1983-ban a Microsoft kiadta első szövegszerkesztőjét, a Microsoft Word 1.0-t, amelyet MS-DOS rendszerekhez terveztek. Ez volt az első szövegszerkesztő, amely széles körben támogatta a számítógépes egér (mouse) használatát, ami jelentős technológiai ugrásnak számított a felhasználói élmény szempontjából. Nem véletlen, hogy a Microsoft ebben az évben dobta piacra az IBM-kompatibilis PC-khez szánt egerét is.
A Word 1.0 egyik újdonsága volt, hogy ingyenes demó verziót kínáltak a PC World magazin mellékleteként, ez volt az első alkalom, hogy egy magazinhoz mellékeltek floppy lemezt. Ezzel a lépéssel a Microsoft nemcsak a szoftveres újításokat hozott, hanem egy új marketingstratégiát is bevezetett, amely segített elterjeszteni a terméket a nagyközönség számára. A Microsoft Word 1.0 megjelenése fontos mérföldkőnek számított, mivel hozzájárult a modern szövegszerkesztők kialakulásához, és megalapozta a Microsoft vezető szerepét a szoftverpiacon.
Az első verzió 1983 októberében jelent meg Multi-Tool Word néven, kifejezetten Xenix rendszerekhez tervezve, de az MS-DOS kompatibilis port sem késett sokat. A Microsoft kettős stratégiát választott a Word népszerűsítésére. Egyrészt az volt a cél, hogy támadást intézzenek a WordStar ellen és annak korlátozott WYSIWYG támogatása ellen: a képernyőn megjelenő betűk félkövérek, dőlt betűsek és aláhúzottak voltak, nem pedig speciális zárójelek közé szorítva. Másrészt, a Word egér támogatással is rendelkezett, egy „kis szerkezet”, amely a szoftverrel együtt segítette a szöveg gyorsabb másolását, mozgatását és szerkesztését.
Előny a Word 1.0 javára: A WYSIWYG teljesebb volt
Ezen látszólagos előnyök ellenére azonban a DOS-alapú Word kiadások sosem váltak igazán népszerűvé, különösen az első verzió. Felhasználói felülete jelentősen eltért a WordStar és más versenytársak megoldásaitól. Néhány tervezési döntés nem sok értelmet nyert, például, hogy a dokumentumok mentési opcióját egy „Transfer” nevű menübe rejtették. Az hivatalos dokumentáció sem könnyítette meg a dolgokat: a kézikönyv közel 450 oldalas volt, még a WordStar kézikönyvénél is hosszabb. Az egér használata sokkal gördülékenyebb és dinamikusabb élményt nyújtott, de ne feledjük, hogy ez 1983-ban még egy új fogalom volt a felhasználók számára.
A Word 1.0 nem volt lehetetlen csak billentyűzettel használni... de az egér nem véletlenül került a csomagba
A kalózkodás kulcsfontosságú tényező volt a WordStar népszerűségében, de a Microsoft hihetetlen lépéseket tett annak érdekében, hogy korlátozza a Word illegális másolatainak terjedését. A ToastyTech portálon található cikk, amely a Word 1.x verzióját tárgyalja, egy teljes fejezetet szentel a másolásvédelemnek, beleértve egy olyan mechanizmust, amely csak egyetlen telepítést engedélyezett egy floppy lemezkészletről a merevlemezre. Ha a merevlemez megsérült és a felhasználónak nem volt biztonsági mentése, az egyetlen megoldás az volt, hogy új példányt vásároljon a Wordből.
„Ablakok”? Feltételezem, nevezhetjük őket így…
Mindezek ellenére a Microsoft sosem adta fel, és négy különböző Word-verziót fejlesztett: az eredeti MS-DOS-hoz, egy másikat az Apple Macintoshhoz, egy harmadikat a „új” Microsoft Windows-hoz, és egy speciális buildet az Atari ST rendszerekhez, amely Microsoft Write néven futott, de sosem kapott frissítést. A verziószámok egységesítése 1993-ban történt, amikor a Microsoft kiadta a Word 6.0-t DOS-hoz, a Word 6.0-t Mac-hez (amely, úgy tűnik, teljes rémálom volt – egy kiváló cikket is olvashatsz a fejlesztési problémáiról itt), és a Word 6.0-t Windows-hoz.