
1981. július 9-én jelent meg az az árkádjáték, amely örökre megváltoztatta a videojátékok világát: a Donkey Kong. Ez a játék nem csupán Nintendo első nagy sikere volt a nyugati piacon, hanem két ikonikus karakter, Donkey Kong és Mario „születésnapját” is jelöli – utóbbi eredetileg még csak „Jumpman” néven szerepelt.
Egy játék, amely Popeye helyett született
A japán Nintendo cég, amely akkoriban főként játékkártyákkal és játékokkal foglalkozott, épp új piacokat keresett, és szerette volna meghódítani Észak-Amerikát egy videojátékkal. Eredetileg a Popeye rajzfilmsorozat szereplőivel terveztek játékot készíteni, de nem kapták meg hozzá a licencet. Ehelyett a fejlesztők úgy döntöttek, egy új történetet találnak ki, amely Popeye, Olívia és Bluto karaktereit helyettesíti. Így született meg a Donkey Kong, ahol egy emberszabású gorilla – a címszereplő – elrabol egy nőt, és a játékos feladata, hogy hősünkkel, Jumpmannel megmentse őt.
A Jumpman név mögött: megszületik Mario
Bár az első változatban a játék főhősét csak „Jumpman”-ként ismerték, hamarosan új nevet kapott – Mario –, miután a játék világsikert aratott. A névválasztás egyes források szerint Mario Segale amerikai ingatlanfejlesztőről történt, aki akkoriban a Nintendo of America irodáinak tulajdonosa volt.
Jogvita a majmok miatt
A játék óriási sikere nem maradt jogi következmények nélkül. A Universal Studios pert indított a Nintendo ellen, arra hivatkozva, hogy a Donkey Kong név megsérti a King Kong védjegyét. A bíróság végül a Nintendo javára döntött: kimondták, hogy a „Kong” szó japán szlengben egyszerűen gorillát jelent, és a két karakter között nincs összetéveszthetőség.
Ez a döntés nemcsak jogi precedenst teremtett, hanem hozzájárult ahhoz is, hogy a Nintendo meghatározó szereplőjévé váljon a videojáték-iparban.
A Donkey Kong nemcsak technikai újításai – például a történetmesélés bevezetése az árkádjátékokba – miatt jelentős, hanem mert ez volt az első megjelenése egy olyan karakternek, aki a későbbiekben a Nintendo legismertebb és legsikeresebb hősévé vált: Mario. Mario azóta több mint 200 játékban szerepelt, saját franchise-t kapott, és a világ egyik legismertebb videojátékos szimbólumává vált. A Super Mario név mára sokkal többet jelent, mint egy egyszerű karaktert. Azóta a popkultúra egyik ikonjává vált, megjelenve filmekben, tévéműsorokban, ruházati termékekben és különféle más médiumokban is.
A Donkey Kong sikere megmutatta, hogy az eredeti ötletek és karakterek képesek globális hatást gyakorolni, és ezzel megkezdődött a Nintendo felemelkedése a videojátékok világában.
(kép)
