Beküldte Hymer -
Fórum:
Most Linux Mint 21.2 a operációs rendszerem és semi bajom vele, de sok jót olvastam a 22-esről, és azon gondolkodom, hogy érdemes-e áttérni és vállalni a sok bajlódást jelszavakkal, beállításokkal, software-telepítgetéssel.
Mit nyerek vele?
He megéri, akkor hogy kell legegyszerűbben backupot készíteni, hogy minél kevesebbet kelljen vesződni?
Hát ööö
Beküldte T.István -
Értékelés:
Nehéz érdemleges választ adni, mert abból, amiket eddig írtál, az jön le, hogy rengeteg mindenféle egyéb programot használsz, amik ugyebár nem garantáltak, hogy mind működni fog az új rendszer alatt is.
De írod, hogy 21.2-es Mint-et használsz, első dolgod legyen frissíteni 21.3-ra, és minden frissítést ráengedni, hogy minél naprakészebb legyenek a csomagok. A frissítést elindíthatod a hibajelentőn keresztül is.
Azért kell mindennek naprakésznek lenni, mert így lehet a legnagyobb eséllyel működésre bírni a mentett beállításokkal az új rendszer alatt a programjaidat.
21.3 alatt ha minden frissítést felteszel, akkor már közelebb leszel a 22-höz, mert már előre települnek olyan csomagok, amik a 22-ben is vannak, pl. pipewire, meg többek is.
Nem tudom milyen szépeket olvastál a 22-ről, de legnagyobb felszíni változások a Cinnamon-t érintik, és ha jól tudom, Xfce-t használsz, így a legtöbb változás a motorháztető alatt lesz az esetedben.
A pipewire csomaggal régebben is kísérleteztél, mos már hivatalos lesz a rendszerben, ha felmegy a 21.3, akkor tapasztalhatod, hogy miként működik a hang, amivel régebben gondod volt. Tehát lényeg a tapasztalás. (22 alatt nem lesz pulseaudio, pavucontrol sem)
Timeshift-el mentheted az előző állapotot, abból könnyen vissza lehet állni.
A 22-es frissítéshez én eseteben friss telepítést ajánlanék. Csak mert röptében frissíteni rengeteg kérdést fog feltenni a telepített programokkal kapcsolatban, amikre nem biztos, hogy azonnal prompt válaszokat lehet adni.
22 telepítés előtt mentsed ki külső meghajtóra a Home alatt a mappádat mindenestől. Azaz a rejtett fájlokat / mappákat is. A beállítások zöme a .config mappában lesz, ami rejtett. Thunar alatt nyomjál Ctrl+H-t, hogy mindet lássad. Így mentve lesz minden beállítás, jelszó, kedvencek, és ami fontos.
Ha feltelepítetted a 22-t, akkor vissza kell másolni, ha lehet egyesével a rejtett mappákat a tartalmukkal együtt. Azokkal kell kezdeni, amiket felismersz, mozilla, meg a programjaid nevét viselő mappákat. Nézz bele a mentett mozilla/firefox mappa alatti mappákba, lesz egy mappa xyblabla.default-release szerű névvel, sok dologgal benne. Ebben van a profilod, az új rendszer alatt viszont másik zablabla.default-release mappa lesz a profil. Ide ez alá kell bemásolni a fájlokat és mappákat a mentett mappából.
Ne indíts böngészőt, ha lehet semmilyen programot miután visszamásoltad a fájlokat, hanem frissítsd a rendszert. A telepítőben nem a legfrissebb lesz a Firefox, stb, nem biztos, hogy jó lesz a visszamásolt profil neki, mert az frissebb verzióhoz való, ezért előbb azt frissíteni kell, és utána indítani.
Ha ez mind macerás, megpróbálhatod a röptében telepítést, akkor elég lehet egy Timeshift mentés, amiből, ha bármi rosszra fordul, vissza lehet állni.
Röptében frissítés esetén megmarad annyi beállítás, amennyi lehet, de tuti, hogy sok programod nem fog működni, csak frissítés/új verzió telepítése után, meg csomót el fog távolíttatni a telepítő.
A változás elkezdődött
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Ugyan jelenlegi rendszereddel, mely 2027 áprilisáig támogatott, közlésed szerint semmi bajod, így nagy előnyét az új rendszernek egyelőre nem fogod tapasztalni, az idő azonban halad, legkésőbb a támogatási idő lejártakor „illik” másik támogatott rendszerre váltani, halogathatod, de megúszni nem fogod. Az hogy idővel kell majd egy másik rendszer a jelenlegi helyett tehát nem kérdés.
Szerintem ebbe az irányba fog tolni az is, hogy mivel most már a 22 a Mint aktuális rendszere, vélhetően a fejlesztői erőforrások inkább erre koncentrálódnak, a 21-es kiadás inkább csak karban lesz tartva, de komoly fejlesztéseket már nem kap.
