A népszerű játékfuttató környezet, a Proton egyedi buildje egy újabb frissítésen ment keresztül, melynek legújabb változata a GE-Proton 9-21. Az új kiadás számos újítást és hibajavítást hozott a Linux felhasználók számára. Zongorázzunk végig, hogy milyen változtatásokat tartalmaz ez a közösségi Proton kiadás, és hogyan segít a népszerű játékok futtatásában!
A ProtonPlus egyre népszerűbb segédalkalmazás, amely lehetővé teszi a Valve-féle Proton, a GE-Proton és más kompatibilitási rétegek egyszerű és átlátható kezelését Linuxon, SteamOS-en és Steam Decken. A nemrég frissített eszköz számos kényelmi funkcióval bővült, így kiváló alternatívája lehet a jól ismert ProtonUp-Qt-nak.
A Valve közzétette a 2025. júniusi Steam hardver- és szoftverfelmérés adatait. A Linux játékosok aránya ezúttal enyhe visszaesést mutat, ugyanakkor a SteamOS és Arch-alapú disztribúciók továbbra is tartják, sőt erősítik pozíciójukat.
A Valve több béta frissítést is kiadott a SteamOS, Steam Deck és Steam Desktop platformokra, amelyek számos új funkciót és hibajavítást tartalmaznak. A Steam kliens béta legújabb frissítése több területen is jelentős fejlesztéseket és hibajavításokat tartalmaz, különös tekintettel a játék közbeni átfedő rétegre, a teljesítménymérő működésére, valamint az akadálymentesítés és a Steam Input területére.
A Wine és Linux alatt futó Windows-játékok teljesítményének egyik kulcseleme, a DXVK legújabb, 2.7-es verziója most vált elérhetővé, és számos fontos újítással, hibajavítással, valamint játékkompatibilitási fejlesztéssel érkezik. A DXVK egy olyan Vulkan-alapú implementáció, amely a Direct3D 9, 10 és 11 API-kat fordítja le Vulkanra, így lehetővé téve, hogy a Windows-játékok hatékonyan fussanak Linuxon, főként a Wine vagy Proton környezetekben.
A Valve a hétvégén több béta frissítést is kiadott a SteamOS, Steam Deck és Steam Desktop platformokra, amelyek számos új funkciót és hibajavítást tartalmaznak. A frissítések célja a felhasználói élmény javítása és az eszközök teljesítményének optimalizálása.
Steam Desktop béta frissítések
A Steam Desktop kliens legújabb frissítései az alábbi változásokat tartalmazzák, a fejlesztők így írnak róla:
A Steam Deck elérte a 20000-nél több, hivatalosan ellenőrzött vagy játszhatónak jelölt játékok hatalmas mérföldkövét. Minden nap jó néhány új játék kerül a listára, így a megjelenéskor több mint 1000 játékról volt állásfoglalás a Deck-es támogatást tekintve. Huszonkét hónap elteltével ez elég jó eredménynek gondolom. Te hogyan látod? Ez csak az a szám, amelyet a Valve közvetlenül hivatalosan ellenőrzött. A ténylegesen játszható címek száma ennél jóval nagyobb lesz, lehet.
A DXVK 2.6.2 verzió elérhetővé vált. Ez a frissítés a Vulkan-alapú D3D9, D3D10 és D3D11 implementációt tartalmazza Linuxhoz és Wine-hoz, több játékhoz kapcsolódó hibajavításokkal és kompatibilitási fejlesztésekkel. A DXVK 2.6.2 több mint két hónappal a 2.6.1 verzió után jelent meg, és az alábbi játékokhoz kínál javításokat:
A Valve kiadta a Steam kliens legújabb stabil verzióját, amely számos fejlesztést és hibajavítást tartalmaz – különös figyelmet fordítva a Linux rendszert használó játékosokra. A frissítés egyes komponenseiben a háttérben történtek változások, de ezek hatása közvetlenül is érezhető lesz a játékélményben.
Megjelent a Flatpak 1.16.1-es verziója, amely az 1.16-os sorozat első hibajavító kiadása. A Flatpak a modern Linux-rendszerek egyik legnépszerűbb, disztribúciófüggetlen alkalmazáscsomagolási és sandboxolási megoldása, amely különösen fontos szerepet tölt be a biztonságos, izolált futtatási környezetek kialakításában. Az új kiadás számos technikai fejlesztést és hibajavítást hoz, különös tekintettel a szülői felügyeleti funkciókra, a teljesítmény optimalizálására és a rendszeradminisztráció egyszerűsítésére.
A Valve folytatja a SteamOS 3 fejlesztését és optimalizálását, hogy a rendszer ne csak a Steam Deck, hanem más hordozható PC-k, például a Lenovo Legion Go S számára is teljes értékű élményt nyújtson. A frissen kiadott SteamOS 3.7.5 Preview (kódnéven „Seamless”) több hibajavítással és új hardvertámogatással érkezett.
2025. augusztus 15-től a Steam kliens nem fog működni olyan Linux rendszereken, amelyekben a GNU C könyvtár (glibc) régebbi, mint a 2.31-es verzió.
Frissítés nélkül búcsút inthetünk a játékoknak
A Valve bejelentette, hogy változik a Steam Linux-támogatási politikája. A döntés értelmében a Steam kliens – és vele együtt a megvásárolt játékok is – nem indulnak el olyan rendszereken, amelyek egy öregebb, elavult rendszerkönyvtárt használnak.
A Valve egy új stabil Steam kliens frissítést adott ki, amely számos hibajavítást, új beépített játékfelvételi funkciót, és több fejlesztést tartalmaz a natív Linux játékélmény érdekében. Az új frissítés jelentős előrelépés a Steam felhasználói számára, különösen a Linux rendszereken játszók számára.