Beküldte kami911 -
Már igen.
36% (98 szavazat)
Még nem, de fogok, a 21.3-as verzióról.
24% (64 szavazat)
Még nem, de fogok, a 21-es, vagy a 21.1-es, vagy a 21.2-es verzióról.
2% (5 szavazat)
Még nem, de fogok, csak még nem a 21-es verzión vagyok.
1% (4 szavazat)
Még nem, de nem fogok, mert a 21-esnél régebbi verzió kiválóan működik.
1% (3 szavazat)
Még nem, de nem fogok, mert a 21-es verzió kiválóan működik.
4% (12 szavazat)
Nem, mert szerintem túl régi a gép, vagy kevés a memória gépben.
1% (2 szavazat)
Nem, mert csak 32 bites a gépem.
1% (3 szavazat)
Nem, mert Linux Mint Debian Edition-t használok.
9% (24 szavazat)
Nem, mert más Linux terjesztést használok.
15% (41 szavazat)
Nem, mert nem is Linux-ot használok.
5% (13 szavazat)
Összes szavazat: 269
Hozzászólások
Frissítés, verziófrissítés, friss telepítés
Beküldte csuhas32 -
(Mielőtt nekifogunk a dolognak, telepítés és verziófrissítés előtt, ha szükséges, az adatmentésről, illetve verziófrissítést megelőzően a rendszer-visszaállítási pont készítéséről ne mulasszunk el gondoskodni, nehogy sírás legyen a vége!)
Több módja is van annak, hogy Linux Mint 22-t használj.
Egy számítógépre, melyen eddig (soha) nem volt Linux Mint, feltelepítesz egy Linux Mint 22-t az általad választott Cinnamon, Xfce, avagy MATE felülettel és beállítgatod kedved szerint.
Persze, lehet olyan is, hogy van már Linux Mint a számítógépeden:
Verziófrissítés:
Ha van a gépeden valamilyen Linux Mint és a frissítéskezelővel (esetleg több lépcsőben) frissíted a verziót míg el nem jutsz a 22-esig. A legkevésbé macerás ilyen módon 21.3-ról 22-re frissíteni. (Én már csináltam olyat, hogy egymás után több lépésben frissítettem 19.3-ról 21-re. Hosszadalmas folyamat volt több buktatóval, szóval ezt inkább nem ajánlanám senkinek.)
Amennyiben van valamilyen korábbi Linux Mint a gépeden, de nem kívánod a verziófrissítést használni:
- Ha van ehhez elegendő szabad helyed, talán a legjobb, ha az újat, a Mint 22-őt, a jelenlegi rendszer mellé telepíted. Ekkor ráérsz beállítgatni, birtokba venni az újat, hiszen ott a régi, belakott rendszer, amit bármikor elindíthatsz.
- Az is lehet egy eljárás, hogy a régi rendszer helyére telepíted az újat. Ekkor a régin meglévő, de az újról hiányzó programokat, csakúgy mint az előbbi esetben, pótolnod kell, ha nem volt külön partíción a home, ami ehhez a rendszerhez is csatolva lett azonos felhasználónév mellett, akkor a felhasználó(i)dra vonatkozó különleges beállításokat (egyedi háttérkép, elrendezés,...) ismét eszközölnöd kell, ha szeretnéd, hogy ugyanolyak legyenek, mint az előző rendszeren. Azt gondolom, hogy bizonyos szemszögből ez így akkor is egy frissítés, hiszen volt egy Linux Minted és lett helyette egy frissebb.
Frissítettél már a Linux Mint 22-es „Wilma” nevű verzióra?
Beküldte Hosszú Lajos -
Elkezdtem az upgrade-et a 21.3-ról, de aztán megszakítottam a folyamatot, mert annyi mindent akart töröltetni a frissítő, hogy inkább visszatettem a 21.3-at. Ugyanígy jártam a 20.3-mal is, az is az említett indok miatt maradt meg. Mindkét rendszer más-más lemezen van, és a home is külön van.
Ha a beállításokat korrekt módon lehetne menteni, hogy a telepített alkalmazásokkal ne kelljen annyit tökölni, lehet, hogy újra megpróbálnám (a home-ot nem akarom törölni). Egyáltalán nyújt annyival többet a 22-es verzió, mint a 21.3-as, hogy érdemes frissíteni? Miért nem tudják egyszerűbben megoldani ezt a folyamatot?
Frissítettél már a Linux Mint 22-es „Wilma” nevű verzióra?
Beküldte balacy -
Ha megfelel a régebbi, akkor nem nagyon van olyan extra dolog, ami miatt váltani kellene. Olyan újdonságot, ami kiemelkedő lenne felhasználói téren nem hozott, amiről hosszabban lehetne beszélni. A háttér dolgokban már igen, de azok sem olyanok, amiket kiemelnék.
Én váltottam, egy upgrade teszt után semmi problémám nem volt, pár minimális igazításra volt csak szükség.
Új telepítést gyakorlatilag egész nap használom, de észre sem lehet venni az eltéréseket.
"Miért nem tudják egyszerűbben megoldani ezt a folyamatot?"
Ennél egyszerűbb folyamatot nem nagyon tudok elképzelni, mert kézen fogva vezeti az embert. Az, hogy sok mindent cserélni akar egy természetes dolog: az alap Ubuntu váltása miatt ez kell.
A problémákat jellemzően a nem a saját tárolóból felrakott programok adják, de ezeknél sem volt nálam semmi gond. Egy PPA-s panaszkodott, hogy nem stimmel a PPA, ami manuálisan megoldható volt.
Szóval amíg támogatott a régi, addig nem nagyon van olyan érvem, ami mentén feltétlen kellene frissíteni, ha jó a régebbi.
