A Linux kernel ismét figyelemre méltó mérföldkövet ért el: már több mint 40 millió sorból áll. Ez a hatalmas kódbázis annak a számtalan fejlesztőnek köszönhető, akik önzetlenül szentelik idejüket és tudásukat az operációs rendszer folyamatos fejlesztésére. A számok kedvelőinek ez különösen érdekes adat lehet: a kernel mérete 2015 közepén még csak 20 millió sornyi volt, vagyis kevesebb mint egy évtized alatt megduplázódott. Ez jól mutatja a Linux közösség folyamatos aktivitását és az operációs rendszer egyre növekvő funkcionalitását.
A Linux kernel(külső hivatkozás) 6.13 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux kernel 6.13 emellett rengeteg újítást tartalmaz, az AMD 3D V-Cache optimalizációtól kezdve az Ultra Capacity SD-kártyák támogatásáig számos izgalmas változás érkezik, melyek elősegítik a modern hardverek hatékonyabb kihasználását. Kiemelt újdonságok:
A Linux kernel(külső hivatkozás) 6.12 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux kernel 6.12 emellett rengeteg újítást tartalmaz, köztük a valós idejű funkciókat, új ütemezési lehetőségeket, Intel Xe2 grafikus támogatást és Raspberry Pi 5 kompatibilitást. Kiemelt újdonságok:
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak. Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 17 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Linux Kernel 5.19 elérte az életciklus végét, a felhasználóknak sürgősen frissíteniük kell majd a Linux Kernel 6.0-ra. A 2022. július végén megjelent Linux kernel 5.19 egy újabb rövid életű kernel-sorozat.
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 16 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Két héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek összesen 3 kisebb horderejű sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish)
az Ubuntu 21.10 (Impish Indri),
az Ubuntu 20. 04 LTS (Focal Fossa), így a Linux Mint 20.x sorozathoz is,
az Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver), így a Linux Mint 19.x sorozathoz is,
illetve az ESM fázisban lévő kernelekhez az Ubuntu 16.04 ESM (Xenial Xerus), és
az Ubuntu 14.04 ESM (Trusty Tahr) kiadásokhoz.
Több mint 30 biztonsági rést javítottak ki ebben a hatalmas Ubuntu kernel frissítésben. Az összes Ubuntu kiadásban közös a CVE-2022-1966(külső hivatkozás), egy Aaron Adams által felfedezett use-after-free sebezhetőség a netfilter alrendszerben, amely lehetővé teszi egy helyi támadó számára, hogy szolgáltatásmegtagadást (rendszerösszeomlás) okozzon vagy tetszőleges kódot futtasson, valamint a CVE-2022-21499(külső hivatkozás), egy kernelhiba, amely lehetővé teszi, hogy a kiváltságos támadók megkerüljék az UEFI Secure Boot korlátozásait, valamint a CVE-2022-28390(külső hivatkozás), egy kettős szabad sebezhetőség, amelyet az EMS CAN/USB interfész implementációjában fedeztek fel, és amely lehetővé teszi, hogy a helyi támadó szolgáltatásmegtagadást (memória kimerülése) okozzon.
A Valve hivatalosan is bemutatta Steam Deck nevű játék kézikonzol eszközét, amely egy Arch Linux-alapú disztribúcióval és a KDE Plasma asztali környezettel működik.
A hivatalos megjelenés napja azt jelenti, hogy a Valve megkezdi az e-mailek kiküldését azoknak az emberek első csoportjának, akik előfoglalták a Steam Deck eszközt. Azok, akik az elsők között lefoglalták a készüléket, akkor az email kézhezvételétől számítva 72 órán belül kell a Steam-en keresztül lebonyolítani a vásárlást.
Ha még nem foglalt le magának Steam Deck-et, mostantól a hivatalos weboldalon keresztül lehet ezt megtenni. Az ár 399 USD-től, azaz 419 eurótól vagy 349 fonttól indul - ami mostani árfolyamon 154 ezer forint, és 2022 második negyedévében fogja megkapni a mostani rendelést. Közben a Valve azon dolgozik, hogy a Steam Deck hivatalos dokkolóját is kiküldje a vásárlóknak.
