
Linux Mint 22: A Linux Mint 22 egy hosszú távú támogatással rendelkező kiadás, amely 2029-ig lesz támogatott. Frissített szoftvereket tartalmaz, és számos finomítást, valamint új funkciókat hoz, hogy kényelmesebbé tegye az asztali élményt.
Nyelvek kezelése telepítéskor
A Linux Mint 22 telepítése jobb nyelvi támogatással és kevesebb lemezterület felhasználására lettek optimalizálva. A telepítés végén az angol és a kiválasztott nyelven kívüli előre telepített nyelvi csomagok eltávolításra kerülnek. A nyelvi csomagok kezelése a korábbi Linux Mint kiadásokban nem volt optimalizálva. A csomagok eltávolítása a Linux Mint 22-ben jelentős mennyiségű lemezterületet takarít meg a telepítés után.
Ha a telepítés során csatlakozva van az internethez, a kiválasztott nyelvhez tartozó nyelvi csomagok letöltésre kerülnek.
Ezenkívül a következő nyelvek nem igényelnek internetkapcsolatot, mivel nyelvi csomagjaik teljesértékűen megtalálhatók az ISO-lemezképen: angol, német, spanyol, francia, orosz, portugál, holland és olasz.
Új technológiák
A Linux Mint 22 modern komponensekkel és az új Ubuntu 24.04 csomagalappal érkezik.
A modern hardverrel való jobb kompatibilitás garantálása érdekében a kernel 6.8-as verziójú, a Linux Mint 22.x pontú kiadásai pedig a HWE sorozatot követik.
- Az alapértelmezett hangszerver Pipewire-re.
- A szoftverforrások támogatást kaptak az új Debian DEB822 formátumhoz.
- A témák frissítve, hogy támogassák a GTK4-et.
- JXL támogatást kapott a Pix, és új miniatűrt vezettünk be hozzá.
- A libsoup2-t használó összes szoftver áttelepült a libsoup3-ba. (Ez a csomag a GTK alkalmazásokat segíti a HTTP kezelésben)
- A HiDPI támogatást javították a rendszerindítási sorrendben, a Plymouth és a Slick-Greeter esetében.
Meglévő funkciók változásai
A frissített csomagbázis nemcsak új technológiát hoz, hanem néha a meglévő funkciókat negatívan is érintheti.
- A Thunderbird továbbra is elérhető a Linux Mint 22-ben natív .deb csomagként. Miután az Ubuntu úgy döntött, hogy Snap csomagként biztosítja csak, a Linux Mint csapata felelős a deb csomag elkészítéséért és csomagolásáért.
- A GNOME 46-tal a libgoa/libgoa-backend 3.50 átváltott GTK4-re, és már nem használható a GTK3 alkalmazásokkal. Ez azt jelentette, hogy az Online fiókok támogatását (Online Accounts) nélkülöznie kellene a Cinnamon, a Budgie és a Unity felületek esetén a felhasználóknak. Ezt az XApp projekt egy „GNOME Online Accounts GTK” nevű önálló alkalmazásban valósította meg. Ez nemcsak visszahozta a funkciót ebben a három asztali környezetben, hanem lehetővé tette a MATE és Xfce rendszerben való használatát is.
- Az Ubuntu 24.04-ben számos GNOME-alkalmazás átállt a libAdwaitába programkönyvtárra, és nem támogatta a rendszertéma használatát. Mivel a téma kiválasztása alapvető része a Linux Mint által szállított asztali rendszereknek(Cinnamon, MATE és Xfce) alapvető része, az alkalmazásoknak támogatniuk kell azt. Ennek eredményeként a GNOME Font Viewer eltávolításra került, és a következő alkalmazások vissza lettek állítva a GTK3 verziókra: Celluloid, GNOME Calculator, Simple Scan, Baobab, System Monitor, GNOME Calendar, File Roller, Zenity.
Szoftverkezelő
A mintinstall Szoftverkezelő (Software Manager) néhány örvendetes változtatásokat kapott:
Gyorsabban tölt be, mint korábban, és a fő ablak azonnal megjelenik.
A program jobb több szálas feldolgozással javult, továbbá új beállítási oldallal rendelkezik és banner diavetítést is kínál.
Jobb biztonság
A Linux Mint csapata egy blogbejegyzésben elmagyarázta, miért jelentenek a nem ellenőrzött Flatpakok nagyon komoly biztonsági problémát: blogbejegyzés(külső hivatkozás).
