Karl Benz szabadalmaztatja a benzines autót

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

Karl Friedrich Benz 1886. január 29-én szabadalmaztatta a világ első benzinmotoros autóját, amely forradalmasította a közlekedést, és megalapozta a modern autóipart. Ezzel a találmánnyal Benz nem csupán egy új közlekedési eszközt hozott létre, hanem egy teljes iparágat indított el, amely a 20. század egyik meghatározó gazdasági ágazatává vált.

Karl Benz találmánya, a Benz Patent-Motorwagen, egy háromkerekű jármű volt, amelyet egy egyhengeres, négyütemű benzinmotor hajtott. A jármű teljesítménye körülbelül 0,75 lóerő (0,55 kW) volt, és nagyjából 16 km/h sebességre volt képes. Bár ma már alacsonynak tűnik ez a teljesítmény, akkoriban forradalmi újításnak számított. 1888-ban Benz felesége, Bertha Benz, minden előzetes bejelentés nélkül megtette az első hosszabb autóutat, amikor két fiával együtt Mannheimből Pforzheimbe vezetett – nagyjából 106 kilométert. Ez az út nemcsak az autó gyakorlati hasznosságát bizonyította, hanem az első tankolásra is sor került, mivel Bertha Benz egy gyógyszertárból vásárolt ligroint (korai benzint), hogy üzemanyagként használja.

Karl Benz találmánya megalapozta későbbi vállalatát, amely az évek során összeolvadt Daimler társaságával. Ez a fúzió hozta létre a világhírű Mercedes-Benz márkát, amely a mai napig az autóipar egyik legismertebb és leginnovatívabb szereplője. Karl Benz autója egy új korszak kezdetét jelentette.

A belső égésű motorral hajtott járművek kiszorították a lovaskocsikat, és elindították a tömeggyártásra épülő modern autóipart. E találmány nélkül a világ közlekedése teljesen másképp nézne ki ma. A Bertha Benz által megtett út pedig az autós turizmus kezdetének is tekinthető. Mindez azt bizonyítja, hogy Karl Benz és találmánya nemcsak technológiai, hanem társadalmi szempontból is óriási hatással bírt.