Október 7-én, szombaton került megrendezésre az Open Linux Day (OLD). Nekem fontos volt ez a rendezvény, mert egyrészt egy számomra ismeretlen rendezte, aki Linux-hoz értő, és a Linux-ot támogató szervező, másrészt mert a rendezvény vidéken volt. Írásommal nem szeretném mélyíteni a vidék és a főváros közötti árkot, éppen ellenkezőleg. Nagyon örülök, ha vidéken is alakulnak baráti körök, rendezvények, tudásközpontok a Linux, a szabad szoftverek és a szabad kultúra köré.
Sok kezdő felhasználónak felmerül a kérdés, hogy melyik Linux terjesztést válassza, vagy éppen melyiket próbálja ki. A Linux rendszerek széles választéka között könnyű elveszni, és nehéz döntést hozni. Azonban most van egy remek megoldás a problémádra: a DistroSea weboldal.
Október végén megjelenik a Raspberry Pi 5. A 4 GB-os változat ára 60 dollár, a 8 GB-os testvéréért pedig 80 dollárt kérnek majd el - plusz a helyi adók. A platform gyakorlatilag minden elemét továbbfejlesztették. A Raspberry Pi 5 új funkciókkal rendelkezik, több mint kétszer olyan gyors, mint elődje, és ez az első Raspberry Pi számítógép.
Megjelent a Debian projekt következő stabil disztribúciójának, a Debian 12 (kódnév „Bookworm”) verziója. A Debian 12 , hosszú és izgalmas fejlesztési folyamat után végre elkészült. A projekt csapata 1 év, 9 hónap és 28 nap kemény munkájának eredményeként mutatja be a legújabb stabil verziót.
Sok kezdő felhasználónak felmerül a kérdés, hogy melyik Linux terjesztést válassza, vagy éppen melyiket próbálja ki. A Linux rendszerek széles választéka között könnyű elveszni, és nehéz döntést hozni. Azonban most van egy remek megoldás a problémádra: a DistroSea weboldal.
A Debian projekt örömmel jelenti be stabil disztribúciójának hetedik frissítését, a Debian 11-et (kódnevén: Bullseye). Ez a pontkiadás elsősorban a biztonsági problémákat javít, valamint néhány módosítást komolyabb problémát küszöböl ki.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a pontkiadás nem jelenti a Debian 11 új verzióját, hanem csak a mellékelt csomagok egy részét frissíti. Nem kell kidobni a régi telepítőt médiát. A telepítés után a csomagok frissíthetők az aktuális verziókra egy naprakész Debian tükör segítségével.
Majdnem pontosan ma tíz évvel ezelőtt több ezren állítottátok be az ébresztőórátokat, és arra ébredtetek a szökőnap reggelén, hogy felfedezzétek, hogy elkezdtük árulni a Raspberry Pi számítógépeket. Mire aznap este a kocsmában összegyűlt az önkéntes csapatunk egy ünnepi italra, a Farnell és RS Components már több mint 100 000 megrendelést fogadott be (annak ellenére, hogy a terhelés alatt nehezen tudták online tartani a weboldalukat); (rövid időre) Lady Gaga-t is megelőztük; és a Raspberry Pi egy kicsit nagyobb lett, mint terveztük.
A DietPi, egy Debian-alapú, könnyűsúlyú Linux-disztribúció, amelyet egykártyás számítógépekhez (single-board computers, SBC) fejlesztettek ki, elérhetővé tette legújabb kiadását, a DietPi 9.10 verziót. Ebben a frissítésben az Orange Pi 5 Max, Orange Pi 5 Pro és NanoPi M6 felhasználói új, hivatalos lemezképeket (image-eket) tölthetnek le az eszközeikhez.
A Debian 13 „Trixie” várhatóan 2025 közepén jelenik meg, és a fejlesztők már nyilvánosságra hozták a fagyasztási ütemtervet, amely március közepén kezdődik. Ez a kiadás különösen nagy érdeklődést vált ki, hiszen a Debian számos más disztribúció alapját képezi, így a következő két évben meghatározó szerepet játszik majd.
A Debian csapat felfedte a jövőbeli kiadások neveit is.
A Debian új főverziói kétévente követik egymást és Toy Story animációs nagyjátékfilmek szereplőinek nevei után keresztelik el a főverziókat. „Sid” viszont egy állandó karakter a Debian fejlesztés ütemtervében, mert az unstable, azaz fejlesztési ágat nevezi a Debian projekt Sid-nek: ő a szomszéd srác, aki nem éppen kesztyűs kézzel bánik a játékokkal.
A Debian 13 „Trixie” kiadása, amely várhatóan 2025 közepén érkezik, fokozatosan közeledik a végleges verzióhoz. Az új telepítő és a vizuális arculat már elkészült, most pedig a fejlesztési folyamat következő nagy lépésére, a „fagyasztásra” készülnek. Cikkünkben bemutatjuk a fagyasztás szakaszait, és bepillantást nyújtunk a Debian jövőbeli terveibe.
A Debian Projekt bejelentette a Debian 12.9 „Bookworm” operációs rendszer legújabb verziójának kiadását, amely friss kernel verzióval, hibajavításokkal és biztonsági frissítésekkel érkezik. Az új verzió frissített telepítőképeket biztosít a felhasználók számára, így könnyebbé téve az új hardverek telepítését.
Steve Langasek, aki 2025. január 1-jén, 45 évesen elhunyt, hosszú évtizedeken át formálta a Debian és az Ubuntu közösséget. Munkássága és elhivatottsága örökre beíródott a nyílt forráskódú közösség történetébe, és az általa elért eredmények sok millió ember életét befolyásolták, bár sokan talán nem is tudták, hogy az ő neve áll a háttérben. Bár már hosszú évek óta harcolt a betegségekkel, a híre, hogy eltávozott, mélyen megérintette a közösséget, amelyet évtizedeken át támogatott.