Samba3 (Mint vs. Win11) [Megoldva]

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

magic-box képe

Fórum: 

Beüzemeltük az egyik céges gépet, amelyen most Mint fut. Istennek nem tudtuk összehozni, hogy lássa a Win11-en működő nyomtatót. Samba1-et Win 11-en (szomorúan) visszakapcsolva még látja, és driver stb. megvan, de nyomtatni nem tud. De a modernebb Samba használatánál se a megosztott könyvtárakat, se a nyomtatót nem látja. Varázslatok, amít a neten találtunk, eddig nem segítettek. Ha nem muszáj, nem akarnánk a Samba1-et használni. Esetleg ötlet vagy használható link?

magic-box képe

Müködő megoldás

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

"smbclient -L \\192.168.xx.xx -U windowsusername", ha fejre áll az ember se fogadja el a jelszót. Szóval ez nem működik.

Működő megoldás:

Windows megosztott nyomtató beállítása Linux Mint alatt (CUPS + SMB2/3)

1. Windows oldali előkészítés

  • A nyomtató legyen megosztva Windows alatt, pl. HP_M125 néven.
  • Hozz létre egy új, offline helyi fiókot (pl. printuser, jelszóval print123).
  • Engedélyezd a printuser számára a nyomtató használatát: Nyomtató tulajdonságai → Biztonság fül → Hozzáadás → Jogosultságok beállítása.

2. Linux oldali előkészületek

sudo apt install samba smbclient cups-browsed printer-driver-all hplip hplip-gui printer-driver-hpijs

Győződj meg róla, hogy a CUPS fut:

systemctl status cups

3. SMB kapcsolat tesztelése

smbclient -L //192.168.0.100 -U printuser

Ha belépsz, a nyomtató megosztása is látszódni fog.

4. Nyomtató hozzáadása a CUPS webfelületén

  1. Nyisd meg: http://localhost:631
  2. Administration → Add Printer
  3. Válaszd a Windows Printer via SAMBA opciót
  4. URI formátum:
smb://printuser:print123@192.168.0.100/HP_M125

Ha hosszú a megosztási név, szóközöket %20-ként kell megadni.

5. Nyomtató illesztő kiválasztása

Válaszd ki a megfelelő HP illesztőt (pl. HP LaserJet Pro MFP M125-M126). Ha nem elérhető, telepítsd a hplip és printer-driver-hpijs csomagokat.

6. Nyomtatás tesztelése

Ha sikeres a beállítás, nyomj egy Print Test Page-t.

7. Megjegyzés

Ez a megoldás nem használja az elavult Samba 1 protokollt. A hitelesítési adatokat az URI-ba ágyazva adtuk meg, ami LAN környezetben elfogadható kompromisszum.

 

Szerintem

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Nem reagáltam, mert nincs körülöttem olyan környezet, amivel ki tudtam volna próbálni.

De a lényeg:

Az újabb SMB-kkel (de más aktuális protokollokkal is, pl. RDP) az van, hogy a távoli Windows gépen léteznie  kell a felhasználónak amivel Linux alatt be vagy lépve, és jelszavának kell lennie. (vagy másik jelszavas felhasználónak, amivel authentikálod magad.) Nem fog működni a kapcsolat, ha Windows alatt a felhasználónak nincs jelszava, azaz automatikusan történik a bejelentkezés.

A 2. -es lépés felesleges Mint alatt, azok a csomagok telepítve vannak, vagy automatikusan települnek.

Menü ->Adminisztráció->Nyomtatók

Nyomtató hozzáadása -> Hálózati nyomtató -> Windows nyomtató SAMBA megosztással.

Itt meg lehet adni a bejelentkezési nevet, jelszót, ha kell. Az itt megadott felhasználónak léteznie kell Windows alatt.

Lehet olyan opció is, hogy szükség esetén kérje be a felhasználó nevet /jelszót

Az elérési út pedig IP_cím/megosztás_neve

Elvileg ezzel működnie kell.

Amúgy azt a nyomtatót meg hálózatra kell kötni. Könnyebb úgy az élet. Leginkább nem kell annak a gépnek bekapcsolva lennie, ami a nyomtatót vezérli, ha valamit bármelyik másik gépről nyomtatni kell.

magic-box képe

Működő megoldás

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

"Az újabb SMB-kkel (de más aktuális protokollokkal is, pl. RDP) az van, hogy a távoli Windows gépen léteznie kell a felhasználónak, amivel Linux alatt be vagy lépve, és jelszavának kell lennie. (vagy másik jelszavas felhasználónak, amivel authentikálod magad.) Nem fog működni a kapcsolat, ha Windows alatt a felhasználónak nincs jelszava, azaz automatikusan történik a bejelentkezés. .... Elvileg ezzel működnie kell."

