Linus Torvalds, a Linux kernel megalkotója, kommentálta a hírt, miszerint több orosz származású Linux driver karbantartót eltávolítottak a Linux kernel MAINTAINERS fájljából. A döntés nagy visszhangot váltott ki a közösségben, és számos kérdést vetett fel az új megfelelőségi követelmények kapcsán. A Linux 6.12-rc4 kiadásba csendben beolvadt egy olyan patch, amely számos orosz karbantartót töröl a hivatalos MAINTAINERS fájlból, amely a Linux kernel karbantartóit listázza. A változtatások mögött megfelelőségi követelmények állhatnak, melyek kapcsolatban állhatnak az Oroszország elleni szankciókkal és az ukrajnai háborúval.
Az amerikai és a nyugati kormány szankciói az orosz kormány és védelmi ipara illetve vállalatai ellen az ukrajnai háború miatt érdekes kérdéseket vetettek fel a nyílt forráskódú világban. Néhány nappal azután, hogy az ipmitoolt archiválták és felfüggesztették a GitHub-on, amiről kiderült, hogy a jelenlegi karbantartónak egy orosz technológiai céghez való kötődése miatt, most külön-külön blokkolják a Linux kernelhez való hozzájárulásokat a kiválasztott orosz fejlesztők részéről.
A Computeworld írásában azt jelzi, hogy „Az oroszok kalóz Microsoft-szoftverek után kutatnak az interneten, miután az amerikai technológiai óriáscég az ukrajnai invázió miatt leállította az eladásokat az országban.”. Szerintetk melyik Linux-ra váltanának? Esetleg az orosz Astra Linux? Vagy egyéb? Ti mire számítotok?
A Kommerszant című lap szerint az oroszországi internetes keresések a kalóz Microsoft-szoftverekre 250 százalékkal megugrottak, miután a vállalat március 4-én felfüggesztette az új értékesítéseket. Júniusban eddig 650 százalékos volt a keresések megugrása az Excel letöltésére irányuló keresésekben - tette hozzá a médium.
A Microsoft a hónap elején közölte, hogy jelentősen csökkenti az oroszországi üzleti tevékenységét, és ezzel csatlakozik azon vállalatok hosszú listájához, amelyek az ukrajnai háború miatt bevezetett átfogó szankciók közepette beszüntetik üzleti tevékenységüket az országban. A lépés keményen érinti Oroszországot, mivel külföldi szoftverekre támaszkodik számos gyártási és mérnöki technológiai rendszerének működtetésében - jelentette a Bloomberg üzleti hírügynökság.
Az orosz kormányzati szervek is átállnak a Microsoft Windowsról a Linux operációs rendszerre - közölte a Moscow Times. A Linux nyílt forráskódú operációs rendszeren alapuló orosz rendszerek fejlesztői is egyre nagyobb keresletet tapasztalnak - írja a Business Insider.