asztali környezet

kami911 képe

Kezdőknek és kíváncsiaknak: Ismerd meg a Linux világát!

kami911 képe

Kezdőknek és kíváncsiaknak: Ismerd meg a Linux világát!

kami911 képe

Bemutatkozik a GNOME 3.32

A GNOME 3.32 a GNOME 3 legújabb verziója, és a GNOME közösség 6 hónapnyi kemény munkájának eredménye. Jelentős új szolgáltatásokat tartalmaz, valamint számos apró javítást és továbbfejlesztést. A kiadás összesen 26438 módosításból áll össze, amelyet nagyjából 798 közreműködő készített.

kami911 képe

Megjelent a Mir 2.18 Wayland szerveroldali dekorációkkal

A Canonical kiadta a Mir 2.18 verzióját, amely jelentős újításokat hoz a Wayland-alapú környezetek összeállításához használt nyílt forráskódú könyvtárakban. Az új verzió támogatja a Wayland szerveroldali dekorációkat és további fejlesztéseket kínál, így érdemes frissíteni.

kami911 képe

Megjelent a Weston 14.0

A Wayland referencia kompozitor legújabb verziója, a Weston 14.0, ma megjelent. Az új kiadás számos új funkciót és javítást tartalmaz, beleértve a hardver alatti támogatást és a PipeWire DMA-BUF fejlesztéseket. Cikkünkben bemutatjuk a Weston 14.0 legfontosabb újdonságait és fejlesztéseit.

Budgie átáll a Wayland-re?

Nemrég Joshua Strobl, a Budgie Desktop projekt vezető fejlesztője megosztotta ambiciózus ütemtervét a projekt előrehaladására vonatkozóan. A bejelentés nyomán izgatottan várjuk a Budgie 10.9 megjelenését, amely alig több mint öt hónappal a 10.8-as frissítés után érkezik. Fedezzük fel a kínált új funkciókat és fejlesztéseket.

Frissítések a Pop!_OS-ben

A Pop!_OS 22.04 LTS mostantól a 6.6.6-os Linux-kernelt, a PipeWire 1.0.0-t és a Mesa 23.3.0-t tartalmazza. A COSMIC asztali számítógépek fejlesztése valóban gyorsan halad.

2023 végéhez közeledve a Pop!_OS 22.04 LTS, egy felhasználóbarát Ubuntu-alapú Linux disztribúció fontos frissítéseket kapott, amelyek jelentősen javítják a multimédia kezelését és a grafikus teljesítményt.

Ezek közül a legszembetűnőbb a PipeWire 1.0.0 vadonatúj verziója – egy modern multimédiás keretrendszer, amely kezeli az audio- és videofolyamokat Linux alatt.

Gyorsan... gyorsabban!

A Cinnamon asztali környezet gyorsbillentyűi alapbeállításai. Ezeket a beállításoka át lehet konfigurálni, illetve bőviteni a Menü → Beállítások → Billentyűzet → Gyorsbillentyűk alatt. A listán a Win a Windows logóval ellátott billentyűzetet jelöli, ami Linux alatt a Super nevet viseli, a beállításoknál így kell keresni.

Az alábbi lista az alapértlemezett beállításokat tartalmazza:

Ctrl + Alt +↓

kimarite képe

Thunar - Egyéni műveletek beállítása... (Custom Actions)

Az Xfce asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője a Thunar. Most azt mutatom be, hogyan lehet a környezeti menüjét (egér jobb gombos menü) bővíteni. A fájlkezelők néhány tulajdonságukban egyediek, a környezeti menü bővítésének lehetősége a Thunar fájlkezelőre jellemző.

Nyisd meg  fájlkezelőt!

Az Egyéni műveletek beállítása... (Custom Actions) elem a képen látható:

kimarite képe

Lemezek alkalmazás megjelenése a menüben az Xfce asztali környezetnél (GNOME Disk Utility, GNOME Disks)

A Lemezek alkalmazást nemrég telepítettem, azonban nem jelent meg a menüben.
Fontos tudni, hogy a rendszerem az Xfce asztali környezetet használja.

A javítást a MenuLibre menüszerkesztő használatával végeztem el.

kimarite képe

A Cinnamon grafikus újraindítása

Esetenként szükség lehet a Cinnamon asztali környezet újraindítására, mégpedig úgy, hogy a megnyitott alkalmazások nyitva maradnak, és az elmentetlen munkák sem vesznek a feledés homályába és nyilván a bejelentkezést is meg szeretnéd úszni.

Régebben egy-egy parancs segített, netán egy munkamenet ki- és bejelentkezés.

Manapság igen egyszerű az asztali környezet újraindítása.

kimarite képe

A Cinnamon 4.0.0 telepítése

A Linux Mint 19 Tara első frissítésével (javításával), a 19.1 kiadással lát napvilágot a mezei felhasználók számára is a Cinnamon asztali környezet 4-es verziója.

Azonban, aki elég bátor (és készített egy Timeshift mentést is), telepítheti akár most is.

A teendők: nyitsz egy terminált és sorban egymás után futtatod ezeket a parancsokat.

kimarite képe

A Cinnamon 4.0.0 telepítése

Ugye, a Linux Mint 19 Tara első frissítésével (javításával), a 19.1 kiadással lát napvilágot a mezei felhasználók számára is a Cinnamon asztali környezet 4-es verziója.

Azonban, aki elég bátor (és készített egy Timeshift mentést is), telepítheti akár most is.

A teendők: nyitsz egy terminált és sorban egymás után futtatod ezeket a parancsokat.

-- a környezeti változó létrehozása

TARGET="mint19"

-- a munkakönyvtár létrehozása (és belépés oda)

kimarite képe

Qt alkalmazások megjelenése nem KDE asztali környezet alatt

Szomorúan vettem észre -mint Füles, a szamár- a minap, hogy az általam tesztelt „Frankeinstein” Linux Mint 19 Tara kiadás alatt (még nem jelent meg hivatalosan) a Qt fejlesztői készlettel készülő VLC média alkalmazás menüinek látható betűkészlete nem túl szép és a karakterek mérete igen picike.  A történet magyarázata, hogy a Cinnamon és sok más asztali környezet alkalmazásainak vezérlőelemei és még sok más alkotórészük -a GIMP alkalmazás készítőinek a- GTK+ fejlesztői készletével készült és a Qt alkalmazásokat azok tervezőinek és karbantartóinak optimalizálni kell vagy legalábbis illik (il

Oldalak

Feliratkozás RSS - asztali környezet csatornájára