2025 második negyedévében jelentősen megnőtt az Android operációs rendszert célzó rosszindulatú programok aktivitása. A kártékony szoftverek fejlődése nem csupán a mennyiségükben, hanem a kifinomultságukban is megmutatkozik, különösen az adware, banki trójai, kriptovaluta-lopásra specializálódott kártevők és kémprogramok területén.
Az ESET kiberbiztonsági kutatói új, aggasztó támadási módszert azonosítottak, amely a Near Field Communication (NFC) technológiát használja ki, eredetileg cseh banki ügyfeleket célozva, ám mára globális méreteket öltött.
2024 márciusában a kiberbiztonsági világ figyelmét egy új és különösen veszélyes Android-ot célzó kártevő hívta fel magára: a Qwizzserial nevű malware-család. A kártevőt a nemzetközi hírű Group-IB biztonsági kutatói fedezték fel, akik szerint a fertőzések többsége Üzbegisztán területén történt. A Qwizzserial célja kifejezetten a kétfaktoros SMS-alapú hitelesítési kódok elfogása, illetve a banki adatok és személyes információk megszerzése, amely komoly veszélyt jelent a felhasználók pénzügyi és digitális biztonságára.
Egy kiberbiztonsági kutató olyan sebezhetőséget azonosított, amely lehetővé tette bizonyos Google-fiókokhoz társított helyreállítási telefonszámok kiszivárogtatását. A támadás során elegendő volt a célpont profilneve és egy telefonszám részlet, amelyet nyilvános vagy könnyen hozzáférhető forrásokból is meg lehetett szerezni.
Az érintésmentes fizetési technológiák robbanásszerű terjedése új távlatokat nyitott a kiberbűnözés előtt is. A közelmúltban olyan, elsősorban kínai hálózatokból induló támadási hullám indult el, amely az NFC (Near Field Communication) protokollt használja jogosulatlan fizetések indítására, elsősorban ATM-eken és POS-terminálokon keresztül.
A kínai gyártású, olcsó Android készülékekelőtelepített, trójai kódot tartalmazó alkalmazásokkal kerültek forgalomba. Az applikációk, melyek többek között a WhatsApp és a Telegram hamisított verziói, kriptovaluta clipper funkcióval vannak felszerelve.
A támadók kihasználják azt az tényt, hogy a felhasználók hajlamosak gondolkodás nélkül rákattintani az első találatra. Az ilyen típusú támadások egyik legismertebb formája az úgynevezett SEO poisoning (Search Engine Optimization), vagy „blackhat” keresőoptimalizálás. Ennek a módszernek a lényege, hogy a támadó kártékony, de legitimnek álcázott oldalát a keresési találatok élére juttassa, ahol nagyobb az esélye annak, hogy a felhasználók rákattintanak.
Egy jelentős hirdetési csalási kampány során a felhasználók több mint 60 millió alkalommal töltöttek le rosszindulatú alkalmazásokat a Google Play Áruházból, figyelmeztet a Bitdefender. A támadók legalább 331 rosszindulatú alkalmazást helyeztek el a Play áruházban.
A TechCrunch nemrégiben egy új típusú androidos kémprogramot azonosított, amely szintet lépett a felhasználók megfigyelésében. Ez az alkalmazás különösen alattomos módon viselkedik. Kihasználja az Android rendszer beépített funkcióit, például az overlay (átfedési) engedélyeket és az eszközadminisztrátori hozzáférést, hogy gyakorlatilag kiiktassa a hagyományos eltávolítási lehetőségeket. Ami azonban igazán riasztó, az a jelszóval védett eltávolítási mechanizmus.
Az FBI Denver Field Office figyelmeztetést adott ki olyan csaló weboldalak terjedéséről, amelyek ingyenes online fájlkonvertáló szolgáltatásokat kínálnak. Ezek a weboldalak első ránézésre ártalmatlannak tűnnek, azonban valójában kártékony programokat telepítenek a gyanútlan felhasználók eszközeire. Az FBI különösen a ransomware támadásokhoz vezető fertőzésekre hívta fel a figyelmet, de más kártékony szoftverek, böngészőeltérítők, reklámprogramok és más nem kívánt alkalmazások is terjedhetnek ezen az úton.
A „KoSpy” elnevezésű új Android spyware legalább öt rosszindulatú alkalmazáson keresztül került be a Google Play Áruházba és egy harmadik féltől származó APKPure nevű alkalmazásboltba.
A Doctor Web kutatói azonosították a Vo1d nevű kártékony programot, amely világszerte közel 1,3 millió Android-alapú TV-boxot fertőzött meg. A malware egy backdoorként működik, amely lehetővé teszi a támadók számára, hogy további szoftvereket telepítsenek a fertőzött eszközökre.
A szerb hatóságok egy Cellebrite által fejlesztett Android nulladik napi exploitláncot alkalmaztak egy diákaktivista telefonjának feltörésére, valamint kémprogram telepítésére tett kísérletre – derült ki az Amnesty International vizsgálatából.
Az FBI, amerikai igazságügyi minisztérium illetve nemzetközi partnereik bejelentették, hogy több ezer számítógépről törölték a PlugX malware-t világszerte egy több hónapos bűnüldözési akció keretein belül. A malware a kínai Mustang Panda (másnéven Twill Typhoon) nevű fenyegető szereplőhöz köthető, melyet a támadó érzékeny adatok eltulajdonítására használt. A bírósági dokumentumokból az derült ki, hogy Mustang Pandát a kínai kormány kérte fel és fizette a kártékony program fejlesztésére.
A NoviSpy névre keresztelt új Android kémprogram a Qualcomm chipjeinek kihasználatlan nulladik napi sebezhetőségeit (zero-day vulnerabilities) használja ki. A kártevőt a szerb hatóságok állítólag újságírók, aktivisták és tüntetők megfigyelésére alkalmazták, jelentős aggályokat vetve fel az emberi jogok és adatvédelem terén.