Az elmúlt napokban, természetesen meglévő MS fiókkal próbáltam csatlakozni, amikor SAMBA 1-re vissza állítottuk a Windows 11 Host gépet, akkor részleges sikereket sikerült elérnem, a távoli számítógépen megosztott meghajtókat sikerült elérni, de a nyomtató nem működött az alap Linux Mint-es megoldásokkal. Ezután visszaállítottuk a Windows 11-es gépen a Samba új verzióját, és töröltük a Samba 1-et, alapvetően biztonsági megfontolásokból.

Természetesen, közben bújtam az eseménynaplót, és a jó felhasználóhoz próbált a Linux csatlakozni, csak nem sikerült neki még aktív csatlakozás után sem nyomtatnia.

A mai napon létrehoztunk egy helyi fiókot, így a felhasználónév már nem tartalmazott @ jelet, valószínű ez is okozott részhibákat. Így ezzel a leírással, amit közzétettem, sikerült csatlakozni a géphez és még nyomtatni is, és unalmas módon még a Windows-os megosztott mappák is elérhetőek.

Ha az én leírásom szükségtelen és másnak működik a gyári megoldás, valószínűleg nem az interneten keres majd egyéb alternatívákat :) Ha annyire működne a te megoldásod, akkor nem lenne tele az internet ezzel a problémával küzdő Linux felhasználóval.

"Amúgy azt a nyomtatót meg hálózatra kell kötni. Könnyebb úgy az élet. Leginkább nem kell annak a gépnek bekapcsolva lennie, ami a nyomtatót vezérli, ha valamit bármelyik másik gépről nyomtatni kell."

Ezzel kapcsolatban, 3 észrevételem is lenne:

  • Vannak irodák, ahol minden gép megy abban a 8-10 órában mikor dolgoznak, ahogy nálam a „titkárnős” gép
  • Nem minden otthonban van olyan nyomtató, amely dedikált hálózati csatlakozással rendelkezne (Ethernet/WiFi)
  • Ha tegyük fel hogy az előző nem teljesül, DE van egy ÚJ és DRÁGA Router kéznél, akkor arra esetleg rá lehet dugni, és az üzemelhet Print Serverként a saját vezérlő programjával. (Ami vagy működik vagy nem...)
  • Ha a felső kettőből valamelyik teljesülne, akkor sem biztos, hogy egy ÁTLAG felhasználó azt könnyebben beállítja, mint az én relatív egyszerű "kézenfogós" leírásom.
     

De természetesen, az átlag felhasználónak a Linux Mint súgója, nem az én leírásomat fogja bedobni, sem pedig, ha a Mint menüjében rákeresne arra, hogy nyomtatás.... De ha valaki már el van keseredve, annak ez a leírás adhat támpontot.

Ami talán kimaradt az enyémből, hogy local felhasználó kell, és egy HP nyomtatóhoz készült.

kami911 képe

Köszi, hogy megosztottad. Be

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Köszi, hogy megosztottad. Be fog kerülni a súgóba, mert hasznos,  és jól megírtad. Köszönjük! A személyeskedésbe hajló részt töröltem.  Nem segíti a szakmai munkát, továbbrais segítő közeget szeretnénk építeni. A munka részét nagyon Köszönjük! 

magic-box képe

Köszi, hogy megosztottad. Be

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#5 Köszönöm szépen! Bocsánat, kicsit elragadtattam magam. Próbálok rá figyelni legközelebb!

Köszi, hogy megosztottad. Be

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#6 Én nem gondolom hogy személyeskedés van / volt itt. Jelzem, én sem kötekedni akartam, csak leírtam én mit gondolok (pl. amit nem értek, hogy ezt meg azt kell telepíteni, miközben ezek alapból részei a rendszernek) Tehát a lényeg, írtam is, hogy nem tudtam kipróbálni, azt írtam le, hogy kellene működnie, és ha ez nem így működik, akkor az egy hiba, ha tudnám produkálni, akkor bejelenteném, de nem tudom.

Ja, azt, hogy hálózatra kötni a nyomtatót, azt erre az egy konkrét esetre írtam, és komolyan gondoltam, még akkor is, ha amúgy mindig be van kapcsolva a nyomtatós gép. Mert úgy még annak az erőforrásait sem terheli.

Ma már csak a nagyon régi nyomtatók nem támogatják az IPP-t, de ha ilyen nyomtató van, akkor bizony legjobb azt a hálózatra kötni.