1981

kami911 képe

Az IBM első asztali számítógépe: System/23 Datamaster

1981. július 28-án az IBM bemutatta az első asztali számítógépét, a System/23 Datamaster-t, mindössze két héttel az IBM PC piacra dobása előtt. A Datamaster kifejezetten kisvállalkozások számára készült, főként szövegszerkesztésre és adatfeldolgozásra, és úgy tervezték, hogy a felhasználók számítógépes szakértő nélkül is könnyedén be tudják állítani.

kami911 képe

A Microsoft megszerzi az 86-DOS teljes jogait

1981. július 27-én egy mérföldkőhöz érkezett a személyi számítógépek története: mindössze körülbelül két héttel azelőtt, hogy az IBM megkezdte volna az első IBM PC tömeges kiszállítását, a Microsoft megvásárolta az operációs rendszerként használt 86-DOS teljes jogait. Az operációs rendszert korábban QDOS-nak (Quick and Dirty Operating System, azaz „Gyors és Piszkos Operációs Rendszer”) hívták, és a Seattle Computer Products (SCP) cégnél dolgozó Tim Paterson fejlesztette az Intel 8086-os processzoraihoz a rendszert.  Ízlelgessünk azért: az alapja a Quick and Dirty-nek nevezett rendszer volt. Eme kifejezés egy olyan tulajdonságra utal, amelyet rövid idő alatt végeznek, anélkül, hogy nagy hangsúlyt fektetnének a pontosságra, azaz az eredeti szerző szerint is egy összecsapott fejlesztés volt.

Az MS-DOS története szorosan összefonódik az IBM és a Microsoft történetével. Az 1980-as évek elején az IBM úgy döntött, hogy belép a személyi számítógépek piacára, és ehhez szüksége volt egy operációs rendszerre. Az IBM kezdetben a Digital Research által fejlesztett CP/M rendszert szerette volna licencelni, de a tárgyalások kudarcba fulladtak. Ekkor az IBM a Microsoftot kereste meg, amelynek akkori vezetője, Bill Gates, felajánlotta, hogy beszereznek egy hasonló operációs rendszert. A Microsoft társalapítói, Bill Gates és Paul Allen továbbfejlesztették a Microsoft Disk Operating System-et, közismert nevén az MS-DOS-t, a seattle-i cég meglévő szoftverét használva alapként.

kami911 képe

Donkey Kong és Mario születésnapja – Egy videójátékos korszak kezdete

1981. július 9-én jelent meg az az árkádjáték, amely örökre megváltoztatta a videojátékok világát: a Donkey Kong. Ez a játék nem csupán Nintendo első nagy sikere volt a nyugati piacon, hanem két ikonikus karakter, Donkey Kong és Mario „születésnapját” is jelöli – utóbbi eredetileg még csak „Jumpman” néven szerepelt.

kami911 képe

A Microsoft bejegyzése – Egy korszak kezdete

1981. június 25-én a Microsoft hivatalosan is incorporated company-vá alakult, azaz részvénytársasági formában jegyezték be. Bár a vállalat már hat éve létezett, ez a jogi lépés jelentős mérföldkő lett az informatikai ipar történetében. A bejegyzés alig két hónappal előzte meg az IBM PC megjelenését, amely új korszakot nyitott a személyi számítógépek és a Microsoft életében is.

kami911 képe

Az első kereskedelmi forgalomban elérhető számítógépes egér bemutatása – Xerox 8010 Star

1981. április 27-én a Xerox bemutatta az 8010 Star információs rendszert – az első olyan kereskedelmi célú számítógépet, amely beépített egérrel (computer mouse) rendelkezett. Bár a gép nem aratott piaci sikert, technológiai jelentősége vitathatatlan: megelőzte korát, és megalapozta a modern grafikus felhasználói felületek elterjedését.

kami911 képe

A Sinclair ZX81 megjelenése – forradalom az otthoni számítástechnikában

Angliában 1981. március 5-én mutatták be a Sinclair ZX81 számítógépet, amely a korábbi ZX80 utódja volt. A Sinclair célja az volt, hogy egy olcsó, könnyen elérhető számítógépet hozzon létre, amely megnyitja az utat az otthoni számítástechnika előtt.

kami911 képe

Megkezdik a DeLorean DMC-12 gyártását

1981. január 21-én Észak-Írországban, Dunmurry városában megkezdődött az ikonikus DeLorean DMC-12 sportautó gyártása. Bár technológiai szempontból nem számított különleges újításnak, a DeLorean az 1980-as évek high-tech korszakának jelképe lett, köszönhetően egyedi megjelenésének és popkulturális jelentőségének. A rozsdamentes acél karosszériával és jellegzetes, felfelé nyíló ajtókkal rendelkező DeLorean DMC-12 azonnal felismerhetővé vált, és máig az autóipar egyik legismertebb modellje.

kami911 képe

Ma van az MS-DOS operációs rendszer születésnapja

Az MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) születésnapja augusztus 12-én van, mivel ezen a napon 1981-ben mutatták be a nyilvánosságnak az IBM első személyi számítógépét (IBM PC), amelyen a Microsoft által kifejlesztett MS-DOS futott. Ez a dátum mérföldkőnek számít a számítástechnika történetében, mivel az MS-DOS az egyik legmeghatározóbb operációs rendszerré vált, amely forradalmasította a személyi számítógépek használatát és az informatika fejlődését.

Feliratkozás RSS - 1981 csatornájára