Azért tartanám célszerűnek most fordulni a 22 irányába, mert akkor van időd szép lassan belakni, beállítani, de még sokáig el tudod indítani a 21-et, ha a 22-n valami nem kerek.
Jól működő és belakott rendszert nem teszünk kockára, tehát a jelenlegi 21-et nem bántjuk, a 22-t tehetjük mellé másik partícióra tisztán vagy úgy, hogy a 21-et másoljuk, aztán a két azonos 21-ből az egyiket több lépésben frissítjük.
Normális esetben a pótolhatatlan adatok amúgy is az adatpartíción, illetve az adatmentésben vannak, az egyes honlapokhoz és alkalmazásokhoz tartozó felhasználónevek és jelszavak pedig szintén biztonságos helyen tárolva, így nem akkora gond egy friss telepítés.
Mivel a teljes biztonsággal végrehajtható verziófrissítés folyamata elképzelésem szerint: A jelenlegi 21.2-t átmásolom valahová, aztán a másolt 21.2-ről mentés; frissítés 21.3-ra; mentés; frissítés 22-re; mentés; az esetleg hiányzó alkalmazások pótlása, hibák elhárítása; mentés. És még ekkor is öröklődhetnek hibák, szóval én ezt elvetném.
Én ettől nem érzem bonyolultabbnak, viszont jóval egészségesebb helyzetnek gondolom, a 22 tiszta telepítését, a hiányzó alkalmazások pótlását, a rendszer finomhangolását (egyéni szokásomnak megfelelően közben természetesen időnként rendszer-visszaállítási pontok készítésével megtűzdelve).
Szerintem telepíts fel a 21 mellé most egy 22-t és szép lassan lakd be. Nem most fogod élvezni a hasznát, hanem akkor, amikor mások, akik ezt halogatták, már eléggé nyomás alatt lesznek, gyorsan kell szert tenniük egy támogatott verzióra, neked meg addigra régen ott fog ketyegni a kezed alatt tökéletesen beállítva, a körülményeidhez, igényeidhez, szokásaidhoz hozzáigazítva ez a rendszer.
Még valami
Beküldte T.István -
Értékelés:
Firefox alatt ha bemégy a beállításoknál a jelszavakhoz, azokat ki tudod exportálni CSV /TXT fájlba, de vigyázz rá, mert nem lesz titkosítva, sima szöveges fájl lesz. Ezt utána másik Firefox alatt be is tudod ugyanitt importálni, tehát biztos, ami biztos, ezt meglépheted, ha másként nem megy.
A változás elkezdődött
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Firefox, jelszavak exportálása CSV /TXT fájlba
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Ezt a módszert nem ismertem én eddig csak úgy tudtam ezeket kilesni, hogy az Edit/ Settings/ Privacy&Security /Passwords/ Saved passwords-nél egyesével megnéztem mi tartozik egy-egy oldalhoz.
Kerestem, de nem jöttem rá, hogyan kell azt, amit te említesz, pedig, ha valakinél sok ilyen van, akkor nagy macera egyesével, jó lenne egyszerűbben megoldani. Hol keressem, mi a módja?
Firefox, jelszavak exportálása CSV /TXT fájlba
Beküldte T.István -
Értékelés:
Firefox, jelszavak exportálása CSV /TXT fájlba
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Bitwarden
Beküldte lynx -
Értékelés:
Sohasem értettem, hogy miért jegyezteti meg valaki a jelszavait egy böngészővel.
És nem elsősorban biztonsági szempontból.
Én három eszközön, 3-4 böngészőt használok, de egyik sem jegyzi meg a jelszavakat.
Viszont mindegyikre telepítve van a Bitwarden. A telefonon külön alkalmazásként is.
Így, ha bármelyik eszközön, bármelyik böngészőben elmentem, vagy törlöm egy bejelentkezés azonosítóit, az egyúttal az összes többiben is aktualizálódik.
Egy újratelepítéskor csak a mesterjelszót kell megadnom.
Telepítés pendriveról
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Most már minden készen áll, 21.3, telepítve, timeshift, mentések, letöltés, és a pendrive átneveződött Linux Mint Xfce64-bit-re. Már nem félek, nyugodtan csinálnék egy teljes telepítést, de nem tudom, hogyan. Ha rebootnál az F1-et nyomogatom, akkor System informationt kapok és ESC folytatja a 21.3 megnyitását. Mire kattanjak?
Unetbootin
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Telepíteni próbálom az Unetbootint, de azt kérdezi, milyen szoftwerrel indítsam. Ha meg terminállall, akkor nem található.
