6.3

kami911 képe

Szinte csak most jelent meg és máris lejárt

A Linux Kernel 6.3 elérte az életciklus végét, a felhasználóknak sürgősen frissíteniük kell majd a Linux Kernel 6.4-re. A 2023. április 23-án megjelent Linux kernel 6.3 egy újabb rövid életű kernel-sorozat.

kami911 képe

Az első Linux Kernel 6.3-mal működő Arch Linux ISO-lemezkép már letölthető

Új verzióval ünnepli a nyarat az Arch Linux. A 2023.06.01 jelzésű Arch Linux ISO pillanatkép verzióval a legújabb és legjobb Linux kernel 6.3-as sorozatot használja. Ez azok számára lesz hasznos, akik a könnyű, rugalmas és gördülő kiadású GNU + Linux disztribúció friss telepítését tervezik.

kami911 képe

Köszönjük neked Linux kernel 6.2

A Linux Kernel 6.2 elérte az életciklus végét, a felhasználóknak sürgősen frissíteniük kell majd a Linux Kernel 6.3-ra. A 2023. február 19-én megjelent Linux kernel 6.2 egy újabb rövid életű kernel-sorozat, amely három hónapig volt a porondon.

kami911 képe

Hogyan frissíthet a 6.3-as Linux kernelre?

Megjelent a Linux kernel 6.3 verziója ennek kapcsán érdemes megfontolni a legújabb kernelre való váltást.

Tudnia kell, hogy ha az alábbi újdonságok nem fontosak és most minden jól működik a gépén, akkor nem érdemes frissítenie.

kami911 képe

Megjelent a Linux kernel 6.3-as verziója

Megjelent a Linux kernel 6.3-as verziója. A Linux 6.3 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. Az AMD automatikus IBRS-t vezetett be, mely hatékonyabb, mint a Spectre V2 mérséklésére használt Retpolines. Az Intel LKGS támogatása és az Arm SME2 és SME2.1 előkészületei is bekerültek a kernelbe. Több új illesztőprogramot is hoztak létre a Snapdragon 8 Gen 2 és az Intel Meteor Lake SoC-khoz.

kami911 képe

Megjelent a Calibre 6.3-as verziója

A Calibre készítője és karbantartója, Kovid Goyal kiadta népszerű nyílt forráskódú, platformokon átívelő és ingyenes e-könyv-kezelő szoftverének új verzióját.

A Calibre 6.0 az első olyan kiadás, amelyet a legújabb Qt 6 nyílt forráskódú alkalmazás keretrendszerre portoltak, így a felhasználóknak modernebb kezelőfelületet és valószínűleg zökkenőmentesebb teljesítményt kínál. Ez azt jelenti, hogy a Calibre már nem fogja támogatni a 32 bites CPU-kat, mivel a Qt 6 nem támogatja őket, és előfordulhat, hogy néhány harmadik féltől származó bővítmény nem fog működni, amíg azokat is át nem írják a Qt 6-ra.

A Calibre 6.0 kiadás másik fontos újdonsága a teljes szöveges keresés, mivel a Calibre mostantól képes a könyvtárban lévő könyvek teljes szövegének indexelésére. A teljes szöveges keresés funkcióval bármely könyvben lévő szavakra rákereshetünk a keresősáv bal szélén található FT (Full Text - Teljes szöveg) gombra kattintva.

Az ARM-felhasználók számára is van egy remek hír, mivel a Calibre 6.0 az első olyan kiadás, amely támogatja az ARM64 (AArch64) CPU architektúrát Linuxon. Ez azt jelenti, hogy végre telepítheti kedvenc ekönyvkezelőjét az ARM64 disztribúciót futtató Raspberry Pi számítógépére (vagy egy hasonló lapkára).

A Calibre 6.0 egyéb említésre méltó változások mellett frissített firmware-t hoz a Kobo meghajtóhoz. Úgy javítja a sötét módot, hogy a beállítások között a Preferences (Beállítások) > Look & Feel (Kinézet) menüpontot keresztül vezérelhető legyen. Ugyanitt különböző ikontémákat is választhatunk a világos és sötét módokhoz, és új opciót ad az Amazon metaadatok letöltéséhez, hogy a Kindle kiadást részesítsük előnyben, ha többféle könyvtípust találunk a keresésben.

A Calibre 6.0 emellett egy „Hangos olvasás” gombbal bővíti a megjelenítő vezérlőelemeit, hogy az aktuális oldalról a szövegről beszédmotorok segítségével hangosan felolvashassa a könyveket, a Beállításokban egy új „Saját oszlopok hozzáadása” opcióval testre szabhatja az oszlopok megjelenítését, és az OK gombra kattintva automatikusan hozzáadja a címkék hozzáadása bevitelben jelen lévő címkéket.

Feliratkozás RSS - 6.3 csatornájára