adatsértés

kami911 képe

A Facebook, az Instagram és a Yandex is agresszív felhasználói követéssel alázza a személyes szférádat

A telefonodon lévő Facebook, Instagram és Yandex alkalmazásai még a háttérben is nagyon fontos adataidat durván követi, több mint 2,4 millió weboldalon. 2025 májusában kutatók nyilvánosságra hoztak egy figyelemre méltó vizsgálatot, amely feltárta, hogy a Meta (Facebook és Instagram) és a Yandex alkalmazásai olyan módszereket alkalmaznak, amelyek révén a weboldalakon keresztül futó JavaScript-kódok képesek kommunikálni a mobilalkalmazásokkal a localhost (127.0.0.1) hálózati interfészen keresztül. Ez az új technika lehetővé teszi az Android eszközök közötti követést, még akkor is, ha a felhasználó nincs bejelentkezve, privát vagy inkognitó üzemmódban használta a böngészőt vagy böngészési adatait törölte.

Lehet ezentúl mellőzni kellene a telefonodról a Facebook, az Instagram, és a Yandex alkalmazásait? A hatalmas GDPR-sértési botrány, hatalmas büntetéssel jár majd?

kami911 képe

BADBOX 2.0: A legnagyobb Android-botnet

A HUMAN Security Satori Threat Intelligence and Research csapata a Google, a Trend Micro és a Shadowserver együttműködésével felfedett és részben meghiúsított egy hatalmas kiberbűnözői műveletet, melyet BADBOX 2.0 néven ismerhetünk. A támadás célja egy fejlett kártékony szoftver (malware) terjesztése volt, amely több mint 1 millió Android Open Source Project (AOSP) alapú eszközt fertőzött meg világszerte.

kami911 képe

Súlyos sérülékenység a WordPress „Motors” témában: veszélyben az admin jogosultság

A WordPress világszerte a legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer, azonban népszerűsége miatt a kiberbűnözők folyamatos célpontja is. A sablonok és bővítmények sebezhetőségei különösen nagy veszélyt jelentenek, hiszen ezek gyakran közvetlen hozzáférést biztosítanak a webhelyek kritikus funkcióihoz.

kami911 képe

Kiterjedt adatlopás az érettségi rendszerből – újabb részletek a célzott kibertámadásról

Ötszázezer ember adatait érinthette a támadás – a támadók hozzáfértek vizsgázói, vizsgáztatói és intézményi információkhoz is. A Belügyminisztérium és az Oktatási Hivatal korábbi közléseit követően most újabb részletek derültek ki a kétszintű érettségi vizsgák lebonyolítását végző informatikai rendszert ért célzott hackertámadásról. A 2025.

kami911 képe

A Zoom Alkalmazásra Célzott Kiberfenyegetés

A COVID-19 világjárvány hatására az olyan kollaboratív eszközök, mint a Microsoft Teams, a Zoom és a WebEx elengedhetetlenné váltak a távoli munkavégzéshez, lehetővé téve a zökkenőmentes kommunikációt a kollégákkal és ügyfelekkel. Azonban ezen eszközök széles körű elterjedése egyben vonzó célponttá is tette őket a kiberbűnözők számára mind a mai napig.

kami911 képe

Több százezer adat került illetéktelen kézbe az Oktatási Hivataltól

A Belügyminisztérium (BM) hivatalos közleménye szerint célzott kibertámadás érte a kétszintű érettségi vizsgák lebonyolításában használt informatikai rendszer egyik háttér-adatbázisát. A támadás során – az előzetes vizsgálatok alapján – több százezer adatot másoltak le ismeretlen elkövetők. A támadók a „Paprika Csapat” néven jelentkeztek, és e-mailben tájékoztatták az Oktatási Hivatalt (OH) az adatlopás tényéről.

kami911 képe

A támadók aktívan kihasználják az OttoKit WordPress plugin sebezhetőségeit

A támadók aktívan kihasználták az OttoKit  (korábban SureTriggers) WordPress beépülő modul két kritikus sérülékenységét. Az egyik a CVE-2025-27007 (CVSS pontszám: 9.8) azonosítón nyomon követett jogosultság kiterjesztési sebezhetőség, amely a bővítmény 1.0.82-es és korábbi verzióit érinti.

