X11

kami911 képe

Megjelent a Enlightenment 0.25 asztali héj

Megjelent a nagyobb frissítést hozó Enlightenment 0.25-ös asztali héj. Ez a verzió új, lapos megjelenést és egy csomó fejlesztést vezet be a pehelykönnyű és modern Linux asztal rajongói számára.

Az Enlightenment-et az 1990-es években Carsten „Rasterman" Haitzler indította útjára, mint egy könnyen használható ablakkezelőt az X11-hez. Azóta kibővült az Enlightenment Foundation Libraries (EFL) egymillió sornyi C kódjával, és sokféle alkalmazással. Lendületes és aktív fejlesztői és felhasználói közösség van, akik nap mint nap dolgoznak és fejlesztik a kódot.

Az Enlightenment-et az „asztali héj" kategóriába sorolják, mivel mindent biztosít, amire az asztali számítógép vagy laptop működtetéséhez szükség van, de nem egy teljes asztali környezet. Ez olyan funkciókat foglal magában, mint az alkalmazások indítása, az ablakok kezelése és a rendszerfeladatok elvégzése, mint a felfüggesztés, újraindítás, fájlkezelés stb.

Az Enlightenment Project a Wayland mint alap megjelenítési rendszer használata felé halad, míg maga az Enlightenment egy teljes Wayland kompozitorrá válik önerőből. Ez időbe telik, és volt néhány bukkanó az úton, de a cél az, hogy az X11 támogatása végül megszűnjön.

kami911 képe

Megjelent a Wine 7.8

Ha Linux alatt szükség van Windows alkalmazok futtatására, akkor a Wine vagy a belőle készült termékekkel teheti meg azt a felhasználó, x86 utasításkészlettel rendelkező számítógépeken. A Wine új kiadása, egy évnyi fejlesztési fázis után került immáron végleges verzióban a publikum elé. A köztes réteg, azaz wrapper, nem egy emulátor (erre utal a neve is: WINE – Wine Is Not Emulator), így nem teljes gépet emulál a gépben futó alkalmazásnak, mint mondjuk virtualizáció esetén, hanem az alkalmazott rendszerhívásokat fordítja le a megfelelő linux-os, mac-es hívásokra.

Főbb újdonságok

kami911 képe

Megjelent a Wine 7.7

Ha Linux alatt szükség van Windows alkalmazások futtatására, akkor a Wine vagy a belőle készült termékekkel teheti meg azt a felhasználó, x86 utasításkészlettel rendelkező számítógépeken. A köztes réteg, azaz wrapper, nem egy emulátor (erre utal a neve is: WINE – Wine Is Not Emulator), így nem teljes gépet emulál a gépben futó alkalmazásnak, mint mondjuk virtualizáció esetén, hanem az alkalmazott rendszerhívásokat fordítja le a megfelelő linux-os, mac-es hívásokra.

Főbb újdonságok

kimarite képe

XsnoW - karácsonyi asztal alkalmazás

Az XsnoW olyan alkalmazás, amely a számítógépes rendszer grafikus felhasználói felületének elemeire hulló hó látszatát kelti. Az XsnoW eredetileg virtuális üdvözlőlapként készült 1984-ben Macintosh rendszerekhez. A koncepciót 1993-ban XsnoW néven átültették az X Window Systemre, és az 1990-es évek végén számos Linux-disztribúcióban is szerepelt.

Telepítés

Szoftverközpontból vagy terminálban:

sudo apt-get install xsnow

Használat

Nyiss terminált és futtasd:

kimarite képe

Monitor, kijelző felbontásának beállítása a xrandr alkalmazással

Mi van akkor, ha a videókártyád nem támogatja a monitorodat, és emiatt csak az 1024×768 vagy egy ehhez hasonló, alacsony, ezáltal kényelmetlen felbontást lehet beállítani a grafikus Kijelző vagy Monitorok alkalmazásban. Megjegyzem, a jelenséget okozhatja egy átalakító is.

Megoldás

Nyiss egy terminált ...

Teszt

Kérd le a csatlakoztatott monitor nevét

xrandr -q | egrep -i connected

A parancssor kimenete nálam azt mutatja, hogy a használt monitor neve LVDS-1

Feliratkozás RSS - X11 csatornájára