A Redis licencváltása után új korszak kezdődik az Arch Linux felhasználóinak: a népszerű memóriabeli NoSQL adatbázist a nyílt forráskódú Valkey váltja fel, amely már több disztribúcióban is alapértelmezetté vált.
A licencváltás következményei
2024 márciusában a Redis Inc. bejelentette, hogy az eddig használt BSD 3-Clause engedély helyett kettős licencelési modellt vezet be. Az új konstrukció a Redis Source Available License (RSALv2) és a Server Side Public License (SSPLv1) kombinációjából áll. A döntés célja az volt, hogy megakadályozza a nagy felhőszolgáltatókat – például az AWS, Azure vagy GCP –, hogy Redis-alapú szolgáltatásokat kínáljanak anélkül, hogy visszajárulnának a szoftver fejlesztéséhez.
Bár üzletileg érthető volt a lépés, a nyílt forráskódú közösség erőteljes ellenállással reagált. A Redis ezzel a lépéssel lényegében kikerült az „open source” fogalomköréből, ami jelentős visszhangot váltott ki.
Megszületik a Valkey
Válaszul a változásokra, olyan iparági óriások, mint az Amazon, a Google és az Oracle összefogtak, és létrehozták a Valkey nevű forkot – egy teljes mértékben BSD-licencű, nyílt forráskódú Redis-alternatívát. A projekt már több stabil kiadást is megért, a legfrissebb 8.1-es verzió két hete jelent meg. A fejlesztők szerint a Valkey alacsony válaszidőt (sub-millisecond response time) garantál még nagy terhelés alatt is, és a legtöbb Linux disztribúcióban már leváltotta a Redist.
Arch Linux is csatlakozik a váltáshoz
április 17-én az Arch Linux karbantartói bejelentették, hogy a Valkey hivatalosan is felváltja a Redist az [extra] tárolóban. A változás egy két hetes átmeneti időszakkal indul: ez idő alatt a „redis” csomag még elérhető marad a hivatalos tárolóból, így a felhasználók tesztelhetik és előkészíthetik a migrációt.
A türelmi idő lejárta után a Redis csomag kikerül az [extra] tárolóból, és átkerül az Arch User Repository-ba (AUR), ahol már nem kap hivatalos frissítéseket, és elavultnak tekintendő.
Átállás Valkey-re: egyszerűbb, mint gondolnánk
Az Arch Linux felhasználóit arra ösztönzik, hogy minél hamarabb kezdjék meg alkalmazásaik és konfigurációik átvitelét Valkey-re. Szerencsére a leggyakoribb Redis-parancsok szinte teljes mértékben kompatibilisek Valkey alatt, így a váltás programozói oldalról nem igényel komoly újraírást. Emellett a Redis alatt készített mentések is könnyen importálhatók Valkey-be.
Hosszú távú hatások
A Redis licencváltozása rövid távon elérte célját: megvédte üzleti érdekeit. Ugyanakkor az általa kiváltott közösségi reakció hosszú távon akár láthatóságvesztéssel is járhat. A nyílt forráskód ereje épp abban rejlik, hogy szinte minden Linux-disztribúcióba bekerül, és fejlesztők milliói használják alapértelmezettként.
Most, hogy a Redis elkezd kikopni a hivatalos tárolókból, és helyét a közösségi fejlesztésű Valkey veszi át, könnyen lehet, hogy ez a változás fordulópontot jelent a fejlesztők döntéseiben.
A jövő még kérdéses, de egy dolog már most biztos: a Valkey már nem csak egy alternatíva – hanem az új alapértelmezés.

Hozzászólások
Hmm akkor ezek szerint a nagy
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Hmm akkor ezek szerint a nagy felhőszolgáltatók (meg általában mások) sem értik a ökoszisztémát. Milyen jó lenne, ha elkülönítenének egy összeget az általuk használt technológiák támogatására, hogy aztán ne az legyen, hogy az ehhez hasonló jófej céges próbálkozás végül mindig egy open source forkba megy át, ahol a termék open source volt és úgy próbáltak a támogatásból megélni. Ehelyett lehetne, használom, keresek ezzel az open source termékkel, akkor támogatom is azt anyagilag, vagy más erőforrásokkal. Szerintem az a sok kicsi tényleg sokra menne és talán az egyszemélyes projektek is jobban túlélnének.