
  • 49.0stabil – 2025. szeptember 13. (Megjelenés: 2025. szeptember 17.)
  • 49.1stabil – 2025. október 11.