Alig várjuk, hogy a hivatalos Dock for Steam Deck-et is eljuttassuk az ügyfelek kezébe. Ez nem fog olyan korán megtörténni, mint szerettük volna, de izgatottan várjuk, hogy hamarosan többet beszélhessünk róla, és azt tervezzük, hogy késő tavasszal elérhetővé tesszük őket
- mondja a Valve.
Mivel a Steam Deck lényegében egy kézi konzol formátumban kivitelezett laptop, ezért szerintem különösen érdekes lesz a vele bemutatott dokkoló is, amellyel félig-meddig asztali gépként használható a Steam Deck akár csak egy laptop esetében és természetesen egy ilyen eszközzel kivezethető egy külső kijelzőre az eszköz.
A portál olvasóinak jelentős része már bizonyára hallott a Steam Deckről(külső hivatkozás), a Valve által fejlesztett a február végén érkező kézi konzolról.
Míg az már ismert, hogy a Steam Deck a Valve saját, Arch Linuxon alapuló SteamOS 3-mal fog érkezni. De mi a helyzet a szabványosabb Linux disztribúciók futtatásával? Ez a Linux Kernel egy jövőbeli verziójában ez majd könnyebbé válik.
A Canonical új Linux kernel biztonsági frissítéseket tett közzé az összes támogatott Ubuntu kiadáshoz, amelyek több, különböző biztonsági kutatók által a közelmúltban felfedezett biztonsági rést orvosolnak.
Három héttel az előző biztonsági frissítések után, amelyek 13 sebezhetőséget orvosoltak, az új Linux kernel biztonsági javítások elérhetőek:
A GNU Linux-libre projekt bemutatta a legújabb 6.13-as verziót, amely a szoftverszabadság elkötelezett hívei számára kínál 100%-ban szabad Linux rendszermagot (kernel). Ez az új kiadás a legfrissebb Linux 6.13 alapjain készült, miközben megszabadította azt minden nem szabad szoftverkomponenstől. Ha fontos számodra, hogy a rendszered teljes mértékben mentes legyen a zárt kódtól, a GNU Linux-libre 6.13 verzió neked készült.
A Debian Project kiadta a következő nagy verzió, a Debian GNU/Linux 13 „Trixie” első telepítőjének alfa változatát. Az új verzió már támogatja a Linux 6.12 LTS kernelt és a RISCV64 architektúrát, miközben új funkciókat és optimalizációkat vezet be. Nézze meg, milyen fejlesztéseket tartalmaz ez az ígéretes kiadás! A Debian GNU/Linux 13 „Trixie” 2025 nyarára várható.
A postmarketOS 24.12 a legújabb kiadása(külső hivatkozás) a Linux-alapú mobil operációs rendszernek, amely új funkciókat, további eszköztámogatást és frissített komponenseket hoz. A postmarketOS egy olyan operációs rendszer, amely Linux-rajongók számára készült.
Az AMD ma megkezdte a Linux 6.14-es kernelciklushoz tartozó AMDGPU és AMDKFD illesztőprogramok frissítéseinek beküldését(külső hivatkozás). Az első frissítési csomag számos új funkciót, fejlesztést és hibajavítást tartalmaz, amelyek célja a grafikus teljesítmény javítása és a legújabb hardverek támogatása.
A Linux kernel 4.19, amely a Linux 4.x kernel sorozat utolsó tagja, hivatalosan is elérte az élettartama végét. Több mint hat évnyi aktív fejlesztés és karbantartás után a felhasználók számára elengedhetetlen, hogy áttérjenek egy újabb, támogatással bíró LTS (Long-Term Support) kernel verzióra a biztonságos működés érdekében. Ezzel egyidőben a Linux 6.11 kernel sorozat támogatása is hivatalosan véget ért, ezért elengedhetetlen, hogy a felhasználók minél előbb áttérjenek a legújabb Linux Kernel 6.12 LTS verzióra, amely hosszú távú támogatást és biztonsági frissítéseket kínál.
Ebben a cikkben összefoglaljuk a változásokat és a frissítés fontosságát.