A KDE Project bejelentette a KDE Plasma 6.3 bétát, amely a legújabb KDE Plasma 6 asztali környezet következő kiadását vezeti fel. A KDE Plasma 6.3 új béta verziója számos új funkciót és jelentős fejlesztéseket tartalmaz, amelyek célja a felhasználói élmény továbbfejlesztése. Ez az új verzió több hónapnyi fejlesztés eredménye, és ígéretes újdonságokkal érkezik, amelyek az asztali környezet rugalmasságát és testreszabhatóságát erősítik.
Újdonságok a KDE Plasma 6.3-ban
Új funkciók és fejlesztések
- Panel klónozása: Mostantól egyszerűen létrehozhatunk egy azonos másolatot a meglévő panelekről.
- Billentyűparancsok az ablakok áthelyezéséhez: Lehetőség van billentyűkombinációk beállítására az ablakok irány szerinti áthelyezésére az egyéni csempézett zónák között.
- Virtuális asztalok mentése aktivitásonként: Az aktív virtuális asztalokat tevékenységenként külön menthetjük.
- Grafikus tábla beállítások átalakítása: Az új rendszerbeállítási oldal még egyszerűbb kezelhetőséget kínál.
- Színpontossági opció a KWin-ben: A képernyő színhűségének preferálása is választhatóvá vált.
Jobb eszközkezelés és skálázás
- Vezeték nélküli fejhallgatók alacsony töltöttségi értesítései.
- Automatikus érintőpad letiltás egér csatlakoztatásakor.
- Javított frakcionális skálázás.
Újdonságok a KDE Plasma 6.3-ban
Egyéb újdonságok
- Az asztali widgetek enyhén áttetszővé váltak.
- A hálózati hotspot alapértelmezésben véletlenszerű jelszót kap.
- Új szolgáltatás figyelmeztet, ha a rendszer kifogy a memóriából, és az operációs rendszer egy alkalmazást bezár.
Plasma Discover fejlesztései
- Jelzi, ha egy alkalmazást közvetlenül a fejlesztő csomagolt vagy megbízható harmadik fél hitelesített.
- Pontosabb visszajelzés a Flatpak futtatókörnyezetek letöltésekor.
- Sandboxed alkalmazások frissítés utáni engedélyváltozásainak kiemelése.
Egyéb fejlesztések
- Felhasználói élmény: A Kickoff alkalmazásindító „Beállítások” kategóriája a „Rendszer” alá került.
- Hardverinformációk: Az Info Center mostantól az összes GPU-t és az akkumulátor ciklusszámát is megjeleníti.
- Nyomtatók: A nyomtatási sorok és folyamatok közvetlen megjelenítése a widgetben.
lkalmazás is frissült, átdolgozott kezelőfelületet kapott az Akadálymentesítés (Accessibility), Billentyűzet (Keyboard) és Thunderbolt beállítások modulja. A Plasma téma mostantól tiszteletben tartja az Accent Color színsémát a Breeze Dark és Breeze Twilight globális témák esetén is.
Kipróbálás és megjelenés
A KDE Plasma 6.3 végleges verziójának megjelenése 2025. február 11-éren várható. A Linux disztribúciók karbantartói számára a stabil verziócsomagok február 6-án lesznek elérhetőek, hogy a felhasználók minél hamarabb élvezhessék az új kiadást. Addig is, a KDE Plasma 6.3 béta verzióját már most kipróbálhatjuk a tesztelési célú openSUSE Tumbleweed vagy KDE neon disztribúciókban.
A részletes változási naplóért és technikai részletekért nézd meg a frissítési jegyzeteket. A forráskód letölthető a git tárolóból, a projekt jövőbeli terveit és egyéb információkat megismerheti a wiki oldalon.
A KDE támogatása
A KDE egy szabad szoftver közösség, amely rengeteg önkéntese idejének és erőfeszítésének köszönhetően létezik. Mindig szívesen fogadunk új érdeklődőket, akik segíthetnek a kódolásban, hibajavításban és keresésben, dokumentáció írásában, fordításban, népszerűsítésben, stb. Minden közreműködésért hálásak vagyunk és örömmel fogadjuk. További információkért olvassa el a KDE támogatása oldalt, vagy legyen a KDE e.V. támogató tagja rendszeres pénzadománnyal.
A KDE projekt az egyik legnagyobb és legismertebb nyílt forráskódú asztali környezetet és kapcsolódó szoftvereket fejleszti. A KDE szoftverek több összetevőből állnak, és bár mindegyik a KDE ökoszisztémához tartozik, különböző szerepeket töltenek be. Íme a legfontosabbak:
KDE Plasma
- KDE Plasma egy modern, felhasználóbarát asztali környezet, amely grafikus felületet biztosít a felhasználók számára. A Plasma az asztal, a panelok, az alkalmazásmenük és a widgetek felhasználói felületét tartalmazza.
- A Plasma célja, hogy testreszabható, vizuálisan vonzó és könnyen kezelhető felhasználói élményt nyújtson. Főbb elemei közé tartozik az asztali háttérképek, az alkalmazásmenük (pl. Kickoff), a widgetek és a rendszertálca (System Tray).
- A Plasma folyamatosan fejlődik, új verziók jelennek meg, amelyek új funkciókat, teljesítményjavításokat és hibajavításokat tartalmaznak.
KDE Frameworks
- KDE Frameworks egy sor könyvtár és eszközkészlet, amelyek a KDE szoftverek építőkövei. Ezek a könyvtárak és modulok biztosítják a közös funkcionalitást, mint például a fájlkezelést, a hálózati kommunikációt és a grafikus felületkezelést.
- A KDE Frameworks célja, hogy egyszerűsítse a KDE alkalmazások fejlesztését azáltal, hogy közös szolgáltatásokat és API-kat biztosít.
- A KDE Frameworks 5 a legújabb sorozat, amely tartalmazza azokat a könyvtárakat, amelyeket a KDE Plasma és a KDE alkalmazások használnak.
KDE Applications
- KDE Applications olyan alkalmazásokat tartalmaz, amelyek a KDE felhasználói élményét bővítik. Ezek közé tartozik például a Dolphin fájlkezelő, a Konsole terminál, a Kate szövegszerkesztő és sok más.
- A KDE Applications célja, hogy a felhasználók számára egy átfogó, integrált szoftverkészletet nyújtson, amely zökkenőmentesen működik a KDE Plasma asztali környezetben.
- Ezek az alkalmazások külön frissítéseket kapnak, és nem mindig szinkronban vannak a Plasma és a Frameworks verzióival.