A bejegyzés rávilágított arra a tényre, hogy a felhasználóknak NAGYON megbízható helyről kell beszerezniük a szoftverüket, és hogy a legtöbb nem ellenőrzött Flatpak esetében a bizalom kialakítása nem lehetséges.
Az ellenőrzött Flatpak-ok mostantól mutatják a karbantartó nevét.
A nem ellenőrzött Flatpak-ok alapértelmezés szerint le vannak tiltva. Egy figyelmeztetés emlékeztet a nem ellenőrzött Flatpak-okkal járó biztonsági kockázatokra. Amikor engedélyezve vannak a nem ellenőrzött Flatpak-ok, akkor egyértelműen jelölve vannak nem ellenőrzöttként.
Megjegyzendő, hogy a nem ellenőrzött Flatpak-okhoz nem tartoznak vélemények, és nem rendelkeznek pontszámmal sem.
Hexchat helyett Matrix
A Hexchat leállítását követően a Linux Mint a Matrix(külső hivatkozás) chathálózatra költözött.
A Matrix ugyanolyan nyitott, mint az IRC, de sokkal modernebb élményt nyújt. Hasonlóan a Slackhez vagy a Discordhoz, tartós beszélgetéseket és támogatást nyújt a közös chat funkciókhoz és multimédia fájlokhoz.
A Linux Mint 22 egy előre telepített Matrix nevű webalkalmazással érkezik, amely információkat jelenít meg a kezdéshez, és összeköti Önt a Matrix Linux Mint területével az Element nevű webkliens segítségével.
A csapat reméli, hogy Matrix csatornái barátságos és konstruktív helyet biztosítanak az embereknek a beszélgetésre és a segítségnyújtásra.
Egyéb fejlesztések
- A jegyzetkészítő alkalmazás, a Sticky, a parancssorból hívható meg, így egyszerű a billentyűkombinációk konfigurálása a jegyzetek létrehozásához és az asztalon való interakcióhoz.
- Az újonnan létrehozott jegyzetek alapértelmezett pozíciója most konfigurálható.
- Az Xed szövegszerkesztő megkettőzheti a kiválasztott szöveget a Szerkesztés menü „Duplikáció” parancsára, vagy a Ctrl+Shift+D billentyűkombináció megnyomásával.
- Egy új konfigurációs beállítás szabályozza, hogy kilépjen-e az utolsó lap bezárásakor.
- A megjelenített legutóbbi fájlok száma 5-ről 10-re nőtt.
- A Timeshift-ben a pillanatkép törlésekor megjelenik egy megerősítő párbeszédpanel.
- A WebApp Manager-rel létrehozott Firefox webalkalmazások intelligensebb menüsorral és eszköztárral rendelkeznek, amely alapértelmezés szerint rejtett, de hasznos esetben látható (például egy lap megnyitásakor).
- Az Xfce-ben az xfce4-xapp-status-plugin tálcás kisalkalmazás konfigurálható ikonméretekkel rendelkezik a színes és szimbolikus ikonokhoz.
- Új miniatűr a Gimp-fájlokhoz. A csomag neve xapp-thumbnailer-gimp. Elérhető a tárolókban.
- Az ISO-képek mostantól kompatibilisek a FAT32-vel Fájlrendszer-transzpozíciós módban.
Művészeti fejlesztések
A Linux Mint 22 lenyűgöző háttérkép-gyűjteményt nyújt a következő emberektől:
Ashish Kumar Senapati(külső hivatkozás), Joseph Corl(külső hivatkozás), Jigar Panchal(külső hivatkozás), Karsten Winegeart(külső hivatkozás), Meiying Ng(külső hivatkozás), Milad Fakurian(külső hivatkozás), Mohamed Nohassi(külső hivatkozás), Marek Piwnicki(külső hivatkozás), Pierre Blaché(külső hivatkozás), Simon Lee(külső hivatkozás) és Zoltan Tasi(külső hivatkozás).
Főbb összetevők
A Linux Mint 22 a Linux kernel 6.8-at és az Ubuntu 24.04 csomagalapot tartalmazza.
LTS stratégia
A Linux Mint 22 2029-ig kap biztonsági frissítéseket. 2026-ig a Linux Mint jövőbeli verziói ugyanazt a csomagbázist fogják használni, mint a Linux Mint 22, így a frissítés triviális lesz az emberek számára.
A fejlesztőcsapat 2026-ig nem kezd el dolgozni egy új alapon, és teljes mértékben erre az alapra koncentrál.