Október 7-én, szombaton került megrendezésre az Open Linux Day (OLD). Nekem fontos volt ez a rendezvény, mert egyrészt egy számomra ismeretlen rendezte, aki Linux-hoz értő, és a Linux-ot támogató szervező, másrészt mert a rendezvény vidéken volt. Írásommal nem szeretném mélyíteni a vidék és a főváros közötti árkot, éppen ellenkezőleg. Nagyon örülök, ha vidéken is alakulnak baráti körök, rendezvények, tudásközpontok a Linux, a szabad szoftverek és a szabad kultúra köré.
A hamarosan megjelenő LMDE (Linux Mint Debian Edition) 6 operációs rendszer kiadása már elérhető nyilvános béta tesztelésre a 2023 október során megjelenő végleges kiadás előtt.
Köszönjük a folyamatos támogatást és az adományokat!
A Linux Mint 21.2-re való felkészülés során néhány további vizuális változtatást hajtottak végre a fejlesztők.
Eszköztippek
Már egy ideje tervezi a Linux Mint csapat, hogy újratervezik az eszköztippeket. Ennek fő oka az volt, hogy nem voltak egységesek az eszköztippek és szedett-vedett volt a kinézet. Másképp néztek ki attól függően, hogy honnan jöttek (GTK2, GTK3, Cinnamon). Ezek néha szürke szegélyt is tartalmaztak, ami nem nézett ki tisztán a sárga színű háttér körülölelve. Körülnézve más operációs rendszereken, Linux témákon és mindezeken amit az interneten fellelhető, azt találták, hogy szinte senki sem használja már a hagyományos sárga színt.
A Linux Mint Debian Edition (LMDE) 4-es verzióját mostantól lehet frissíteni az 5-ös verzióra. Ez elvégezhető az új Upgrade Tool (Megújító eszköz) segítségével is a következő módon.
Először frissítse a gyorsítótárat, és telepítse a frissítő eszközt a következő parancsok terminálba (gyorsan elindítható a terminál a Crtl + Alt + T billentyűkombinációval) történő beírásával:
apt update
apt install mintupgrade
Ezután írja be a következő parancsot az Upgrade Tool alkalmazás elindításához:
sudo mintupgrade
Ekkor megjelenik az Upgrade Tool ablaka:
Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat.
Ha az eszköz elkészült, és a megújítás sikeres volt:
Zárja be az alkalmazást,
Távolítsa el az alkalmazást, és
Indítsa újra a számítógépet.
apt remove mintupgrade
sudo reboot
Ez egy jelentős frissítés. Több órát is igénybe vehet.
Az alkalmazás frissíteni fogja a rendszert, és rendszer pillanatképet is fog készíttetni. Ne kapkodjon, ne siessen, ne rövidítse le a megújítást.
Ne habozzon segítséget kérni, ha kérdései vannak, vagy ha problémái adódnak a megújítással kapcsolatban.
A hamarosan megjelenő LMDE (Linux Mint Debian Edition) 5 operációs rendszer kiadása már elérhető nyilvános béta tesztelésre a 2022 március során megjelenő végleges kiadás előtt.
A Debian GNU/Linux 11 „Bullseye” operációs rendszeren alapuló és a hosszú távon támogatott Linux 5.10 LTS kernel sorozat által hajtott LMDE 5 „Elsie” disztribúció a Linux Mint 20.3 „Una” kiadásban jelen lévő frissített szoftver stackkel és a legújabb Cinnamon 5.2 asztali környezettel érkezik alapértelmezetten.
A Linux Mint Debian Edition 5 neve „Elsie” lesz. A Elsie név magyar formája nem ismert. A héber Eliseba női névből származtatható az Elizabeth név, amely magyar nyelven Erzsébet. Jelentése: „Isten az én esküvésem”, „Isten a teljesség”, „Isten a tökéletesség”. Az Erzsébetek November 19-én ünneplik névnapjukat (vagy május 5-én és május 24-én, július 4-én és július 8-án, augusztus 24-én, november 5-én, november 14-én, november 17-én és november 25-én is, december 1-én).
Az LMDE a Linux Mint csapatának egyik fejlesztése, a „Linux Mint Debian Edition / Linux Mint Debian Kiadás” kifejezés rövidítése. Célja annak biztosítása, hogy a Linux Mint továbbra is legalább ugyanazt a felhasználói élményt nyújtsa, mint a korábbi kiadásokban, tekintettel arra az eshetőségre is, hogy mekkora munkát igényelne, ha az Ubuntu Linux egyszer-csak eltűnne. Az LMDE azon célkitűzésünk megvalósítása, hogy az általunk kifejlesztett Linux rendszer megáll a saját lábán az Ubuntu Linux terjesztéstől függetlenül is.
A hamarosan megjelenő LMDE (Linux Mint Debian Edition) 6 operációs rendszer kiadása már elérhető bétának szánt verziója tesztelésre, a 2023 szeptember során megjelenő végleges kiadás előtt.
A Liquorix alapja a Vanilla rendszermag (kernel). Készítői törekednek a lehető legjobb beállításokra a játék- és a multimédiás alkalmazások használati igényeihez, valamint, más, valós idejű terhelésekhez. Jelenleg a Debian-alapú (például LMDE) és az Ubuntu-alapú (például Linux Mint) terjesztésekhez érhető el, a 64 bites architektúrára. Telepítése és frissítése a csomagkezelők használatával történik a rendszermag saját tükörkiszolgálójáról.
A Java JRE 8 letöltését az update-sun-jre alkalmazás végzi, amelyet külső tükör felvétele után lehet telepíteni. Az alkalmazás egy shell script, amely a rendszer frissítések alkalmával megkeresi, letölti és telepíti a legújabb Java JRE (Java Runtime Environment) kiadást, egészen pontosan, mindezt a 8-as verzió tekintetében, és az Oracle weboldaláról.
A Flatpak egy segédalkalmazás a szoftverek telepítéséhez, a csomagkezeléshez, és az alkalmazás virtualizációhoz a Linux terjesztéseken. A Snap, és AppImage csomagokhoz hasonlóan a Flatpak olyan „homokozó” környezetet biztosít, amely elkülöníti az alkalmazásokat a rendszer többi részétől. Kényelmes, és működőképes, hiszen az alkalmazások telepítéséhez és futtatásához szükséges függőségeket egy, az egyben tartalmazza. Arra azért illik figyelni, hogy előbbi okból a telepített alkalmazások helyfoglalása meglehetősen nagy.
Az ügyféloldali dekoráció (CSD) az az eljárás, amely lehetővé teszi, hogy egy grafikus alkalmazás legyen felelős a saját ablakdekorációinak megrajzolásáért, ami történelmileg az ablakkezelő feladata.
Néha az ügyféloldali dekorációt olyan alkalmazásokra alkalmazzák, amelyek nem rendelkeznek hagyományos címsorral, azonban ez a kifejezés helytelen használata, mivel még azok az alkalmazások is dekorálhatók, amelyek rendelkeznek egy alap címsorral.
Az Xfce asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője a Thunar. Most azt mutatom be, hogyan lehet a környezeti menüjét (egér jobb gombos menü) bővíteni. A fájlkezelők néhány tulajdonságukban egyediek, a környezeti menü bővítésének lehetősége a Thunar fájlkezelőre jellemző.
Nyisd meg fájlkezelőt!
Az Egyéni műveletek beállítása... (Custom Actions) elem a képen látható: