2025 második negyedévében jelentősen megnőtt az Android operációs rendszert célzó rosszindulatú programok aktivitása. A kártékony szoftverek fejlődése nem csupán a mennyiségükben, hanem a kifinomultságukban is megmutatkozik, különösen az adware, banki trójai, kriptovaluta-lopásra specializálódott kártevők és kémprogramok területén.
Az ESET kiberbiztonsági kutatói új, aggasztó támadási módszert azonosítottak, amely a Near Field Communication (NFC) technológiát használja ki, eredetileg cseh banki ügyfeleket célozva, ám mára globális méreteket öltött.
2024 márciusában a kiberbiztonsági világ figyelmét egy új és különösen veszélyes Android-ot célzó kártevő hívta fel magára: a Qwizzserial nevű malware-család. A kártevőt a nemzetközi hírű Group-IB biztonsági kutatói fedezték fel, akik szerint a fertőzések többsége Üzbegisztán területén történt. A Qwizzserial célja kifejezetten a kétfaktoros SMS-alapú hitelesítési kódok elfogása, illetve a banki adatok és személyes információk megszerzése, amely komoly veszélyt jelent a felhasználók pénzügyi és digitális biztonságára.
Egy kiberbiztonsági kutató olyan sebezhetőséget azonosított, amely lehetővé tette bizonyos Google-fiókokhoz társított helyreállítási telefonszámok kiszivárogtatását. A támadás során elegendő volt a célpont profilneve és egy telefonszám részlet, amelyet nyilvános vagy könnyen hozzáférhető forrásokból is meg lehetett szerezni.
Az érintésmentes fizetési technológiák robbanásszerű terjedése új távlatokat nyitott a kiberbűnözés előtt is. A közelmúltban olyan, elsősorban kínai hálózatokból induló támadási hullám indult el, amely az NFC (Near Field Communication) protokollt használja jogosulatlan fizetések indítására, elsősorban ATM-eken és POS-terminálokon keresztül.
A kínai gyártású, olcsó Android készülékekelőtelepített, trójai kódot tartalmazó alkalmazásokkal kerültek forgalomba. Az applikációk, melyek többek között a WhatsApp és a Telegram hamisított verziói, kriptovaluta clipper funkcióval vannak felszerelve.
Egy jelentős hirdetési csalási kampány során a felhasználók több mint 60 millió alkalommal töltöttek le rosszindulatú alkalmazásokat a Google Play Áruházból, figyelmeztet a Bitdefender. A támadók legalább 331 rosszindulatú alkalmazást helyeztek el a Play áruházban.
A TechCrunch nemrégiben egy új típusú androidos kémprogramot azonosított, amely szintet lépett a felhasználók megfigyelésében. Ez az alkalmazás különösen alattomos módon viselkedik. Kihasználja az Android rendszer beépített funkcióit, például az overlay (átfedési) engedélyeket és az eszközadminisztrátori hozzáférést, hogy gyakorlatilag kiiktassa a hagyományos eltávolítási lehetőségeket. Ami azonban igazán riasztó, az a jelszóval védett eltávolítási mechanizmus.
A „KoSpy” elnevezésű új Android spyware legalább öt rosszindulatú alkalmazáson keresztül került be a Google Play Áruházba és egy harmadik féltől származó APKPure nevű alkalmazásboltba.
A Doctor Web kutatói azonosították a Vo1d nevű kártékony programot, amely világszerte közel 1,3 millió Android-alapú TV-boxot fertőzött meg. A malware egy backdoorként működik, amely lehetővé teszi a támadók számára, hogy további szoftvereket telepítsenek a fertőzött eszközökre.
2024 novemberétől az OpenWrt fejlesztői snapshots és a jövőbeli stabil kiadások már az Alpine Linux által fejlesztett APK csomagkezelőt használják, leváltva a korábbi OPKG-t.
Az OpenWrt egy Linux-alapú operációs rendszer, amelyet leggyakrabban routereken és hálózati eszközökön használnak. Segítségével a felhasználók testreszabhatják eszközeiket, jelentősen kibővítve azok képességeit. Az új csomagkezelővel a rendszer hatékonyabbá és biztonságosabbá válik.
A FakeCall nevű androidos malware új verziója képes eltéríteni a felhasználók bankját célzó kimenő hívásokat, és azokat átirányítani a támadó telefonszámára. Az új verzió célja továbbra is az, mint eddig: ellopni az emberek érzékeny adatait és pénzét a bankszámlájukról.
A Google Play, az Android hivatalos áruháza, egy éves időtávot vizsgálva több mint 200 rosszindulatú alkalmazást terjesztett, amelyeket összesítve nagyjából nyolcmilliószor töltöttek le a felhasználók. Az adatokat 2023 júniusa, és 2024 áprilisa között gyűjtötték a Zscaler kutatói, akik az időszakban több malware családot is észleltek a vizsgált alkalmazásokban a Google Play-en, és egyéb platformokon is.
A leggyakoribb fenyegetések ezek között a következők voltak:
A Google Playen keresztül 11 millió Android eszközre telepítették a Necro malware új verzióját, a Necro Trojan-t, rosszindulatú SDK (Software Development Kits) supply chain támadások során. A Necro számos rosszindulatú programot tölt be és különböző rosszindulatú bővítményt aktivál a fertőzött eszközökön, úgymint:
A kampány kapcsolódik az ESET nemrégiben kiadott jelentéséhez, amely a progresszív webes alkalmazások (PWA-k) és fejlett WebAPK-k fokozott használatáról szól, amelyekkel banki hitelesítő adatokat lopnak el.