
A “hard freeze” (szigorú befagyasztás) időszaka alatt már csak a legszükségesebb, kritikus hibajavításokat vagy biztonsági frissítéseket engedélyezi a kiadásért felelős csapat. A legtöbb csomagváltoztatás ilyenkor már nem kerülhet be az új verzióba. Ez a fázis általában néhány hétig vagy hónapig tart, attól függően, milyen gyorsan sikerül elhárítani az utolsó hibákat. Az előjelek alapján valószínűsíthető, hogy a Debian 13 stabil verziója valamikor júliusban jelenhet meg.
Szigorú szabályok léptek életbe a csomagfrissítésekre vonatkozóan
Ebben az időszakban csak azokat a csomagokat engedik tovább az “unstable” ágból a “testing” ágba, amelyek nem kulcsfontosságúak, rendelkeznek teljes körű tesztlefedettséggel (autopkgtest), és ezek a tesztek minden architektúrán sikeresen futnak. Ezek a csomagok 20 nap elteltével automatikusan migrálódnak, ha nem észlelnek regressziókat. Ezzel szemben a kulcsfontosságú vagy nem teljes körűen tesztelt csomagok esetében külön engedélyre van szükség a kiadási csapattól.
A Debian projekt figyelmeztet: hibás csomagokat még a hard freeze fázisban is eltávolíthatnak a kiadásból, és ezek nem kerülhetnek vissza. Ezért minden fejlesztőt arra kérnek, hogy a reportbug eszközön keresztül nyújtsák be az ún. “unblock” kéréseket, ha mégis változtatásra lenne szükség.
A közösség segítségére is számítanak: kérik, hogy minél többen végezzenek telepítési és frissítési teszteket, különös figyelemmel a fontos csomagokra.
A Debian 13 egyik fontos változása, hogy a mips64el architektúra támogatása megszűnik, míg a riscv64 hivatalos támogatást kap, azaz bekerül a kiadásban szereplő architektúrák közé.
Megjelent a Debian 13 telepítő első kiadásra jelölt változata (RC1)
A “Trixie” telepítője már elérhető kiadásra jelölt (release candidate) változatban. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb újdonságokat és fejlesztéseket.
Újdonságok és fejlesztések a telepítőben:
- Okosabb kernelválasztás: a base-installer kizárja a *-signed-template csomagokat, így elkerülhető a felesleges aláírási sablonok kiválasztása.
- Debian CD fejlesztések: jobb forráscsomag-kezelés, frissített debian-edu-full feladatszűrő, ARMHF esetén nagy firmware csomagok kihagyása.
- Beszédszintézis visszatérése: a firmware-sof-signed frissült, így bizonyos hardvereken ismét működik a beszédszintézis.
Elérhető asztali környezetek
A Trixie telepítője a következő asztali környezeteket kínálja:
- KDE Plasma 6.3.4
- GNOME 48
- Xfce 4.20
- Továbbá: Cinnamon, MATE, LXDE, LXQt
Architektúra-specifikus változások
- ARM64: A netboot SD-képek mérete 150 → 300 MB, a netboot-gtk képeké pedig 200 → 400 MB lett, több modul támogatása érdekében.
- PandaBoard támogatás megszűnt.
- Új eszközök: támogatás a Pine64 Pinebook, MNT Reform 2, valamint több HP, Lenovo, Dell, Asus és Microsoft géphez.
Magasabb szintű fejlesztések
-
Linux kernel: az ABI szintje 6.12.27-re emelkedett.
-
Telepítő segédprogramok:
- debootstrap: elkerüli a usr-is-merged csomag behúzását Trixie/Sid esetén.
- espeakup: már megfelelően kezeli a bemeneti eseményeket induláskor.
- gnupg2: a gpgv nem függ többé az npth vagy libassuan könyvtáraktól.
-
GRUB fejlesztések:
- Pontosabb boot-eszköz észlelés.
- Hatékonyabb os-prober logika.
- EFI rendszereken a efibootmgr ki tudja dumpolni a bootloader konfigurációját.
Hardverfelismerés és firmware
- QEMU/KVM: a spice-vdagent csak akkor kerül telepítésre, ha asztali környezet is jelen van.
- Az xhci-pci-renesas firmware betöltésének új logikája elkerüli a kockázatos újratöltést.
- Az udev csomagok mostantól tartalmazzák az időkezelő (clock), MediaTek, Qualcomm Chromebook, valamint PMEM és UEFI HTTP boot drivereket.
Partícionálás és fájlrendszerek
- netcfg: elutasítja az érvénytelen névszerver-bejegyzéseket, és helyesen kezeli a maszkhossz jelölést.
- partman-auto: PPC64EL esetén a /boot partíció újra ext2, hogy fenntartsa a kompatibilitást a Petitboot rendszerrel.
- Fájlrendszer opciók: az XFS mostantól discard és prjquota mount opciókkal rendelkezik. Btrfs esetén előzetes mentési lehetőség áll rendelkezésre.
- Alapértelmezett méretezés: megabájt helyett gigabájt az alapértelmezett mértékegység.
Egyéb fejlesztések
- A tzsetup frissítette a régi időzóna-neveket és átnevezett városokat.
- A user-setup újra támogatja a nem-ASCII karaktereket a teljes nevekben – köszönet Marc Haber és Pascal Hambourg munkájáért.
Ha többet szeretne tudni, olvassa el a hivatalos bejelentést a Debian levelezőlistáján, vagy próbálja ki az új telepítőt a Debian hivatalos oldaláról letöltve.
A Debian 13 egyre közelebb kerül a végleges megjelenéshez – az elkövetkező hetek izgalmasnak ígérkeznek.
