A Firefox legújabb frissítése integrált beépített keresést kínál, lehetővé téve a részoldalak mindegyikén történő keresést. Továbbá, a Webkompatibilitási jelentési eszköz révén mostantól jelentheted a webkompatibilitási problémákat, hogy segíts a Firefox böngészési élményének simaságában. A frissítés további újdonságai közé tartozik a weboldalak fordítása és a cím mező beállításainak hozzáférhetősége a Beállításokban. Emellett javított PGO optimalizációkat és főszálon kívüli vásznat is hozzáadtak a macOS ARM64-en és Androidon való használathoz.
A Mozilla ma kiadta a legújabb, 122.0 verziójú Firefox böngészőt, amely számos új funkciót és javítást hoz magával. Az új kiadásra január 23-án került sor, és számos izgalmas fejlesztést tartalmaz, amelyekkel még kényelmesebbé válik a böngészés és a webfejlesztés. Nézzük meg, milyen újításokkal érkezett a Firefox 122.0!
A Firefox 134-es verziója 2025. február 4-én jelent meg a stabil csatornán. A frissítés számos újdonságot, javítást és változtatást hozott, amelyek a mindennapi böngészést gördülékenyebbé és hatékonyabbá teszik. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mit kínál az új verzió.
A Firefox 134-es verziója 2025. január 7-én jelent meg a stabil csatornán. A frissítés számos újdonságot, javítást és változtatást hozott, amelyek a mindennapi böngészést gördülékenyebbé és hatékonyabbá teszik. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mit kínál az új verzió.
1990. szeptember 10-én, ezen a napon indult el az első internetes keresőmotor, az Archie. Az Archie célja az volt, hogy indexelje az FTP archívumokat, megkönnyítve ezzel a fájlok keresését az interneten. Mivel a World Wide Web technológiája csak később, ugyanebben az évben született meg, az Archie nem tekinthető az első webes keresőmotornak, de úttörő szerepet játszott az internetes információkeresés fejlődésében.
Hatékony keresés? Ha valamelyik állományt, mappát kell keresni mindenki valamelyik fájlkezelő keresőjére gondol. Ami jó ötlet, de van pár hibája. Sok fájlkezelő keresője túl egyszerű egy komolyabb kereséshez, és sok esetben lassú is. Ha egymás után keresünk állományokat akkor kitűnik az egyik legnagyobb hiba: nem feltétlen készít a kereső egy saját adatbázist, amiben gyorsabb keresni. A nagy tárolók korában a gyorsaság fontos, hiszen nem túl élvezetes a keresés. Milyen megoldást lehet még bevetni? Egy viszonylag egyszerűt mutatok, ami terminálos, gyors és jól skálázható.
Amikor a böngésző címsorába elkezdesz beírni valami, a böngésző számos forrásból próbálja kitalálni, hogy mit is keresel. Könnyedén leszűkítheted a keresést a következő speciális kulcsszavakkal.
Használata: kulcsszó ezt keresem
Például:
Kulcsszó: ^ → a böngészési előzményekben keres.
Kulcsszó: * → a könyvjelzők között keres.
Kulcsszó: % → a megnyitott lapok között keres.
A „Keresés” segítségével (Keresés menü Keresés almenü vagy CTRL + F billentyűkombináció) gyorsan megtalálhat tartalmat az éppen megnyitott szövegfájlban.
A „Csere” segítségével (Keresés menü Csere almenü vagy CTRL + H billentyűkombináció) gyorsan megtalálhat és kicserélheti a tartalmat az éppen megnyitott szövegfájlban.
A „Csere” művelet lehetőséget ad a reguláris kifejezések megadására. Ehhez be kell kapcsolni a „Reguláris kifejezés” üzemmódot, ami balról az első gomb: „.*”, azaz:
Sokszor van szükségem arra, hogy egy valahogyan -de a számomra nyilván nem megfelelően- megformázott szövegben a behúzást megszüntessem, vagy felsorolás karakterrel (-- ; ** ; ###) lássam el a megfelelő helyen, sorokban a dokumentumot, majd a végeredményt illesztem be egy weboldalra. Erre a feladatra, egyik kedvenc szövegszerkesztőmet, a Geany-t használom.
Nem rendelkezem szupererővel, de talán ezt a megoldást nem ismered...
Rám leginkább jellemző a „-- ” sor kezdés használata a lista jellegű elemeknél.
Amikor a böngésző címsorába elkezdesz beírni valami, a böngésző számos forrásból próbálja kitalálni, hogy mit is keresel. Könnyedén leszűkítheted a keresést a következő speciális kulcsszavakkal.
Használata: kulcsszó ezt keresem
Például:
Kulcsszó: ^ → a böngészési előzményekben keres.
Kulcsszó: * → a könyvjelzők között keres.
Kulcsszó: % → a megnyitott lapok között keres.
A frissen debütált verzió a webhelyek hanglejátszását tiltja, jobb keresési és görgetési élményt nyújt, a Linux felhasználók számára elérhető címsor nélküli ablakmegjelenés.