Unetbootin
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
USB image writer nincs a
Beküldte Hymer -
Értékelés:
USB image writer nincs a Minten. Legalbbis az enyémen nincs. USB-view van, de akkor azt írja ki, hogy
Nem sikerült végrehajtani A su-to-root -X-c/usr/bin/usbview parancsot.
Nem sikerült a gyermekfolyamat ("su-to-root) végrehajtása. (Nincs ilyen fájl vagy könyvtár.
Dell recovery?
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Ha a Synapticban rákeresek az USB image writer-re, felajánlja, hogy Dell recovery. Az jó?
Dell recovery? - Neee!
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
A Synapticban is a mintstick-et keresd.
Szerintem fent van az. „Pendrive lemezkép-író” ezt nézted már a menüben?
Dell recovery? - Neee! Dell recovery? - Neee!
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Mintstick?
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Mintstick telepítve, de a menüben nem látszik. Mit csináljak vele?
Ja, most megjelent Pendrive
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Ja, most megjelent Pendrive lemezkép író a menüben, de szerinte nincs pendrive. Megpróbálom még egyszer letölteni a 22-őt a pendrivera.
Mintstick
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
paranccsal tudod kezdeményezni a telepítését. Ha esetleg mégis fent van, akkor sem csinálsz ezzel bajt, akkor írja, hogy már telepítve és kész. Ha nincs telepítve, akkor remélhetőleg felteszi. Ha nem telepíti fel és van hibaüzenet, azt mutasd meg nekünk.
Terminálból a
paranccsal tudod indítani.
(Kicsit bizonytalannak érezlek, kérlek légy nagyon óvatos a Mint 22 telepítésével, nehogy valami olyat törölj, amit később megbánsz!)
Ja, most megjelent Pendrive
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
A linuxmint-22-xfce-64bit.iso-t valahová a számítógépedre töltöd le.
Elindítod a Pendrive lemezkép-író-t.
A felsőnél betallózod a letöltött .iso-t. Ha ez megvan csak akkor lesz aktív az alsó, ekkor fogod tudni kiválasztani a pendrive-ot, addig nem!
"Lmezkép helyreállítása"
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Igen, közben rájöttem, mielőtt olvastam volna. Kicsit megijedtem a "lemezkép helyreállítása szövegtől, mintha valamit előlről kezdenék, de aztán bátran engedtem és mindjárt meglesz.
Bitwarden
Beküldte T.István -
Értékelés:
Nincs lemezkép
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Még mindig nem megy. A lemezképíróban ISO lemezképfájl nincs, aztán ha böngészem, akkor mappák majd fájlok jelennek meg, de nem indul be semmi telepítés. Valamelyik fájlt kell választani?
Nincs lemezkép
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Majd a program ír belőle telepítőt a pendrive-ra.
(Lehet, hogy te folytan a pendrive-ra töltöd le, oda másolod ezt az .iso-t? Ha így van akkor ez a hiba.
Az .iso mondjuk a Letöltések mappában van. Ezt tallózod be a Pendrive lemezkép-író-val, aztán kiválasztod a pendrive-ot és elindítod az írást. A pendrive tartalma ekkor törlődni fog és Linux Mint 22 Xfce telepítő lesz belőle.
Az nem jó, ha az .iso-t a pendrive-ra töltöd le, hisz annak a tartalma törlődni fog.
Másképp nem tudom ezt körbeírni.)
https://youtu.be/QZCKr89ME08?t=63
Nincs lemezkép Megint fájlok
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Nincs lemezkép Megint fájlok
Beküldte lala -
Értékelés:
Nezd meg ezt!: https://www.youtube.com/watch?v=s3ddn38S8xA
Nincs lemezkép Megint fájlok
Beküldte T.István -
Értékelés:
Azonban amire most készülsz, mindent törölni fog. Csak mert írtad, hogy timeshifttel visszaállítod, ha nem jó. Ez csak akkor működhet, ha külön lemezen vannak a timeshift mentések. Biztos ezt akarod?
Is
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Csináltam egy timeshiftet, aztán egy nagy merevlemezre elmentettem az egész home-mappát. Nem gondottam rá, hogy a timeshiftet a merevlemezre is lehet csinálni, de akkor azt megteszem, akkor nem kell az egész mappa. Vagy az ugyanaz?
Etcher - Target?
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Nekem nem kell multi boot, elég egy boot. Mielőtt válaszoltál, telepítettem a balena-etcher-t, de azzal is elakadok.
A videót már nem bírom végignézni, tudnál segíteni, hogy ha már van balena etcherem, azon ugye a nyers lemezképet kell választani, csak azt nem tudom, mi legyen a target.
Etcher - Target?
Beküldte atime -
Értékelés:
Bitwarden
Beküldte lynx -
Értékelés:
Így a kérdésedet sem értem, de nem is érdekel.
