
1972. június 27-én megalapításra került egy név, amely mára örökre beírta magát a technológia és szórakoztatás történetébe: Atari. A vállalatot Nolan Bushnell és Ted Dabney alapította, és első játékuk, a mára legendássá vált Pong, nemcsak az első kereskedelmileg sikeres videojáték volt, hanem egy új iparág születését is elhozta. 1977-ben az Atari újabb forradalmat indított el: piacra dobta a Video Computer Systemet (VCS), amelyet később Atari 2600 néven ismert meg a világ. Ez a konzol lett az otthoni videojátékok első valóban sikeres platformja, és megalapozta a mai home gaming kultúra alapjait. A '70-es és '80-as évek fordulójára az Atari már nem csupán egy cég volt, hanem a videojáték szinonimája. Mielőtt az iparágot elérte volna az 1983-as videojáték-válság, az Atari az Egyesült Államok történetének leggyorsabban növekvő vállalatává vált.
1972-ben az Atari nevű cég alapítói, Nolan Bushnell és Ted Dabney új kihívás elé állították az akkor még kezdő mérnököt, Allan Alcornt. Bushnell azzal bízta meg Alcornt, hogy készítsen egy egyszerű játékot gyakorlási céllal. Az ötlet alapját Bushnell korábbi tapasztalata adta: látta a Magnavox Odyssey nevű konzol egyik játékát, amely szintén egy tenisz-szimuláció volt. Alcorn azonban új szintre emelte az ötletet, és olyan játékmenetet tervezett, amely könnyen érthető, mégis izgalmas. A játékban két játékos irányított egy-egy ütőt (paddle-t), amelyek segítségével a képernyőn pattogó labdát kellett visszaütniük. Ha valaki elmulasztotta a labdát, az ellenfél pontot kapott.
1972. november 29-én az Atari bemutatta ezt az első termékét, a Pong-ot, amely a világ első kereskedelmi szempontból sikeres videójátékává vált. A Pong egyszerűsége ellenére addiktív és szórakoztató lett. A történet szerint az Atari alapítója, Nolan Bushnell, ezen a napon helyezte el a játék első példányát a kaliforniai Sunnyvale-ben található Andy Capp’s Tavern nevű szórakozóhelyen. A legenda szerint a bár tulajdonosa néhány nappal később felhívta az Atarit, hogy a gép nem működik.
Miután Alcorn utánanézett a problémának, kiderült, hogy a játékautomata a játékhoz szükséges negyed dolláros, Quarter pénzérmékkel telt meg nagyon hamar, és ezért állt le. Az egyszerű fa borítású játékgép azonnal a bár vendégeinek kedvencévé vált. Bár ez a történet mára inkább legendának tűnik, a Pong népszerűsége vitathatatlan: 1972 és 1974 között nagyjából 8 000 játékgépet helyeztek üzembe.
Az Atari hatása messze túlmutat egyetlen játékon vagy konzolon. Az általuk lefektetett technológiai, üzleti és kulturális alapok nélkül ma nem lenne Nintendo, PlayStation, Xbox, vagy akár indie játékfejlesztés sem. Az interaktív szórakoztatás ma is azokra az alapokra épít, amelyeket az Atari lerakott.
Ha Ön valaha játszott videojátékkal – legyen szó a '70-es évek korai árkádgépeiről, az '80-as, '90-es évek konzoljairól, vagy a legmodernebb virtuális valóságról – tartozik egy köszönettel ennek az úttörő vállalatnak. A legjobb módja annak, hogy tisztelettel adózzunk az Atari öröksége előtt? Egyszerű: álljunk meg egy pillanatra – és játszunk egy videojátékot.
A játék története itt kezdődött – és Ön is részese lett.
