Lidl Plus alkalmazás használata külföldön (kép: Lidl Magyarország)
Manapság egyre több magyar vásárol külföldön, legyen szó Szlovákiáról, Ausztriáról vagy más szomszédos országokról. A határ menti bevásárlás gyakran előnyös lehet az eltérő árak és akciók miatt, ezért sokan szeretnék a Lidl mobilalkalmazását is használni ezekben az országokban. Az alkalmazás azonban alapértelmezetten az adott ország szerinti tartalmat mutatja, és nem is használhatók a vásárlás során,így nem lehet igénybe venni az ottani kedvezményes akciókat, amely a Lidl alkalmazás használatához kötöttek. Azonban ez csak egy beállításból fakadó akadály, amelyet ebben a leírásban mutatok be: hogyan állíthatod át az applikációt, hogy külföldön is teljes funkcionalitással használható legyen.
Az Experience 2023 egy demoshow, ahol látványos számítógépes alkotásokat, úgynevezett demókat nézhetsz meg, és megismerkedhetsz a készítőikkel. A demókat (a demonstráció, bemutató szóból) leginkább a videoklipekhez lehet hasonlítani, azokkal ellentétben azonban nem előre felvett jelenetekből állnak össze, hanem futtatható programok, amelyek – a számítógépes játékokhoz hasonlóan – valós időben állítják elő a képernyőn megjelenő látványt. Mindegyiknek más a hangulata, és a zenéje, de egyvalami ugyanaz:
A videó kártyáknak és a hozzájuk tartozó illesztőprogramoknak (driver, firmware) létezik szoftveres vagy hardveres gyorsítási képességük. A hardveres gyorsítás jellemzően sokkal jobb teljesítmény nyújt a szoftveres megoldáshoz képest. A hardveres gyorsítás bekapcsolásának fogalma és igénye megjelenik például a böngészőkben és a videólejátszó alkalmazásokban, melyek legtöbbször saját megoldást nyújtanak a hardveres gyorsítás ki- és bekapcsolására az alkalmazások beállításaiban.
A Flatpak egy segédalkalmazás a szoftverek telepítéséhez, a csomagkezeléshez, és az alkalmazás virtualizációhoz a Linux terjesztéseken. A Snap, és AppImage csomagokhoz hasonlóan a Flatpak olyan „homokozó” környezetet biztosít, amely elkülöníti az alkalmazásokat a rendszer többi részétől. Kényelmes, és működőképes, hiszen az alkalmazások telepítéséhez és futtatásához szükséges függőségeket egy, az egyben tartalmazza. Arra azért illik figyelni, hogy előbbi okból a telepített alkalmazások helyfoglalása meglehetősen nagy.
A Systemback (korábbi nevén Rendszerment) magyar fejlesztésű, nyílt forráskódú és szabadon letölthető Linuxos alkalmazás, amelyet Kende Krisztián hozott létre 2010-ben, és azóta is folyamatosan fejleszti.
A Dropbox online fájltárolási szolgáltatás, amelyet a Dropbox Inc. üzemeltet. Lehetővé teszi állományok felhőben tárolását, szinkronizálását és megosztását. A szolgáltatás használatával különféle eszközök – mobiltelefonok, számítógépek, stb. – kapcsolhatóak össze egy közös könyvtár révén: az egyik eszközzel létrehozott vagy módosított állományokat a rendszer automatikusan szinkronizálja a többi eszközzel.
Ki emlékszik a Verne Gyula (Jules Verne) regényeire, a szereplőkre? Lehet, nem sokan.
Sokan szerették Vernét, és más tudományos-fantasztikus írókat. Nemcsak mi, felhasználók, hanem a programozók is. Ők tiszteletadásként alkalmazásokat neveztek el regény és film szereplőkről. Két szereplőt említek Nemo (fájlkezelő és a regényben kapitány), és Nautilus (fájlkezelő és a regényben Nemo kapitány tengeralattjárójának neve). A Debian kiadások elnevezése a Toy Story hőseinek neve. És folytathatnám a sort...
Egyes rendszereken a Wine alkalmazás telepítése után nem jelenik meg a Windows telepítőinek (EXE, MSI) indítására a Wine Windows Program Loader elem a fájlkezelő környezeti menüjében (egér jobb gombos menü). Ha ezzel problémád nincsen, ne olvass tovább.
A Linux Mint 18.x kiadásnál megjelenik a Wine Windows Program Loader.
Ha a számítógépedre telepített Viber alkalmazás ablakának tartalma az alkalmazás első indításakor vagy egy rendszer frissítés után teljesen fehér, az meglehetősen fura és ritka esemény, de azért olykor előfordulhat. Mindez így néz ki:
Signal egy, saját fejlesztésű protokollt és újszerű titkosítási megoldásokat használó üzenetküldő alkalmazás. A Signal egyébként nyílt forráskódú, a titkos kommunikációért felelős protokoll pedig szabadon használható más szoftverekben is.
Ezt implementálja ma már a WhatsApp, a Facebook Messenger és a Google Allo is (inkább díszként és marketingfogásként, mivel általában opt-in rendszerben titkosítanak, a metaadatokat pedig tárolják és készséggel kiadják a hatóságoknak), illetve az eredeti Signal alkalmazás is (ez metaadatot nem tárol).
Bizonyára gondolkodtál már azon, hogy szívesen használnád más platformok fejlesztői környezetét Linux alatt natívan. Ilyen például az Arduino fejlesztői alkalmazása, az Arduino IDE. De, hogy egy eszközt is említsek, amellyel internetes rádiót hallgathatsz: ESP32-Radio.
A Viber egy okostelefonra készített ingyenes VoIP szolgáltatás, a Viber Media Inc. bejegyzett védjegye. Segítségével a felhasználó telefonálhat, üzenetet küldhet és videochatelhet internetkapcsolaton keresztül. A program a felhasználó névjegyzékéből képzi a Viber szolgáltatáson belüli névjegyeket. A szolgáltatás Android-on, iOS-en, Windows Phone-on, BlackBerry-n, Windows-on, OS X-en, Symbian-n, illetve Linux-on (azon belül Ubuntu-n és Fedora-n) érhető el. https://hu.wikipedia.org/wiki/Viber