Bitwarden
Beküldte lynx -
Értékelés:
Ha egyszer nem lesz nálam semmilyen eszközöm, akkor is be tudok lépni bárhová, bármilyen rendszeren, bármilyen böngészőből. És nem kell semmit szinkronizálnom, vagy mentenem.
Csak ezt kell megjegyeznem: bitwarden.com, az email-címem, és a mesterjelszó, amit nem érdemes elfelejteni.
Is
Beküldte T.István -
Értékelés:
Timeshift másik lemezre akkor működik, ha a másik lemez is ext4, ha az NTFS, akkor nem fog működni. Ha az előbbi a helyzet, akkor a Timeshift alapból is azt ajánlotta volna használni.
Visszatérési pontod szerintem csak akkor lesz, ha on-line frissítesz, nem pedig ISO-ból. Úgy, ahogy 21.3-ra frissítettél. Ehhez három parancsot kell beírni a terminálba.
Nem gond az sem, hogy friss telepítést csinálsz, sőt lehet jobb, de tudd, értsd, hogy mit miért csinálsz.
Bitwarden
Beküldte T.István -
Értékelés:
BalenaEtscher flash???
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Az egyetlen, amit BalenaEtscherrel tudok csinálni az a Flash. Fogalmam sincs mi az, de már kétszer végrehajtottam. Target a pendrive, semmi kétség. Jó sokáig tart, aztán még validál is. Megnézem a pendriveot, semmi változás, még mindig az van rajta, mit júlusban feltettem, júliusi dátummal. Újraidnítom a gépet, F10, Bios, nem is ajánl fel semmi mode2-t, a pendrive ott meg se látszik.
Nem tudom, mi az a Flash, de mást nem lehet ott beindítani.
Kérlek benneteket, ajánljatok valami egyszerű programot, amivel a pendriveot telepítővé tudom tenni.
MÉG VALAMI. A pendrive formázása. Most formáztam, először úgy is nézett ki, hogy sikerült, az is jó sokáig tartott, ment a százalék lassacskán felfelé, még a pendrive neve is visszaváltozott. Aztán megint megnyitottam, mégicscsak ott maradt a júliusban tévedésből direktben rátett Linux Mint 22, hiába formázás, hiába Flash.
Bitwarden
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Mégse sikerült
Beküldte Hymer -
Értékelés:
SZERKESZTVE. Formáztam, lassan kúszott a százalék-vonal. Aztán a Lemezkép-író is szépen beindult, százalékvonal lassan de biztosan növekedett. Jelezte, hogy sikeres a lemezkép-írás. Boldogság. Kihúztam, visszadugtam, rákattintottam. Továbbra is a júliusi fájlok jelentek meg.
Szóval NINCS MEGOLDVA két napos munka eredménytelen.
Mégse sikerült. Gondolod te
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
A helyesen megírt Linux Mint 22 Xfce telepítőn szerintem ezek a könyvtárak és fájlok szerepelnek:
A tiéden mi van?
Honnan tudod, hogy nincs jól megírva? Megpróbáltál róla bootolni és nem sikerült?
Én nem tudom, hogy jó ötlet-e, hogy te telepíts. Nem szeretném, ha baj lenne belőle.
Pedig elvileg telepítettél már, de néha olyan alapvetésekkel nem vagy tisztába, ami váratlanul éri az embert.
Pendrive képregény
Beküldte Hymer -
Értékelés:
El akartam küldeni egy 13 képből álló képregény formájában, de már nem bírom idegekkel sorrendbe rakni, úgyhogy töröltem a képeket,
De a lényeg, hogy tegnapi BIOS, azon nincs pendrive > Pendrive júliusi fájlok > formázás sikeres > Képírás sikeres > Pendrive mégis ugyanolyan katyvasz > Újraindítás, BIOS pont olyan mint előtte.
Most megpróbálom majd egy másik pendriveval,
Mit csináltam rosszul?
Pendrive képregény
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Újraindítás, BIOS pont olyan mint előtte
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Tudod, hogyan kell a gépeden bootolni pendrive-ról?
F9!!! Sikerült!
Beküldte Hymer -
Értékelés:
Na most rájöttem, hogy nálam F9-et kell nyomni újraindításkor, nem F10-et, ahogy eddig csináltam.
Köszönöm a segítséget.
Így most működik. És merem telepíteni, annyira hülye nem vagyok hozzá. Csak nem a megfelelő F-et nyomtam.
F9!!! Sikerült!
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Nehéz szülés volt, de örülök, hogy meglett. Járj sikerrel!
Bitwarden
Beküldte lynx -
Értékelés:
Egy dolgot nem tárolok rajta, a banki adatokat, de csak azért, mert a bank applikációja nem engedi elmenteni.
De ha nagyon akarja valaki, bármilyen érzékeny adatot eltárolhat.
Bitwarden
Beküldte lynx -
Értékelés: