A „VIP” lapok mindig is különlegesek voltak főleg a Pentium érában. De a 486-érában is léteztek, bár jelentőségük kisebb volt. Noha tudom sok VIP-személy létezik, de itt most nem arra gondoltak a tervezésénél.
Egész egyszerűen a VIP=(V)ESA, (I)SA, (P)CI szavakból jött létre.
1982-ben a Compaq bemutatta a Compaq Portable PC-t, az első sikeres IBM-kompatibilis klónt, ami alapvetően megváltoztatta a személyi számítógépek piacát. Az új technológia lehetőséget adott az IBM-platformhoz hasonló gépek fejlesztésére és elterjedésére.
A Coreboot 24.08 jelentős fejlesztésekkel bővült, beleértve a bővített alaplap-támogatást, új funkciókat és a biztonság növelését célzó frissítéseket. Az új kiadás tovább növeli a Coreboot szerepét, mint egy nyílt forráskódú alternatíva a hagyományos BIOS/firmware rendszerek helyett.
A Chips and Technologies, (C&T) egy félvezetőket gyártó cég volt, amelyet 1984-ben a Kaliforniai Milpitasban alapítottak. A cég első terméke, az IBM EGA megjelenítőhöz kapcsolódott és annak a funkcióit kezelte.
T.István fórumtársunk egy kissé eldugott helyen, mindössze egy hozzászólásban adott róla hírt, hogy készül egy új Linux Mint felhasználói kézikönyv, melynek lesz egy külön melléklete és ezzel kapcsolatban írja: „Az lenne a kérésem, ha tudtok segítsetek képekkel, BIOS névvel, és hogy milyen gombot kell lenyomni a BOOT menühöz. Ha fel tudtok rakni képmegosztókra ilyen képeket, az nagyon jó lenne.
Az Eclypsium firmware- és hardverbiztonsági cég kutatói felfedezték, hogy a tajvani Gigabyte által gyártott több száz alaplapmodell olyan backdoorokat tartalmaz, amelyek jelentős kockázatot jelenthetnek a szervezetekre nézve.
A kutatók megállapították, hogy az operációs rendszerek indításakor számos Gigabyte rendszer firmware-je egy Windows bináris programot hajt végre, amely később HTTP-n vagy nem megfelelően konfigurált HTTPS kapcsolaton keresztül letölt és futtat egy újabb payloadot.
Az Eclypsium szerint nehéz egyértelműen kizárni, hogy a Gigabyte-on belülről telepítették volna azt, de arra figyelmeztettek, hogy a fenyegetési szereplők visszaélhetnek a hibával.
Az UEFI rootkiteket a támadók sok esetben arra használják, hogy a Windows malware-ek fennmaradhassanak egy kompromittált rendszeren. Ez a backdoor alkalmas erre a célra, ráadásul nehéz lehet azt véglegesen eltávolítani.
A kiberbiztonsági cég arra is figyelmeztetett, hogy a hackerek további támadásokra is használhatják a rendszer és a Gigabyte szerverei közötti nem biztonságos kapcsolatot. Több mint 270 érintett alaplapmodell listáját tették közzé, amely azt jelenti, hogy a backdoor valószínűleg több millió eszközön megtalálható.
Június 5-én a Gigabyte bejelentette a BIOS frissítések kiadását, amelyek orvosolják a sebezhetőséget.
A Secure Boot egy biztonsági funkció, amely digitális aláírás használatával megakadályozza, hogy engedély nélküli operációs rendszerek és illesztőprogramok fussonnak a számítógépen a rendszerindítás során. A digitális aláírás egy tanúsítvány a számítógép gyártójától, amely megerősíti az operációs rendszer és az illesztőprogramok biztonságát és hitelességét. Ha a digitális aláírás érvénytelen, a Secure Boot rendszer riasztja a felhasználót, és megakadályozza a rendszer elindítását. A Secure Boot fontos a számítógép biztonsága szempontjából, mert megakadályozza a rosszindulatú programok futtatását, amelyek lehetővé tehetik a támadók számára a személyes adatokhoz és a rendszer irányításához való hozzáférést. A Linux Mint és az Ubuntu támogatják a Secure Boot-ot, de voltak kompatibilitási problémák az Ubuntu és a Linux Mint-ben is használt shim-signed csomaggal.
Megjelent az FWUPD 1.8.4, amely még több hardver támogatásával segíti a Linux operációs rendszert használó felhasználókat a firmware frissítésekhez.
Az fwupd mostantól támogatja a nyelvi fordításokkal rendelkező cím és hosszú leírás HSI biztonsági attribútumokat, a szükséges tennivalókat, amely megjelenik a gnome-control-center alkalmazás „Device security” lapján is. Továbbá érkezett támogatás a gép alapértelmezett BIOS-beállítási házirendjének betöltéséhez és a BIOS-beállítások olvasásához és írásához. Újdonság még a BIOS-beállítások betöltésének engedélyezése a hoszt-emulációhoz, valamint a felhasználók figyelmeztetése néhány BIOS-beállítási hiba kijavítására is.
Szóval az fwupd 1.8.4 támogatni kezdte a BIOS beállítások módosítását az fwupdmgr eszközzel Linux futtatása közzben. A BIOS módosításának támogatása attól függ, hogy a rendszer támogatja-e a Linux kernel firmware attribútum API-ját. A Dell és a Lenovo által eddig kiválasztott, a Think-LMI illesztőprogrammal rendelkező rendszerek támogatják ezt a kernel API-t, amely lehetővé teszi a BIOS-beállítások módosítását.
A Linux Mint telepítése után az Acer gyártmányú számítógépeken előfordulhat, azaz igen esélyes, hogy a Linux rendszer nem indul el. Ennek oka a Windows 8 verziótól használt Secure Boot védelem, a digitális aláírások tekintetében. Itt és most az Acer által közzétett megoldást https://us.answers.acer.com/app/answers/detail/a_id/27072/
fordítottam magyarra, kiegészítve némi saját magyarázattal, továbbá az alábbi videóban látottakkal:
Torvaldsnál most épp az Intel Spectre 2 sebezhetőségre adott javítás borította ki a bilit, amely a szakember szerint (is) több sebből vérzik. Torvalds úgy gondolja, hogy az Intel processzorait túlságosan visszavetné, ha az összes érintett termék tisztességes javítást kapna. Ezért a gyártó most tűzoltást végez, biztonsági javítás helyett sokkal inkább egy új, opcionálisan bekapcsolható védelmi funkcióként kezeli a Spectre 2-re adott megoldást.
Ha a gépeden már telepítve van egy Windows kiadás és mellé szeretnéd telepíteni a Linux Mint valamelyik változatát, előfordulhat, hogy problémába ütközöl. A megoldás nagyon egyszerű, ugyanis csak annyit kell tudnod, hogy a gépeden tartózkodó Windows az UEFI vagy a Legacy módban lett telepítve.
A telepítési módszer elnevezése 'dual-boot'.
Ha a Windows ...
-- a Legacy módban lett telepítve, akkor tedd át a BIOS-ban az UEFI boot beállítást Legacy-ra, és máris menni fog a Mint telepítése.
A GRUB az angol GNU GRand Unified Bootloader kifejezés rövidítése, egy mozaikszó. Feladata, hogy bármely rendszer betöltése előtt, azaz a számítógép bekapcsolása után lehetőséget nyújtson a telepített rendszerek közötti választásban, úgymint, ha több rendszer is telepítve van, azok között választhass és indíthasd azt, amely használatához éppen kedved van.