Linux-kompatibilitás és új funkciók javítása az ingyenes hangszerkesztőben

kami911 képe

Megjelent az Audacity 3.7, a GNU/Linux, macOS és Windows rendszerekhez készült hatékony, ingyenes, nyílt forráskódú és platformokon átívelő hangszerkesztő szoftver legújabb stabil verziója, amely új effekteket, javításokat és hibajavításokat kínál a felhasználók számára. Az Audacity 3.7 számos hibajavítást és fejlesztést hoz, különösen a Linux rendszerekhez:

Újdonságok

  • Linux-kompatibilitás javítása: A fejlesztés növeli a kompatibilitást Linux rendszerekkel, kijavítva az AppImage csomag problémáit a Linux Mint 22 és Arch Linux rendszereken, valamint egy további problémát az Audacity Arch Linuxon való felépítésével kapcsolatban.
  • Kontrasztjavítás világos témában: A világos téma nagyobb kontrasztot kapott, megkönnyítve az audió kezelőfelület használatát.
  • Nem szabványos karakterek támogatása: A felhőben való mentés során javítva lett a nem szabványos karakterek kezelése.
  • Gyorsabb indítás több audió eszköz esetén: Azoknak a rendszereknek, amelyek számos audió eszközzel rendelkeznek, most gyorsabb a program indulása.
  • Opus fájlok importálása: Az Opus fájlok importálása javult a libopus könyvtár támogatásával.
  • “Insane” opció átnevezése: Az MP3 exportálási beállításoknál az “Insane” (Őrült) opciót átnevezték “Excessive”-re (Túlzott).

Hibajavítások

Az új kiadás több hibajavítást is tartalmaz:

  • Adatbázis zsugorítás javítása: Továbbfejlesztették az adatbázis tömörítési folyamatát, ami javítja a teljesítményt.
  • Multi-view támogatás javítása: Az újítások a többnézetes használatot segítik.
  • VST előre beállított útvonalak javítása macOS-en: Az Audacity most pontosabban kezeli a VST (Virtual Studio Technology) előbeállítások elérési útvonalait macOS rendszereken.
  • Sztereó sávok megszakításának kezelése: A sztereó sávok törlésének közbeni megszakítás problémáját is orvosolták.
  • Klipek beillesztése szerkesztés közben: A klipek beillesztése, ha az „editing clips can move other clips” (klipek szerkesztése más klipeket is mozgathat) opció engedélyezve van, most már pontosabban működik.

Új lehetőségek

  • Hatások kezelése visszavonható: Az effektek hozzáadása, eltávolítása, cseréje és újrarendezése most visszavonhatóvá vált, ami nagyobb rugalmasságot biztosít a szerkesztés során.
  • Opció átnevezése: Az “Split cut/delete” opciót átnevezték “Cut/delete and leave gap”-re (Vágás/törlés és rés hagyása), egyértelműsítve annak működését.

Az Audacity 3.7 letölthető AppImage formátumban a projekt GitHub oldaláról, amely szinte bármely GNU/Linux disztribúción telepítés nélkül futtatható.

Az Audacity régóta az egyik legnépszerűbb hangtechnikai szoftver, és a 3.7-es verzió frissítései tovább javítják a felhasználói élményt és a szoftver funkcionalitását. Az Audacity használata lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egyszerűen és hatékonyan vágjanak, szerkesszenek és javítsanak hangfájlokat, és hogy az új effektek és eszközök széles skálája miatt még kreatívabbak lehessenek. Emellett az Audacity platformfüggetlen, így használható Windows, macOS és Linux rendszereken is. A teljes kiadási jegyzeteket a projekt GitHub-oldalán olvashatja el, és letöltheti az Audacity 3.7-t a hivatalos weboldalról AppImage-ként, amelyet gyakorlatilag bármilyen GNU/Linux disztribúción futtathat anélkül, hogy bármit is telepíteni kellene a számítógépre.

Azonban érdemes figyelembe venni ezt a változást is:

Aki lemaradt volna róla, tavaly tavasszal az orosz illetőségű Muse Group megszerezte az Audacity projektet, és saját tulajdonára bejegyezte, mint márkanevet, és ami igazán kiverte a biztosítékot, hogy alaposan megváltoztatta a program adatvédelmi irányelveit: https://github.com/audacity/audacity/issues/1213

Közben volt némi visszakozás, a végleges, felülvizsgált adatvédelmi szabályzat a 3.0.3 verzióval együtt jelent meg.
a) a korhatár-korlátozás megszűnt,
b) nem gyűjtenek személyes adatokat,
c) a felhasználók lemondhatnak az adatküldésről,
d) az Audacity-t felépítő felhasználó, karbantartók (például: terjesztések) számára a hálózati elérést külön engedélyezni kell.

Ahogy az várható volt, nagy számban indultak projektek amik az Audacíiy kódja alapján másik új hasonló képességű program kidolgozását tűzték ki célul. Persze, egy ilyen program esetében ez óriási feladat, úgyhogy nem nagyon halad a dolog, a sok projekt közül kettő / ill. három látszott kiemelkedni, a tenacity, az audacium illetve a sneedacity.

A tenacity frontembere közben visszakozott, elég elképesztő indoklással (fórum trollok zaklatása, fizikai zaklatás lakhelyén, amire rendőrségi fejlelentést is tett, és a nyomozás érdekében nem lehet több infót megosztani.)

A tenacity-t pedig továbbforkolták: https://github.com/John-Enigma/audacity, bár ezen projekt kapcsán nem nagyon látni mozgolódást.

Úgy látszik, az audacium is elhaló félben van, nem frissült másfél éve. A tenacity is csak több mint egy évvel ezelőtt kapott frissítést.

Ti hogyan látjátok az Audacity jelenét, jövőjét? Melyiket használjátok jelenleg?