2025. július 1-jétől új korszak kezdődik a webes titkosítás világában: a Let’s Encrypt, az ingyenes és automatizált TLS-tanúsítványokat kiadó nonprofit szervezet immár nemcsak domainnevekhez, hanem közvetlen IP-címekhez is képes tanúsítványt kibocsátani. Ez a változás sok szempontból radikálisnak mondható, hiszen a szervezet fennállásának közel tíz éve alatt kizárólag a DNS-alapú, domainnévhez kötött tanúsítványkiadásra koncentrált.
1969. július 3-án a Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i kampusza (UCLA) sajtóközleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy:
„Ez lesz az első állomás egy országos számítógépes hálózatban, amely először kapcsolja össze különböző gyártóktól származó, különböző gépi nyelveken működő számítógépeket egy közös időosztásos rendszerbe (time-sharing system).”
A közlemény így folytatódott:
„A hálózat létrehozása jelentős előrelépést jelent a számítástechnika terén, és előfutára lehet a jövő nagy kiterjedésű számítógépes hálózatainak.”
Az interneten a korlátlan lehetőségek. A korlátlan lehetőségek viszont felelősséggel és veszélyekkel járnak. Mi mindannyian felelősek vagyunk az internet egészségéért, azzal hogy tudatosan használjuk ezt a nagyszerű eszközt. Oszd meg ezt a bejegyzést, azokkal, akiket biztonságban szeretnél tudni.
1993. április 30-án a CERN történelmi jelentőségű lépést tett: Tim Berners-Lee kezdeményezésére a Világháló (World Wide Web) forráskódját közkinccsé tette. Ez a döntés nem csupán technikai mérföldkő volt, hanem a digitális információ szabad áramlásának szimbolikus és gyakorlati alapja. Sokan ezt a pillanatot tekintik a Web valódi születésének. A World Wide Web (röviden: WWW vagy egyszerűen csak "a Web") koncepcióját Tim Berners-Lee brit informatikus dolgozta ki 1989-ben a CERN (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) keretein belül.
Nem itthon, de Kína elindította a világ első „10G” nyilvános szélessávú hálózatát!
A „10G” nem új technikai szabvány, hanem akár 10 Gbps letöltési sebességet jelent.
Kína történelmi lépést tett a szélessávú internet fejlődésében: a Huawei és a China Unicom közös fejlesztésének eredményeként a Hebei tartományban, Sunan megyében elindult a világ első kereskedelmi forgalomban elérhető, 10 Gbps sebességű nyilvános szélessávú hálózata.
Hogyan indult el az internet történetének egyik legnagyobb forradalma? Tim Berners-Lee neve összeforrt a Világháló (World Wide Web) létrejöttével, amely ma már az információmegosztás és a kommunikáció egyik legmeghatározóbb eszköze. Az út azonban hosszú volt az első ötlettől a tényleges működő rendszerig. 1989.
2000. március 10-én a NASDAQ Composite Index elérte a 5,048.62 pontot, ami a Dot-Com Buborék csúcsát jelentette. 1995 óta, az internet, az e-kereskedelem és az azokat támogató infrastruktúra gyors növekedésének köszönhetően, a NASDAQ 400%-kal emelkedett.
Egy technológia, amelyet a szélessáv térnyerése háttérbe szorított: 2001. február 27-én az US Robotics bemutatta a V.92 modemszabványt, amely a hagyományos betárcsázós (dial-up) internetkapcsolat továbbfejlesztett változata volt. A V.92 lehetővé tette a gyorsabb feltöltési sebességet, a gyorsabb kapcsolódást az internetszolgáltatóhoz, valamint egy új funkciót, amely lehetővé tette a bejövő hívások fogadását anélkül, hogy megszakadt volna az internetkapcsolat.
A program, amely elindította az internet forradalmát: 1991. február 26-án Tim Berners-Lee, a World Wide Web megalkotója bemutatta a világ első webböngészőjét, amely a WorldWideWeb nevet kapta. Ez a szoftver nemcsak egy böngésző volt, hanem egyben az első WYSIWYG (What You See Is What You Get – „Amit látsz, azt kapod”) HTML-szerkesztő is, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy vizuálisan hozzanak létre és szerkesszenek weboldalakat.
1999. február 22-én megnyitotta kapuit a First Internet Bank of Indiana, amely az első teljes körű szolgáltatást nyújtó, kizárólag interneten elérhető bankként vonult be a történelembe. Ebben az időszakban az online bankolás még gyerekcipőben járt, így ez az újítás forradalmi lépésnek számított a pénzügyi szektorban.
2005. február 8-án a Google elindította a Google Maps szolgáltatást, amely alapjaiban változtatta meg, hogyan tájékozódunk és tervezünk útvonalakat a digitális világban. Bár az online térképek már korábban is léteztek, a Google megoldása forradalmi interaktivitást, gyorsaságot és rugalmasságot kínált, amelyet addig egyetlen másik szolgáltatás sem tudott ilyen formában biztosítani.
1996. február 8-án zajlott le a „24 Hours in Cyberspace” (24 óra a kibertérben) nevű nagyszabású internetes együttműködés, amely az akkor még fiatal és kevéssé ismert világháló egyik első globális eseménye volt. A projekt célja az volt, hogy egyetlen napon keresztül dokumentálja, miként hat az internet az emberek életére, és hogyan formálja a jövőt. A kezdeményezést Rick Smolan, a híres fotóriporter vezette, aki korábban olyan sikeres projekteket irányított, mint az A Day in the Life fotósorozatok.
Véget ért a modemháború: 1998. február 6-án bejelentették és elfogadták a V.90 modem szabványt, amely véget vetett az évek óta tartó modemkompatibilitási káosznak. A 90-es évek közepén két konkurens 56k-s modemtechnológia létezett: K56Flex és X2. Ez a kettősség zavart okozott a vásárlók körében, mivel a különböző szabványokat használó modemek nem mindig működtek együtt megfelelően.
Tim Berners-Lee, a brit tudós, aki az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetnél (CERN) dolgozott, munkatársával, Robert Cailliau-val együtt 1990 karácsonya környékén működtette az első webkiszolgálót, az info.cern.ch-t, valamint az első webböngészőt és szerkesztőt, a WorldWideWeb-et. A rendszer állítólag már képes volt kommunikálni az interneten keresztül ezen a napon.
Az utóbbi években jelentősen megszaporodtak az online csalások, amelyek egyszerre működnek hírességekről szóló kattintásvadász hirdetésekkel, adathalász weboldalakkal és rámenős telemarketingesekkel. Videónkban végigvesszük, hogyan jutottunk el egy Budapesten parkoló McLarentől az utóbbi évek egyik legnagyobb, határokon átívelő online pénzügyi csalásához. Azt is megmutajuk, hogy milyen módszerekkel dolgoznak még ma is hasonló csalók, akik Moldován András, Tatár Csilla vagy épp Magyar Péter arcával próbálnak pénzt lehúzni a magyar interetezőktől.