Frissítettél már a Linux Mint 22-es „Wilma” nevű verzióra?
Beküldte csuhas32 -
Persze, hogy egy csomó mindent leszed és feltelepít, különben hogy lenne új verzió?
Én biztos átmásolnám azt a 21.3-at valahová és a másolatra ráengedném a 22-re való frissítést.
Ekkor kockázat nem lenne benne, viszont szerezhetnél tapasztalatot. Ha sikerrel lefut, akkor egy felesleges félelemmel kevesebb.
Tapasztalat
Beküldte T.István -
Röptében frissítettem egy gépet, amin Wine 9 staging volt, azt eltávolíttatta, nyilván, mert Jammy kiadás volt.
A .wine mappa nem törlődött. Frissítés után feltettem a szoftverkezelőben elérhető csomagot, mert már az is naprakész. Ugyanakkor azt tapasztaltam, hogy a telepített egyetlen program (Irfanview) nem működött. Parancssorból indítva érdekes hibaüzenetet kaptam, ami nem vezetett semmire. Eltávolítottam a wine-t, feltettem a WineHq oldalról a staging csomagot, nem segített. Sok mindent kipróbáltam, de mondom a megoldást:
Valami bug lehet a desktop kezelővel. Volt egy desktop fájl eleve a rendszerben, de a menü szerkesztőben annak tulajdonságánál nem látszott az indítóparancs. Frissen generáltam desktop fájlt, validáltam, nem talált benne hibát, duplán kattintva viszont olyan hibaüzenetet kaptam, hogy az Exec mező hiányzik. (nem hiányzott, benne volt a fájlban!)
A megoldás az volt, hogy a menü szerkesztőben az indító parancs mezőbe külön is beírtam a desktop fájlból kimásolt parancssort, és onnantól működött a program.
Tehát, ha valaki most a Linux Mint kézikönyv alapján készít az Irfanview-hoz desktop fájlt, és azt tapasztalja, hogy nem működik, annak ez az orvossága.
Már frissítettem én is.
Beküldte zoli62 -
Már frissítettem én is. Különösebb zökkenőket nem tapasztaltam. Viszont egy piros pont a fejlesztőknek, hogy a Linux Mint grubja már helyes kernelbejegyzés tesz az Arch Linuxra, így már az is indítható multiboot esetén.
Telepítő neve vajon mi?
Beküldte T.István -
Az ISO Mint teleptőben (nem az LMDE) a telepítő program neve micsoda, tudja valaki?
Be akarom jelenteni, hogy meghülyül a 2TB SSD-től, nem tud számolni partíció méretet.
Ja mellesleg tegnap végre egy laptopnál megtapasztaltam (majd megpróbálok róla képeket csinálni, mert még lesz dolgom azzal a géppel), szóval dobpergés - trombitaszó:
VAN HARDVER amit a Linux alapból támogat, és a Windows nem!!!!! (az AMD HDMI hangrészéhez nem sikerült drivert találni, sem a gyártó oldalán, sem másutt, Persze mindenféle drivergiude, driverdoctor meg hasonló bloatware állította, hogy tudja a megoldást, csak fel kell telepíteni és huss... Hogyne.
És ez még csak nem is volt nagyon új laptop.
Telepítő neve vajon mi?
Beküldte kami911 -
Ubiquity
Nekem volt, csak akkor indult, ha compatibilty módban tettem.
Telepítő neve vajon mi?
Beküldte T.István -
Tapasztalat 2
Beküldte T.István -
Tegnap voltam karbantartani egy gépet, és ha már ott voltam, ráeresztettem a Mint 22 frissítést röptében. Felkészültem, hogy jó sokáig tart majd, mert ott egy lassú ADSL van még (5 Mb/s garantált, ennyi a max arrafelé ami elérhető), és hát igazából 2 óra alatt meg volt az egész. Megtapasztaltam, hogy a letöltés sebessége (lassúsága) kizárólag az Ubuntu tárolóknak tudható be, amit a Linux mint tárolókból kellett letölteni, az villámgyorsan lejött. Az Ubuntu tárolókról olyan pár száz kb/s-el csorognak az adatok lefele.
További észrevétel, hogy időközben sokat javult a procedúra, még az a Desktop fájl anomália sem jelentkezett, amit korábban tapasztaltam. A frissítő nem erőszakolja Timeshift mentést, ha van friss napi mentés (korábban hiába volt ilyen, akkor is le kellett futtatni egy mentést.
Időközben volt olyan gép is, amire frissen raktam fel, mert kíváncsi voltam, hogy szűz telepítés meddig tart. Azt tudni kell, hogy többnyire olyan gépekkel dolgozom, amik 1 TB partíciókat használnak, amiknek több mint fele foglalt, és vannak egyéb telepített programok is rajtuk, nem csak azok, amik alapból benne vannak a telepítőben. És hiába tart egy szűz telepítés tíz percig, vagy annyit se, az adatok kimásolása és visszamásolása (USB3.0 porton és meghajtóra) sokkal tovább tart.
Tapasztalat 2
Beküldte kami911 -
A Timeshift frissítést az ablak jobb felső részén lévő hamburger menüvel ki tudod kapcsolni.
Igen az adatmentés és visszamásolás elég sok időt igenybe tud venni.
Tapasztalat 2
Beküldte T.István -
Timeshift mentést nem lehet elkerülni, ha egyáltalán nem is volt beállítva, akkor is elindítja, és kierőszakol egy mentést. Régebb csinált egy on demand mentést akkor is ha 10 perccel előtte már volt egy napi mentés. Most ezt nem csinálta.
Tapasztalat 2
Beküldte kami911 -