kami911 képe

Obfuszkáció – A láthatatlan háború

Az IT-biztonság egy állandó küzdelem a támadók és a védelmezők között. A rosszindulatú szereplők minden eszközt bevetnek annak érdekében, hogy elrejtsék tevékenységüket a kutatók, vírusirtók és egyéb védelmi rendszerek elől. A támadók az elemzést megnehezítő technikák, például az obfuszkáció alkalmazásával próbálják akadályozni a visszafejtést, amely a védelmi oldalon dolgozó kutatók egyik fő eszköze a rosszindulatú kód működésének megértésére.

kami911 képe

Domain feletti kontroll nélkül adtak ki TLS tanúsítványokat

Egy frissen feltárt sérülékenység az SSL.com tanúsítványkiadási folyamatában lehetővé tette, hogy illetéktelen felek olyan TLS-tanúsítványokat szerezzenek meg, amelyekkel akár világszerte ismert szolgáltatásokat is hitelesíthettek volna jogosultság nélkül. A sebezhetőséget kihasználva többek között az Alibaba Cloudhoz tartozó aliyun.com domain is érintetté vált.

kami911 képe

Hackerek élnek vissza a WordPress MU Plugin-okkal

A hackerek aktívan használják a WordPress MU bővítmények (“Must-Use Plugins”) könyvtárat különféle weboldalakon rosszindulatú kód futtatására. Ezt a módszert először a Sucuri kiberbiztonsági vállalat kutatói észlelték 2025 februárjában, azóta a támadók már három különböző típusú rosszindulatú kód futtatására is használják.

„Kötelező” malware-k

kami911 képe

Fájlkonverterek trójai falóval

Az FBI Denver Field Office figyelmeztetést adott ki olyan csaló weboldalak terjedéséről, amelyek ingyenes online fájlkonvertáló szolgáltatásokat kínálnak. Ezek a weboldalak első ránézésre ártalmatlannak tűnnek, azonban valójában kártékony programokat telepítenek a gyanútlan felhasználók eszközeire. Az FBI különösen a ransomware támadásokhoz vezető fertőzésekre hívta fel a figyelmet, de más kártékony szoftverek, böngészőeltérítők, reklámprogramok és más nem kívánt alkalmazások is terjedhetnek ezen az úton.

kami911 képe

2024-ben 50%-kal növekedett a deepfake technológiát felhasználó adathalász csalások száma

Az AuthenticID digitális személyazonosság-hitelesítéssel foglalkozó vállalat jelentése szerint a vállalkozások csaknem fele (46%) az elmúlt évben növekedést tapasztalt a deepfake-technológiával és a generatív mesterséges intelligenciával elkövetett csalások számában. Mindezek mellett az adathalász támadások száma 2024-ben 76%-kal nőtt, miközben a kibertámadások több mint 90%-a pszichológiai megtévesztésen alapult, ami rávilágít a digitális fenyegetések folyamatos fejlődésére és a biztonsági intézkedések szükségességére.

kami911 képe

2025-ös kiberfenyegetések új dimenziói

Egy nemrég készült interjúban Len Noe a CyberArk kiberbiztonsági vállalat etikus hackere és digitális stratégája a 2025-re várható kiberfenyegetettségekről beszélt. A szakember külön kiemelte a nagyméretű nyelvi modellek (LLM-ek) és a deepfake technológiákban rejlő fenyegetéseket.

LLM-ek, mint új kiberfenyegetések

kami911 képe

Nagyjából 3,3 millió POP3 és IMAP levelező kiszolgáló nem rendelkezik TLS titkosítással

A POP3 és az IMAP protokollokat emailek fogadására és kezelésére hozták létre, ezekben pedig a TLS titkosítás hiánya hálózati kémkedésnek teheti ki az érintett levelező szervereket. A TLS titkosítás egy olyan kriptográfiai protokoll, amely a számítógéphálózatok közötti biztonságos kommunikációt hivatott működtetni, gyakorta az interneten át küldött információk védelme érdekében is (pl. emailek).

Oldalak

Feliratkozás RSS - adatsértés csatornájára