
Több mint száz éve, 1923. július 5-én a Kodak piacra dobta a Cine-Kodak Model A kamerát, amelyet úgy terveztek, hogy elérhető alternatívát nyújtson az akkoriban kizárólagos 35 mm-es filmformátummal szemben. Ez a kamera volt az első teljes 16 mm-es filmrendszer, amelyet az amatőr filmkészítők igényeihez igazítottak. A kézi hajtókarral (hand-cranked) működő kamera és a hozzá tartozó vetítőgép egyszerű kezelhetősége révén lehetővé tette, hogy a filmkészítés ne csak a profi stúdiók kiváltsága legyen, hanem a középosztálybeli családok is megörökíthessék mindennapjaikat.
Miért éppen 16 mm?
A 16 mm-es film szélessége fele a 35 mm-es filmének, így költséghatékonyabb és könnyebben kezelhető volt. Ezt a formátumot kifejezetten az amatőr és oktatási célú filmezésre szánták, és a Kodak mellé még abban az évben kifejlesztette a saját 16 mm-es vetítőgépét is. Fontos megjegyezni, hogy a 16 mm-es film nem gyúlékony acetát alapú volt, szemben a 35 mm-es nitrocellulóz változatával, amely komoly tűzveszélyt jelentett.
Bár eredetileg amatőr célokra készült, a 16 mm-es film rövid időn belül új szerepkörben is bizonyított. A második világháború során a haditudósítók rendszeresen használták, mivel a felszerelés kompaktabb, olcsóbb és könnyebb volt, mint a hagyományos 35 mm-es kamerák. A háború után pedig a televíziózás korai korszakának egyik alappillére lett, különösen a híradókban. A mozgó tudósítások (newsreels) és terepen készült riportok elképzelhetetlenek lettek volna a 16 mm-es technológia nélkül.
A formátum továbbélése a digitális korszakban
A 16 mm-es film soha nem tűnt el teljesen: az 1960-as és ’70-es években a független filmesek és kísérleti filmkészítők kedvelt eszköze lett. A mai napig használják dokumentumfilmesek, archiváló intézmények és egyes művészfilmesek, akik a celluloid sajátos esztétikáját részesítik előnyben a digitális képalkotással szemben.
Létezik egy professzionálisabb változata is, a Super 16 mm, amely még jobb képarányt kínál és akár televíziós sugárzásra is alkalmas minőséget nyújt.
A Kodak a Cine-Kodak Model A megjelenésével nemcsak kamerát adott az emberek kezébe, hanem egy egész kultúrát is megteremtett. A felhasználók egyre több családi ünnepet, utazást és hétköznapi pillanatot rögzítettek, megalapozva a home movie műfaját, amely a XX. század egyik ikonikus audiovizuális öröksége lett.
